17 sierpnia 2022 roku minęła 83 rocznica śmierci wielkiego polityka śląskiego Wojciecha Korfantego, któremu prof. arch. Franciszek Maurer, członek naszego Klubu, wykonał tablice pamięci, staraniem Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, uroczyście odsłoniętą 20 kwietnia 2019 roku.
Wojciech Korfanty /20.IV.1873 – 17. VIII. 1939/ syn górnika z obecnych Siemianowic Śląskich, wsławił się w latach 1901 – 1921 walką o polskość Śląska. Był redaktorem naczelnym Górnoślązaka, posłem do Landtagu i Reichstagu, Komisarzem Plebiscytu, dyktatorem III Powstania Śląskiego. W wolnej Polsce był w 1921 roku desygnowany na premiera, czemu sprzeciwił się Piłsudski, W 1923 był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Prześladowany przez sanację dwukrotnie był więziony – w 1930 aresztowany został z posłami Centrolewu (sam był Chrześcijańskim demokratą) i osadzony w twierdzy Brzeskiej. W 1935 wobec zagrożenia ponownym aresztowaniem wyemigrował do Pragi czeskiej. We Francji współpracował z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem.
W kwietniu 1939 wraca do kraju aby pomóc walczyć z Niemcami w nieuchronnej wojnie, zostaje aresztowany i po trzech miesiącach zwolniony ze względu na ciężką chorobę. Mimo pomocy najlepszych lekarzy zmarł w Warszawie 17 sierpnia. Operujący go wybitny chirurg dr med. Bolesław Szarecki / późniejszy szef służby zdrowia w Armii Andersa/ stwierdził, że zmiany- owrzodzeniowe w wątrobie były typowe dla zatrucia arszenikiem. Uroczyście pochowany 20 sierpnia w Katowicach.
Jan Święcicki