23.06.2021.Na spotkaniu Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej wspominano dwie ważne rocznice. Obie uczczone tablicami w Kaplicy Golgota Polska: „Poznań 1956” i „Radom Ursus 1976”.
28 czerwca 1956 roku strajk generalny w poznańskich „Zakładach im. Józefa Stalina” (obecnie Hipolita Cegielskiego) przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w powstanie robotnicze. Partia – mieniąca się robotniczą – przeciw robotnikom użyła 10 tys. żołnierzy ludowego wojska z czołgami i transporterami opancerzonymi. Ostrej amunicji, przez pół dnia walk, zużyła 180 tys. sztuk.
25 czerwca 1976 roku strajki robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku przeciwko dużym podwyżkom cen żywności zostały spacyfikowane przez przygotowane do akcji (w tym czasie i w tych miejscach) oddziały ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Lęk przed rozszerzaniem się protestów na cały kraj spowodował wycofanie się z zapowiedzianych podwyżek.
Antoni Macierewicz, wspominając te wydarzenia, napisał:
45 lat temu protestujący Radom, Ursus i Płock, podtrzymując tradycje Żołnierzy Niezłomnych, otworzyli drogę do Solidarności. Dzięki akcji pomocy zorganizowanej przez „Czarną Jedynkę” i utworzony KOR, udało się nam zorganizować ogólnonarodowy front niepodległościowy”.
J.Ś.
Klub Gazety Polskiej Gliwice