7 stycznia 2022 roku w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie Wielkim, w powiecie sztumskim odbyła się promocja publikacji, która opowiada niezwykłą historię z 1978 roku. Wtedy to heroiczna postawa lokalnych kobiet uchroniła Figurę Matki Boskiej przed zniszczeniem przez komunistów.
„Historia obrony Figury Matki Boskiej w Waplewie Wielkim” autorstwa lokalnego patrioty, radnego powiatu sztumskiego Łukasza Merchuta to zebrana relacja z wydarzeń, które miały miejsce na przełomie września i października 1978 roku. Przedstawia ona historię nieznaną, o której wiedzą tylko mieszkańcy Waplewa Wielkiego. Można rzecz, że powstała ona w ostatnim momencie, kiedy jeszcze żyją obrończyni Figury Matki Boskiej. W publikacji swoje przekazy przedstawiają Aleksandra Piotrowska, Krystyna Kamińska, Marianna Braun, Małgorzata Ruszkowska, Małgorzata Vogler, Wacław Gładczuk.
Wydawnictwo opowiada o tym, jak władza komunistyczna pod pretekstem budowy drogi chciała zlikwidować pomnik Matki Boskiej, pod którym mieszkańcy Waplewa Wielkiego spotykali się i modlili, w tym za Ojczyznę, przy okazji różnych świąt. Podczas próby rozebrania postumentu lokalna społeczność odpowiedziała zorganizowanym oporem, w którym wzięło udział ok. 30-40 osób głównie kobiet. Wyposażone m.in. w noże do buraków pastewnych, rzucały w komunistów kamieniami, burakami cukrowymi i pastewnymi co doprowadziło do tego, że Figura Matki Boskiej w Waplewie Wielkim nie została zdemontowana. Do dziś stoi ona w Waplewie Wielkim i jest miejscem lokalnego kultu maryjnego.
Autor: Łukasz Merchut,
„Historia obrony Figury Matki Boskiej w Waplewie Wielkim” została dofinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2020”.