Tydzień w Klubach „GP” – 30.08.2017 r.
Kluby „GP” pomagają poszkodowanym w nawałnicy
Kluby „GP” z Tczewa i Starogardu Gdańskiego z niezwykłym poświęceniem włączyły się w pomoc mieszkańcom miejscowości, którzy zostali poszkodowani w ostatnich nawałnicach. Pomagała młodzież ze stowarzyszenia Nie Ma Lipy ze Skarszew i ochotniczych strażaków. W kościołach diecezji pelplińskiej zbierano pieniądze dla poszkodowanych, a w miejscowościach które najbardziej ucierpiały sprzątano po kataklizmie. – Nie wiem, jak się odwdzięczyć za tę pomoc, bo słowo „dziękuję” to za mało. Wróciła nadzieja. Podwórko było całe zawalone drzewami. Kilka z nich mogło spaść na sąsiedni dom i garaż. Przybyła ekipa świetnie uporała się z tym zadaniem. Teraz mogę spać spokojnie, że nikomu nic się nie stanie, jestem bardzo wdzięczna młodzieży ze Skarszew i klubowiczom „GP” – mówiła dziennikarzom Gazety Polskiej Codziennie wzruszona Urszula Detlaf z Rytla. Jeden z nich Tadeusz Bubka z Tczewa mówi krótko. – Pani premier Beata Szydło przyznała, że szkody są ogromne, a ich likwidacja potrwa długie miesiące. Chcieliśmy więc dołożyć swoją małą cegiełkę, by poszkodowani szybciej uporali się ze sprzątaniem, i to się udało. Z kilku posesji usunęliśmy dziesiątki powalonych drzew – cieszy się. – Dziś możemy powiedzieć, że większość skutków nawałnicy została usunięta w ten sposób, iż mieszkańcy mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu, odbudowie swoich gospodarstw – powiedziała premier Beata Szydło, która odwiedziła Chojnice. Z budżetu państwa uruchomiono środki na pomoc dla dzieci i uczniów pochodzących z poszkodowanych rodzin. Przeznaczono na ten cel kwotę 5 mln zł. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, program zostanie uzupełniony o dodatkowe pieniądze. Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, spotkał się z mieszkańcami Puław. Okazało się, że sala przygotowana przez organizatora spotkania Klub „GP” Puławy II okazała się za mała i spotkanie przeniesiono do pobliskiego ogrodu. Pytania do gościa koncentrowały się wokół bieżącej sytuacji politycznej. Sakiewiczowi towarzyszył Paweł Piekarczyk, który wystąpił z krótkim koncertem.
.
W Strzelinie nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowej tablicy memoratywnej „W HOŁDZIE NIEZŁOMNYM” na pomniku Żołnierza Polskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia był Klub „GP” w Strzelinie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. Następnie nastąpił przemarsz pod pomnik. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: pan Tomasz Kończyło dyrektor biura posła Mariusza Orion Jędryska w Warszawie, pani Małgorzata Molenda dyrektor biura posła Jędryska we Wrocławiu, dr Andrzej Olejniczak przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, kombatanci żołnierze Armii Krajowej kpt. Józef Olksiewicz i kpt. Stanisław Matwijów, władze miasta i gminy Strzelin oraz powiatu strzelińskiego. Uroczystość uświetnił profesor historii Piotr Rozenek oraz wiele delegacji składających wiązanki kwiatów. Była tez warta honorowa wystawiona przez 22 karpacki batalion piechoty górskiej w Kłodzku i delegacja wojskowa składająca wieniec i znicz. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Andrzej Porębny. Zostały odśpiewane wszystkie zwrotki hymnu państwowego, a po odsłonięciu tablicy płonęły race. W uroczystości uczestniczyło wielu mieszkańców Ziemi Strzelińskiej. Źródło: Gazeta Polska Codziennie
544 osoby wystartowały w organizowanym po raz czwarty w Sobótce Biegu Niezłomnych ku czci Żołnierzy Wyklętych. Wśród współorganizatorów biegu był wrocławski Klub „GP”. Patronat honorowy nad Biegiem Niezłomnych objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wystosował do uczestników okolicznościowy list. Opiekę medialną uroczystości objęła m.in. „Gazeta Polska” i portal Niezalezna.pl. Uczestnicy zawodów do pokonania mieli 10 km, a trasa wiodła przez leśne stoki góry Ślęży. Trasa biegu została podzielona na trakty bohaterów drugiej konspiracji: Adama Lazarowicza ps. „Klamra”, Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, Anatola Radziwonika ps. „Olech”, Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” i Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Na starcie i na mecie wszystkim uczestnikom kibicowali kombatanci Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz potomkowie żołnierzy niezłomnych. Bieg rozpoczęto okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom!”. W tym samym czasie z biegnącymi w Sobótce pobiegło w tym roku 945 żołnierzy z baz Polskich Kontyngentów Wojskowych na Bałkanach, w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Rumunii i na Litwie. Wśród imprez towarzyszących jedną z głównych atrakcji Biegu Niezłomnych była możliwość sprawdzenia się na strzelnicy, organizatorzy w ramach 4. Edycji „Biegu Niezłomnych” zadbali także o dzieci i młodzież. W ramach zawodów pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka odbył się „Bieg dzieci i młodzieży”.
Z okazji Dnia Wojska Polskiego w Pabianicach odbył się III Festyn Patriotyczno-Rodzinny. Pogoda i frekwencja dopisała, było zabawnie, wesoło i podniośle. Uczczono święto Wniebowzięcia NMP, Cudu nad Wisłą oraz Dnia Wojska Polskiego.
Na cmentarzu Vestre Gravlund Oslo pod pomnikiem poległych polskich pilotów odbyła się msza św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej i Cudu nad Wisła. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Klubu „GP” w Oslo.
Na zaproszenie posła prof. Włodzimierza Bernackiego odbyło się spotkanie z członkami i sympatykami PIS regionu Bochnia. Poseł przekazał ważne informacje dotyczące aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli, zabierając głos w dyskusji członkowie Klubu „GP Bochnia siedząc przy stoliku ozdobionym bannerem klubowym.
Ryszard Kapuściński