Tekst alternatywny

Inauguracja „Roku Cichociemnych” w Gliwicach

Inauguracja „Roku Cichociemnych” w Gliwicach

Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 „Rokiem Cichociemnych”. Cichociemnymi nazwano żołnierzy – spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych zrzucanych do kraju okupowanego przez Niemców. Drogą powietrzną od lutego 1941 do 1945 roku przerzucono do kraju 317 żołnierzy i 29 kurierów politycznych. Do pracy w ZWZ-AK przystąpiło 305, 11 poległo w zestrzelonych samolotach i w czasie lądowania. W zmaganiach wojennych zginęło 101, komuniści zamordowali ośmiu. W 1985 roku żyło ich jeszcze 77, a po 30 latach już tylko jeden.

Ostatni żyjący cichociemny to, Aleksander Tarnawski, instruktor dywersji i sabotażu, ppor. w 77 pułku piechoty AK w Obwodzie Nowogródzkim. Od 1945 roku na Śląsku. Honorowy kombatant Jednostki Wojskowej „Grom” im. Cichociemnych. 8 stycznia 2016 roku skończył 95 lat. Jubileusz w Urzędzie Miejskim Gliwice przygotował Prezydent Zygmunt Frankiewicz i Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk dypl. Roman Nowogrodzki. Jubilata powitał płk Sławomir Drumowicz dowódca jednostki „AGAT” z Gliwic. Przybyli zaproszeni goście: płk Piotr Gąstał, dowódca JW. „GROM ” z delegacją; przedstawiciele Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej z Warszawy, z Krzysztofem i Agnieszką Polończyk, synem i wnuczką cichociemnego; córka cichociemnego z Gliwic Marta Święcicka, przewodnicząca Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej; grupa rekonstrukcyjna fundacji i inni.

Wzruszony jubilat podziękował w imieniu wszystkich cichociemnych, którzy oddali życie w walce lub zmarli, za pamięć o nich przekazywaną następnym pokoleniom. Cieszył się, że wielu ludzi interesuje się i szuka śladów historii bohaterskiego pokolenia, którego w zasadzie już nie ma.

J.Ś. / Fot. Krzysztof Dzik i Krzysztof Polończyk /