Tekst alternatywny

Klub GP Racibórz na uroczystości 35-lecia podpisania porozumień Solidarności w Jastrzębiu ( Śląsk)

W dniu 3. września 2015 członkowie Klubu GP w Raciborzu wzięli udział w uroczystości uczczenia 35 – lecia podpisania porozumień śląskiej Solidarności z przedstawicielami ówczesnego rządu.

Porozumienie jastrzębskie, którego rocznicę świętuje Górny Śląsk, zostało podpisane 3 września 1980 roku przez przedstawicieli Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z komunistycznymi władzami. Było ono trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym w tym okresie po negocjacjach pomiędzy władzą a robotnikami. Gwarantowało między innymi zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto również zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne.

Dziś, w 35. rocznicę podpisania dokumentu w Jastrzębiu-Zdroju odbywały się uroczystości, które zaszczycili swą obecnością Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Andrzej Duda, Pani Beata Szydło, wielu parlamentarzystów, Pan  Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, a także katowiccy biskupi: abp Wiktor Skworc i biskup pomocniczy Marek Szkudło, który przez wiele lat był proboszczem jastrzębskiej parafii.

„Naród nie może zapomnieć tego, co było – mówił bp Szkudło. – Nie może zapomnieć o tych, którzy czynili wysiłki, by zmienić system, który krzywdził człowieka, nie szanował jego godności. I chociaż pewnie także się bali, to miłość do ojczyzny i świadomość własnej godności pozwoliły im na taki sprzeciw.”

Celebrujący mszę świętą arcybiskup Wiktor Skworc, w homilii przypomniał śmiertelne ofiary stanu wojennego, dziewięciu górników z Kopalni „Wujek”, których zastrzelono podczas brutalnego ataku ZOMO w dniu 16. grudnia 1981 roku.

Mówił o Polsce potrzebującej władzy odpowiedzialnej i sznującej obywateli, o odnowie Ojczyzny, której możemy dokonać już niedługo, gdy jesienią pójdziemy do wyborów.

„Nie ma odnowy bez solidarności”, podsumował swą homilię arcybiskup.

Powagę i znaczenie tej mszy podkreślała liczba pocztów sztandarowych, których było ponad pięćdziesiąt. Przyjechali z każdej niemal kopalni, z wielu innych województw, z różnych branż, by dać swiadectwo. Istnieją, bo istnieje „Solidarność”.

A idea Solidarności jest  i dziś zadaniem do zrealizowania.

 Biliśmy brawa po tej homilii. Przypomniała nam bowiem, że czas niszczy wszystko, czego człowiek nie pielęgnuje.

Porozumienia sprzed 35 lat zobowiązują nas do ludzkiej solidarności. Arcybiskup Skworc   mówił o wciąż postępującym rozpadzie więzi społecznych między Polakami, pogłębiających się podziałach i nierównościach społecznych. A także „o porażającej patologii życia społecznego na najwyższych szczeblach administracji państwowej”, (cytat z homilii).

Pod pomnikiem Solidarności, przed Kopalnią Zofiówka,( odsłoniętym w 25 – lecie porozumień, czyli dziesięć lat temu),  gdzie w pełnej gali stali już Podhalańczycy, a nas dowiozły specjalne autobusy, rozwinęliśmy naszą flagę klubową, potem wmaszerowała na plac wojskowa orkiestra, a dwaj spikerzy powitali prezydenta Rzeczypospolitej, pana Andrzeja Dudę. Nastąpiły powitania kolejnych gości, wśród których byli działacze starej Solidarności, parlamentarzyści, samorządowcy, zasłużeni górnicy i członkowie oficjalnych delegacji.

Kwiaty pod pomnikiem utworzyły ogromny, kolorowy dywan. Składano je  ku pamięci i w hołdzie wszystkim, którzy tworzyli Solidarność i do dziś jej ideą żyją.

W załączeniu kilka zdjęć z tej podniosłej i bardzo ważnej dla górników i całego Śląska uroczystości.

Dla nas także był to piękny dzień. Pamięć o tych, którzy otworzyli nową kartę w historii Europy, uczciliśmy modlitwą podczas mszy świętej, a po uroczystości spotkaliśmy się z Polakami z Klubu GP z Nowego Jorku, z którymi będziemy się dalej regularnie wymieniać doświadczeniami.

Obecność Pana Prezydenta i Pani Beaty Szydło, to także dla nas wielki zaszczyt.

Przewodnicząca Klubu GP Racibórz