15/16.02.2022 Strzelcy Rzeczypospolitej i Gliwicki Klub Gazety Polskiej pamiętają o 81 rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych – spadochroniarzy AK, na tereny okupowane przez Niemców. Pod pomnikiem „Gliwiccy Cichociemni” złożono wiązanki kwiatów i zapalono Znicze.
Pierwszy zrzut był próbny. Samolot angielski zbłądził ciemną nocą i polscy oficerowie skakali na teren włączonym do Rzeszy – pod Dębowcem w ziemi Cieszyńskiej, 60 km na południe od Gliwic. Po wielu przygodach szczęśliwie dotarli Warszawy. Misja się udała i można było rozpocząć dalsze zrzuty przeszkolonych w Wielkiej Brytanii żołnierzy dywersantów i kurierów politycznych. Żołnierze ci byli szczególnego rodzaju, pozbawieni munduru wojskowego, nierzadko awansu i odznaczeń. Lecieli ciemną nocą nad terytorium wroga. Niektórzy zostali zestrzeleni , zginęli wraz z angielską załogą
Uczestniczyli w każdej niemal operacji wojskowej Armii Krajowej. Byli elitą wspierającą konspirację. Walczyli i ginęli na swoich posterunkach. Ginęli z rąk armii niemieckiej i armii sowieckiej. Końca wojny nie doczekało 101 z 316 „zrzutków”. Ośmiu skoczków zamordowała Polska Ludowa. Prawie wszyscy żyjący znaleźli się w więzieniach UB i NKWD, a ok. 50 wywieziono do sowieckich łagrów. Kilkudziesięciu potajemnie wyemigrowało nie mając miejsca w Ojczyźnie, za którą przelewali krew.
J.Ś.
Klub Gazety Polskiej Gliwice