Tekst alternatywny

I Konkurs Historyczny „Bitwa Warszawska 1920” – nagroda główna Wycieczka do Brukseli

Klub Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizował  I Konkurs Historyczny „Bitwa Warszawska 1920”.

W dniach 21-27 czerwca 2015 r. Laureaci Konkursów: „Odkrywamy naszą historię – ks. Jerzy Popiełuszko”, „II Konkurs Wiedzy Historycznej o Żołnierzach Niezłomnych” oraz „Konkurs o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim” uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce do Brukseli. Fundatorem nagród był prof. Zdzisław Krasnodębski Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Poseł na Sejm RP Pan Mariusz Błaszczak. Wraz z opiekunami wycieczki byli Laureaci Konkursów z Wileńszczyzny, Grodna, Radomia, Mikołowa. Z Ławaryszek (Litwa) pojechały Aldona Polońska, Brygita Stefanowicz, z Miedniki (Litwa) Mariola Bujnicka, z Grodna – Elżbieta Koncewicz, z Radomia – Szymon Gral, z Mikołowa – Dominika Spek. Pierwszym zwiedzanym miejscem był Poczdam słynący z przepięknych Pałaców oraz zespołów parkowych Sanssouci, dawnej rezydencji Fryderyka II Wielkiego.

Kolejne miejsce to Berlin, z najbardziej rozpoznawaną budowlą Bramą Brandenburska, oddzielającą Berlin Wschodni od Zachodniego. Ten blisko 155 kilometrowy system umocnień (z czego część na odcinku z Berlinem Wschodnim miała 43 km) był rozbudowywany przez 23 lata. W ich skład wchodziły liczne okopy, wieże wartownicze, pola minowe, 45 tysięcy betonowych zbrojonych betonowych bloków o wysokości 3,6 metra i szerokości 1,5 metra oraz otoczona drutem kolczastym tzw. strefa śmierci, czyli pas zaoranej ziemi o szerokości 30 do 1000 metrów ostrzeliwanej z automatycznie sterowanych karabinów maszynowych. Brama dziś jest symbolem upadku muru Berlińskiego, to nie tu zaczęła się rozbiórka, ale właśnie tu mieszkańcy dwóch stron przybyli w pozytywnym szale burzyć i zabierać to, co przez 3 pokolenia dzieliło ich świat na dwie części. Widzieliśmy również Reichstag – siedzibę niemieckiego parlamentu Bundestagu.

Miejscem naszego zamieszkania był Polski Ośrodek Wakacyjny „Millenium” w Comblain-la-Tour, miejscowości górskiej położonej w Ardenach (Belgia). To wyjątkowe miejsce oczarowało wszystkich wspaniałymi widokami, cudowną przyrodą, wartką górską rzeką Ourthe. Pierwszego dnia pobytu udaliśmy się na spacer wzdłuż Ourthe do Comblain-la-an Pont. Doszliśmy do Placu Leblanc, następnie krętą drogą wspinaliśmy się do miejsca widokowego Saint Martin. Naszym oczom ukazał się zabytkowy cmentarz, obok Park „Saint Martin” na terenie którego artyści pozostawili swoje rzeźby wykonane w skałach. Wieczorem przygotowano grilla, gdzie grupy mogły ze sobą porozmawiać i lepiej się poznać. Z Ośrodka wyjeżdżaliśmy do najstarszego miasta Holandii – Maastricht położonego nad rzeką Monzą oraz do Brukseli. W stolicy Belgii najważniejszym punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim a także spotkanie z fundatorem wycieczek Panem prof. Zdzisławem Krasnodębskim, który opowiadał nam o pracy w Parlamencie. Byliśmy również na Sali Parlamentarnej, gdzie odbywają się posiedzenia. Następnie udaliśmy się do centrum miasta i podziwialiśmy Grand Palace główny plac miasta z – Ratuszem (Hôtel de Ville) z XIV wieku, Domem Króla(Maison du Roi) z XVI wieku, obecnie mieści się tam Muzeum Miejskie, bogato zdobionymi kamienicami. Symbolem Brukseli jest Manneken pis – sikający chłopiec. Jedna z legend mówi, że w XIV wieku Bruksela została zaatakowana i była oblegana. Najeźdźcy chcąc zdobyć miasto zaplanowali, iż podłożą materiały wybuchowe w murach miasta i dostaną się łatwo do środka. Jednak mały chłopiec imieniem Juliaanske, szpiegując agresorów, odkrył miejsce, gdzie zaraz miał nastąpić wybuch. Widząc co się dzieje oddał mocz na palący się lont, czym uratował miasto. Innym miejscem jakie zobaczyliśmy był architektoniczny symbol Brukseli – Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów. Atomium zbudowane zostało z okazji światowej wystawy Expo w 1958 roku, składa się z 9 sfer (średnica 18 metrów) połączonych 20 korytarzami (długość 40m).

W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Kolonii. Wielkie wrażenie zrobiła Katedra Św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Prace wykopaliskowe pod fundamentami katedry dowiodły, że już w 50 roku po Chrystusie wznosiła się na tym samym miejscu świątynia rzymska. Budowę rozpoczęto w 1248 roku. Chór ukończono dopiero w 1320 roku, a poświęcono w 1322 roku. Do 1400 roku zbudowano dwa piętra wieży południowej, W latach 1842-1880 dokończono budowę. Są tu przechowywane takie dzieła sztuki jak: pochodzący z 970 roku najstarszy zachowany wizerunek Chrystusa na krzyżu; relikwiarz Trzech Króli – największe dzieło złotnicze świata; rzeźby apostołów, umieszczone na filarach podtrzymujących chór; średniowieczne okna i wspaniałe dzieła sztuki ze skarbca katedralnego; czternastowieczne witraże; trzyczęściowy ołtarz pędzla Stephana Lochnera; dębowy krucyfiks arcybiskupa Gerona sprzed 976 roku, z nadnaturalnej wielkości figurą Chrystusa. Dziś katedra kolońska jest drugą wg wysokości gotycką budowlą po katedrze w Ulm i trzecią co do wielkości gotycką katedrą pod względem powierzchni (po Sewilli i Mediolanie).
Chciałbym bardzo podziękować w swoim imieniu, jak i uczestników, organizatorom, fundatorom kilkudniowej wycieczki po krajach Europy Zachodniej, Posłowi Parlamentu Europejskiego Panu prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu oraz Posłowi na Sejm RP Panu Mariuszowi Błaszczakowi. Przy okazji warto zauważyć, że w niedawno zakończonym Konkursie Historycznym o Bitwie Warszawskiej 1920, jak i w zbliżającym II Konkursie Historycznym o Powstaniu Warszawskim zarówno Poseł Krasnodębski jak i Poseł Mariusz Błaszczak oprócz objęcia Patronatem Honorowym przeznaczyli kolejną porcję bardzo ciekawych wycieczek.

Bogdan Grzenkowicz
przewodniczący Klubu Gazety Polskiej
im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce

Regulamin Konkursu – czytaj

 

À

À

 

Kobylka Konkurs 2015

Kobylka konkursPlakat Bitwa Warszawska 1920