Staraniem czytelników Gazety Polskiej i Nowego Państwa został powołany jako 249 klub w Polsce Klub Gazety Polskiej w Węgorzewie. W ramach działalności Klub postawił sobie za cel integrację środowiska czytelników Gazety Polskiej.
Swoją statutową działalność Klub rozpoczął w październiku 2011 roku. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca. Miejscem spotkań jest Dom Oazowy Ojca Jordana przy kościele p.w. Dobrego Pasterza w Węgorzewie.
W programie każdego spotkania jest przegląd najważniejszych wydarzeń, projekcja multimedialna (oglądamy projekcje kina niezależnego), jest forum wolnego słowa.
Od chwili powstania Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie zostało odprawionych 18 Mszy św. za Ojczyznę oraz nabożeństwa Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, które są celebrowane w 10 dniu każdego miesiąca przez Ojca Alojzego Gorola, Salwatorianina, Proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Węgorzewie.
Zaproszeni Goście o ważnych sprawach i ludziach.
14 lutego 2012r. odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Majcherem, Salwatorianinem na temat: „Duchowy wymiar społeczeństwa amerykańskiego. 23 lata posługi duszpasterskiej ojca Tadeusza w USA”. Ojciec Tadeusz ukazał nam pozytywny wpływ religii, szczególnie wyznań chrześcijańskich na kształtowanie zbiorowej świadomości społeczeństwa amerykańskiego.
28 lutego 2012r. zapoznaliśmy się z sylwetką Viktora Orbana, premiera Węgier, który reformując swój kraj odważnie odwołuje się do wartości chrześcijańskich.
13 marca 2012r. spotkaliśmy się z Waldemarem Brendą, historykiem zajmującym się postawami Polaków po 1945r., kustoszem Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, redaktorem „Znad Pisy”; Temat spotkania: „Pamiętajmy o „Żołnierzach Wyklętych”. Zbrojne podziemie antykomunistyczne na Warmii i Mazurach po 1945 r.”
24 kwietnia 2012r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z ks. Alojzym Gorolem, Salwatorianinem. Tematem spotkania była „Ojczyzna w nauczaniu błogosławionego Jana Pawła II”.
25 września 2012r. spotkaliśmy się z kapitanem Polskich Sił Zbrojnych, Panem Edwardem Purkiewiczem ps. „Błyskawica”, który wygłosił pogadankę na temat: „Być niezłomnym. Moja walka o wolną Polskę”.
9 kwietnia 2013r. spotkaliśmy się z Tomaszem Zieleniewskim, który wygłosił pogadankę na temat: „Polskie drogi do wolności. Wspomnienia więźnia Starobielska”.
Projekcje filmów kina niezależnego.
22 listopada 2011r. Obejrzeliśmy film „Pogarda”, kontynuację filmu „Mgła”. Oglądając ten film trudno było powstrzymać emocje… Oglądając to wszystko, trudno się dziwić wdowie po ministrze Tomaszu Mercie – Marcie, iż cytuje ona słowa piosenki śpiewanej przez Jacka Kaczmarskiego, a wcześniej przez Bułata Okudżawę („Każdy twój wyrok przyjmę twardy. Przed mocą Twoją się ukorzę. Ale chroń mnie Panie od pogardy… Od nienawiści strzeż mnie Boże.)
28 grudnia 2011r. Ku pokrzepieniu serc, u progu nowego roku, obejrzeliśmy film „Kolumbia – świadectwo dla świata”. Film pokazuje prawdziwe oblicze dzisiejszej Kolumbii, gdzie wiara katolicka i odważne wyznawanie jej przez rządzących prowadzi do eliminowania przestępczych marksistowskich mafii narkotykowych. Jest zarejestrowanym świadectwem, manifestem wiary obecnej w życiu Prezydenta Kolumbii, władzy świeckiej i kościelnej. Film „Kolumbia – świadectwo dla świata” jest także świadectwem dla Polski…
10 stycznia 2012r. obejrzeliśmy film „Przebudzenie”, który zadaje kłam manipulacji medialnej, bo pokazuje prawdę. Film „Przebudzenie” jest w tym ciemnym świecie przebłyskiem nadziei.
27 marca 2012r. obejrzeliśmy film pt.: „10.04.10” Pierwszy film śledczy o tragedii smoleńskiej.
Dokument przedstawia zeznania rosyjskich świadków w Smoleńsku, które nie pokrywają się z obowiązującą od pierwszych godzin po tragedii wersją, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było uderzenie w brzozę, w wyniku, czego Tupolew stracił część skrzydła, odbił się od kierunku lotu, wykonał obrót na plecy i uderzył w ziemię. Ujawnienie nieznanych dotychczas, zeznań mieszkańców Smoleńska, którzy byli świadkami ostatnich sekund lotu Tupolewa, podają w wątpliwość wersję przyczyny katastrofy, uporczywie lansowaną przez stronę rosyjską.
8 maja 2012r.obejrzeliśmy film pt.: „Eugenika w imię postępu”. Szokujący film Grzegorza Brauna o źródłach cywilizacji śmierci. Głośny, wstrząsający i demaskatorski film otwierający oczy na prawdę o współczesnych teoriach i ruchach propagujących aborcję, eutanazję czy in vitro. Szokująca prawda o tym, gdzie są źródła cywilizacji śmierci i co jest kamieniem węgielnym „postępowych” ideologii lansujących eliminację słabszych. Twórcy odsłaniają przed widzem, do czego prowadzą koszmarne praktyki i „zabawy” w Pana Boga oraz jakich ideowych ojców mają wyznawcy „prawa wyboru”, „prawa do godnej śmierci” czy podobno opowiadający się „za życiem” zwolennicy in vitro?
22 maja 2012r. przed rozpoczęciem EURO 2012 obejrzeliśmy film pt.: „Kibol”. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie o to, kim w Polsce jest kibic piłki nożnej? W tym obrazie został pokazany prawdziwy obraz polskiego kibica pielęgnującego najważniejsze dla każdego Polaka – patrioty słowa „Bóg, honor i Ojczyzna”.
Po raz kolejny ważny dokument filmowy zaczyna swój bieg od „Gazety Polskiej”. Film „Kibol” pokazuje kulisy starcia kibiców z rządem. Film robi ogromne wrażenie szczególnie na osobach, które nie są ekspertami w tych sprawach. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że jakaś gazeta dołącza do swojego wydania darmowe DVD. Zdumiewające jest jednak, że żadna duża telewizja nie chce emitować filmów, które cieszą się ogromną popularnością, kina nie przyjmują ich do normalnej sprzedaży, mimo tłumów walących na nieoficjalne pokazy. Po sukcesie „Mgły”, którą obejrzało ok. 5 mln osób, autorki Joanna Lichocka i Majka Dłużewska powinny być najbardziej rozrywanymi w Polsce dokumentalistkami. Z kolei Anita Gargas, której film w czasie o połowie krótszym obejrzało ok. 2 mln widzów, zostałaby w normalnym kraju szefową produkcji filmów dokumentalnych. Tymczasem świat establishmentu kompletnie nie widzi, że Polacy zakosztowali wolności słowa i domagają się jej coraz mocniej.
13 listopada 2012r. obejrzeliśmy film pt.: „Kto wygra mecz”. Scenariusz do filmu napisało życie, choć widzom może się wydawać, że to komedia w stylu Stanisława Barei. Projekcji towarzyszyły salwy śmiechu, gdy na ekranie pojawiały się wypowiedzi premiera Donalda Tuska, Joanny Muchy, czy Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzed Euro i z czasu jego trwania. Przedstawione są też wypowiedzi kibiców idących na mecze czy do strefy kibica, kadry ze stadionów, posiedzeń rządu, placów budów autostrad. Znalazły się też fragmenty z wywiadu, jakiego Piotrowi Kraśko udzielił Donald Tusk na płycie stadionu. Ale oprócz warstwy „komediowej” film pokazuje też drugie dno – to koszty Euro, nakręcanie antyrosyjskiej atmosfery, co miało być pretekstem do zaostrzenia przepisów o zgromadzeniach itd. W filmie są też wypowiedzi niezależnych dziennikarzy czy naukowców – jak socjolog dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej. Na temat filmu jego reżyser, Robert Kaczmarek powiedział: – „To chyba jedyny film o Euro. To nie jest tylko wydarzenie sportowe, to była szansa na cywilizacyjne olbrzymie przyspieszenie. Tak jak dęto ten temat, tak szybko o nim zapomniano. Czy państwo widzicie w prasie wspomnienia z Euro? Coś się dzieje? Szybciutko zapomniano, i katastrofa sportowa, i katastrofa finansowa, i organizacyjna, a pewnie jeszcze będą nasze dzieci, jak nie wnuki, płacić długi…”
27 listopada 2012r. obejrzeliśmy film pt.: „Towarzysz Generał idzie na wojnę” . Film o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że generał Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera? Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system? Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca i brzmi – 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.
22 stycznia 2013r. obejrzeliśmy film pt.: „The SOVIET STORY”, opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r.
Film zawiera wywiady z zachodnimi jak również rosyjskimi historykami, między innymi Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem, oraz Władimirem Bukowskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru.
Główną tezą filmu jest wskazanie analogii, na płaszczyźnie filozoficznej, organizacyjnej jak również politycznej pomiędzy systemem nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II Wojny Światowej. W filmie podkreślono przede wszystkim Wielką Czystkę, Hołodomor, masakrę w Katyniu, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w Gułagach dokonywane na ludziach.
12 lutego 2013r. obejrzeliśmy film pt.: „Anatomia upadku”, który stanowi podsumowanie dwóch lat wysiłków. Z jednej strony ogromnej pracy strony społecznej, naukowców, ekspertów, dziennikarzy usiłujących dojść prawdy, z drugiej – nie mniej uporczywych działań władzy, aby tę prawdę ukryć, zbagatelizować, obśmiać lub przemilczeć, co znakomicie ukazuje zaprezentowana taktyka premiera. Anita Gargas wróciła ze swoją ekipą do Smoleńska. Pewnie udała się tam nie po raz ostatni, chociaż coraz trudniej przychodzi jej znajdować nowe dowody. Okolica zmieniła się nie do poznania. Teren katastrofy zasypano grubą warstwą ziemi, na której położono betonowe płyty. Wycięto wszystkie drzewa, skłaniające do niewygodnych pytań, dlaczego oprócz „pancernej brzozy” maszyna nie uszkodziła żadnego z okolicznych drzew. Nie ma autokomisu, miejsce tragedii zasłonił pawilon handlowy…
12 marca 2013r. obejrzeliśmy film pt.: „Dopóki żyję. Opowieść o Węgrzech”. Kanwę filmu stanowi wielka manifestacja Węgrów dla poparcia Victora Orbana, będąca zapowiedzią jeszcze większej demonstracji w czasie marcowego święta narodowego Węgier. To kolejny film ważny i film dobry. Zapis swoistej powtórki Wiosny Ludów, jaka opanowała Węgry. Zapis jakże budujący, bo Węgrzy z całym podobieństwem do naszych losów pokazali, że można walczyć o siebie. Można walczyć o tradycję, tożsamość, godne miejsce w Europie. I można być dumnym z Europy nie tracąc dumy z bycia Węgrem.
23 kwietnia 2013r. obejrzeliśmy film „Prezydent”, który pokazuje jakiego mieliśmy prezydenta. W filmie można zobaczyć polskie i zagraniczne osiągnięcia prezydentury Lecha Kaczyńskiego bez przekłamań, których dopuszczała się i nadal dopuszcza część polityków i mediów. O prezydencie Lechu Kaczyńskim opowiadają ludzie, którzy współpracowali z nim i znali go wiele lat. Wśród nich jest między innymi były szef Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński, były doradca Ryszard Bugaj oraz Jarosław Kaczyński.
Wydarzenia wyjazdowe.
Warszawa, 30 stycznia 2012r. Wzięliśmy udział w gali „Gazety Polskiej”, gdzie za „niezłomną postawę w obronie wolności słowa i polskiej duszy” pisarz i poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2011 „Gazety Polskiej”. Ponadto laureatem nagrody Grzegorza I Wielkiego, przyznawanej przez miesięcznik „Nowe Państwo”, został poseł Antoni Macierewicz, a nagrodę klubów „Gazety Polskiej” przyznano premierowi Wlk. Brytanii Davidowi Cameronowi. W imprezie (oczywiście oprócz nas) wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, powitany przez zebranych owacją na stojąco.
Warszawa, 9-10 kwietnia 2012r. Udział w obchodach II rocznicy katastrofy smoleńskiej, byliśmy pod rosyjską ambasadą, uczestniczyliśmy pod Pałacem Prezydenckim w Apelu Poległych, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy tulipany, obejrzeliśmy pokazy filmów, w tym premierę filmu „Córka” i występy artystyczne. Wzięliśmy udział we Mszy św. w archikatedrze św. Jana. Po mszy odbył się Marsz Pamięci.
Giżycko, 14 kwietnia 2012r. Wzięliśmy udział w obchodach II rocznicy katastrofy smoleńskiej i 72 rocznicy zbrodni katyńskiej, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie „Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”. Obejrzeliśmy wystawą katyńską oraz wysłuchaliśmy okolicznościowego wykładu zaproszonego historyka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Częstochowa, Jasna Góra, 3 maja 2012r. Wzięliśmy udział w uroczystościach na Jasnej Górze ku czci Królowej Polski połączonych z odsłonięciem Epitafium Smoleńskiego. Tablica upamiętnia zarówno katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed ponad 70 lat. Płaskorzeźba obrazuje las smoleński i katyński połączone 96 świecami, nad którymi roztacza swój płaszcz Matka Boża Jasnogórska. Drzewa umieszczone na płaskorzeźbie przypominają lasy w Kozielsku, Starobielsku, Miednoje i Katyniu, gdzie drzewa wyrosły na mogiłach Polaków. Istotą Jasnogórskiego Epitafium Smoleńskiego jest pamięć o 96 ofiarach, które zginęły w katastrofie lotniczej. U dołu epitafium widnieje napis: „Surge Polonia” czyli Powstań Polsko. W części informacyjnej epitafium znajduje się pełna lista 96 ofiar tragedii i napis: „Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. Zginęli w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych oficerach Wojska Polskiego w 1940 r. Stowarzyszenie Katyń 2010 r.”. W epitafium wmontowana została także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy.
Giżycko, 8 maja 2012r.
Wzięliśmy udział w Marszu w obronie wolnych mediów i przyznania telewizji TRWAM miejsca na multipleksie. Marsz został zorganizowany m. in. przez Stowarzyszenie „Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego” w Giżycku.
Warszawa, 10 sierpnia 2012r.,
28 miesięcy od największej tragedii w powojennej Polsce wzięliśmy udział w kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Wieczorem w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela uczestniczyliśmy w Mszy św. odprawionej w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i 93 innych ofiar katastrofy. Po Mszy św. odbył się Marsz Pamięci, który przeszedł spod kościoła pod Pałac Prezydencki.
Warszawa, 29 września 2012r.
Przeszliśmy w Ogólnopolskim Marszu w obronie wolnych mediów i TV Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała miejsca na multipleksie. Manifestacja pod hasłem „Obudź się Polsko” była wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez rząd: wydłużania wieku emerytalnego, podnoszeniu podatków i polityki antyrodzinnej. Środowisko węgorzewskie reprezentowało 8 osób.
Warszawa, 10 kwietnia 2013r. Członkowie Klubu Gazety Polskiej wzięli udział w obchodach III rocznicy katastrofy smoleńskiej, w tym w uroczystościach religijnych, koncertach, przemarszu, wystąpieniach polityków i innych wydarzeniach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zapaliliśmy znicze, obejrzeliśmy pokazy filmów, w tym premierę filmu „Prezydent”. Wzięliśmy udział we Mszy św. w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Po Mszy św. odbył się Marsz Pamięci.
Inne inicjatywy
Paczka świąteczna dla polskiego kombatanta na Kresach.
Dwa razy jako środowisko Gazety Polskiej wzięliśmy udział w organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen ogólnopolskiej akcji świątecznej w ramach projektu Rodacy-Bohaterom. Dwa razy w roku w ramach akcji Paczka świąteczna dla polskiego kombatanta na Kresach, są przygotowywane ze zbiórek darów rzeczowych i wpłat finansowych paczki świąteczne na Święta Bożego Narodzenia i na Święta Wielkanocne. Jest to zadnie cykliczne w którym udział biorą osoby prywatne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, radni, kibice piłki nożnej zrzeszeni w Klubach Kibica, przedsiębiorcy, szkoły. W tym roku w październiku zaczynamy, a kończymy zbiórkę 15 grudnia 2012.
Zbieranie podpisów w obronie lekcji historii.
W ramach Akcji „Przywracamy lekcje historii do szkół”, staraniem członków Klubu zostało zebranych 119 podpisów. Walczymy o to, aby polska młodzież mogła uczyć się historii swojej Ojczyzny przez cały okres kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej. Nie zgadzamy się na szkodliwą reformę oświaty proponowaną przez MEN, która może skutkować utratą przez polską młodzież poczucia tożsamości narodowej. Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty trafi pod obrady Sejmu, bo zebrano aż 150 000 podpisów.
Zbieranie podpisów w obronie telewizji TRWAM.
Członkowie Klubu Gazety Polskiej uczestniczyli w zbieraniu podpisów do Pana Jan Dworaka, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. My, niżej podpisani, żądamy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznania Telewizji Trwam należnego miejsca na tzw. multipleksie. Żądamy zaprzestania dyskryminacji katolickich mediów. Złożono 2 i pól miliona kopii podpisów w obronie Tv Trwam. W tej liczbie mamy również i swój udział…
„Pierwsze urodziny Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie”
Na zaproszeniach na obchody Pierwszych urodzin Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie napisano: „Zdarzało się czasem w dziejach prasy, że jakaś gazeta odgrywała rolę szczególną, stawała się wyspą na oceanie kłamstwa. To właśnie przydarzyło się „Gazecie Polskiej”. Potrzeba wpisania się środowiska czytelników i sympatyków Gazety Polskiej w orientację patriotyczną i demokratyczną, autentycznie obywatelską, doprowadziło do zawiązania w Węgorzewie Klubu Gazety Polskiej, forum otwartej myśli, gdzie całkowicie i prawdziwie reprezentujemy polski punkt widzenia. Byliśmy razem przez cały rok. Podziękujmy za tę obecność i świętujmy nasze pierwsze urodziny!”
Przebieg uroczystości:
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Sybiraków w Węgorzewie w dowód pamięci o naszych zmarłych i pomordowanych Rodakach na Wschodzie;
Odprawienie Mszy św. w intencji członków i sympatyków Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie;
Po Mszy św. odbyło się „słodkie” spotkanie rocznicowe członków i sympatyków Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie, w czasie którego w luźnej i koleżeńskiej atmosferze przedstawiono sprawozdanie z działalności klubu oraz plany działalności na przyszłość. Najaktywniejszym członkom klubu wręczono symboliczne podziękowania.
Udział w uroczystym przyrzeczeniu strzeleckim nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Węgorzewie. Uroczystość poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w dniu 10 listopada, w Wigilię obchodów Święta Niepodległości.
Zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ustanowienia przez Sejm „ 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian”.
Członkowie Klubu Gazety Polskiej uczestniczyli w zbieraniu podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ustanowienia przez Sejm „ 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian”. 11 lipca 1943r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
Staraniem członków i sympatyków Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie zebrano 171 podpisów poparcia.
Udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski w 1944 i 1945 roku dla większości Polaków wcale nie oznaczało końca wojny, lecz zamianę jednej okupacji drugą. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca, jest poświęcony pamięci tych wszystkich, którzy wtedy nie złożyli broni, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych niepodległościowych organizacji nie godzących się na władzę komunistów. Tysiącom z nich nie było dane doczekać końca PRL, wielu nie ma nawet własnych grobów, a pamięć o nich starano się wymazać czyniąc ich „Żołnierzami Wyklętymi” .W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został przypomniany ich trud, walka o niepodległą Polskę i złożona ofiara na ołtarzu Ojczyzny. Klub Gazety Polskiej będąc współorganizatorem uroczystości, czynnie włączył się w przebieg uroczystej Mszy św. oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji „Żołnierzy Wyklętych” ze specjalnie przygotowanymi rozważaniami „wyklętych” stacji Drogi Krzyżowej.