Tekst alternatywny

List do Hansa-Dietricha Genschera – 21.01.2014 r.

List do Hansa-Dietricha Genschera – 21.01.2014 r.

Członkowie Klubów „Gazety Polskiej”: Berlin-Brandenburg, Berlin2 oraz Hamburg Stadt. wystosowali list do Hansa-Dietricha Genschera, byłego niemieckiego ministra spraw wewnętrznych (pełnił tę funkcję w latach 1969-1974) oraz wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych (w latach 1974-1992) z prośbą o pomoc w odzyskaniu od Rosji wraku Tu-154M. Powołują się na doniesienia prasowe mówiące o tym, że dzięki wstawiennictwu Hansa-Dietricha Genschera Władimir Putin uwolnił Michaiła Chodorkowskiego z rosyjskiego obozu karnego. Klubowicze napisali m.in: „Zwracamy się do Pana z ogromną prośbą o pomoc w odzyskaniu od rządu Federacji Rosyjskiej wraku polskiego samolotu rządowego i czarnych skrzynek. Od czasu tragedii smoleńskiej, w której zginął Pan Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką i 94 Polaków w dniu 10 kwietnia 2010 roku władze FR bezprawnie przetrzymują polską własność. (…) Prosimy Pana Ministra, o wstawiennictwo do prezydenta Rosji, żeby ten zgodził się na zwrot wraku i czarnych skrzynek po prawie czteroletnim przetrzymywaniu przez władze FR prawowitemu właścicielowi. Jesteśmy przekonani, że dzięki Panu Polska może odzyskać najważniejsze dowody w postępowaniu wyjaśniającym przyczyny tej niewyobrażalnej w historii tragedii”.

Warto przypomnieć, że ostatnio Kluby „GP” działające w Europie wniosły petycję do prezydentów Polski i Niemiec – Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka w której postulowały między innymi: „Wnosimy o oficjalne zajęcie stanowiska przez Urząd Prezydenta w sprawie kłamstw historycznych w mediach RFN, poniżających Polaków jakoby ci byli sprawcami mordów i gehenny niewinnych ludzi w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych oraz gettach”. Niestety, oficjalną odpowiedź i (to dwukrotnie) udzielił jedynie prezydent Niemiec Joachim Gauck. Odpowiedzi prezydenta Komorowskiego zabrakło.

Na początku lutego w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. W trzydniowym zjeździe swój udział zapowiedzieli przedstawiciele kilkunastu Klubów „GP” działających w obu krajach, oraz goście: prof. Kazimierz Nowaczyk  z żoną, prof. Wiesław Binienda,  mec. Maria Szonert – Binienda, dr inż. Wacław Bereczyński, red. Tomasz Sakiewicz, Paweł Piekarczyk i Ryszard Kapuściński. Zjazd ma na celu integrację środowisk polonijnych i wyznaczenie celów jakie mają przed sobą Kluby „GP” w USA i Kanadzie.

Rozpoczęły się przygotowania do III Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który tak jak w ubiegłych latach odbędzie się w Święto Narodowe Węgier – 15 marca. W tym roku nasze poparcie dla polityki Viktora Orbana będzie niezwykle ważne, ponieważ już na wiosnę planowane są na Węgrzech wybory parlamentarne, które zdecydują o przyszłości Węgrów. O szczegółach wyjazdu będziemy na bieżąco informować.

Klub „GP” w Oławie przystąpił do inicjatywy Społecznych Komitetów Czynu Niepodległościowego. Rok 2014 to rok obchodów związanych z setną rocznicą rozpoczęcia przez Polaków walki o odzyskanie niepodległości. Inicjatorzy powołania Komitetów pragną oddać hołd pokoleniu Polaków, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości w latach 1914-1921 oraz upamiętnić tych, którzy walczyli zbrojnie oraz pracowali nad politycznymi warunkami odtworzenia państwa polskiego, osób takich, jak m.in.: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Maurycy Zamoyski, Ignacy Daszyński, Walery Sławek, Kazimierz Sosnkowski, Józef Haller i Władysław Sikorski. Celem działań powołanych Społecznych Komitetów Czynu Niepodległościowego 1914-1921 jest inicjowanie i koordynowanie obchodów patriotycznych w latach 2014-21. Ich zwieńczeniem będą uroczystości związane z setną Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018 r oraz uroczystości związane z setną rocznicą zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 2020 r.

Klub „GP” z Aarhus zorganizował spotkanie z duńskim inżynierem oraz naukowcem Glennem A. Jorgensenem, który wygłosił wykład o „Badaniach dotyczących katastrofy smoleńskiej”. Wraz z gościem na spotkanie przybyli jego ojciec oraz siostra, która profesjonalnie filmowała całe spotkanie, a także polski kolega – Jan Andrzejewski. To właśnie on wprowadził p. Glenna w tematykę smoleńską. Sam wykład odbył się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na polski (tłumaczył Michał Świtnicki). Całość transmitowana była na żywo na www.niepoprawneradio.pl

Klub „GP” w Lubinie gościł red. Dorotę Kanię; spotkanie, które prowadził p. Ryszard Ryśnik, poświęcone było książce pt. „Resortowe dzieci”.

W Rudzie Śląskiej gościł ks. Dariusz Oko, który wygłosił wykład: „Ateistyczna ideologia gender jako współczesna mutacja marksizmu i nowej walki klas”. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. We Mszy św. oraz wykładzie uczestniczyło blisko 300 osób. Wykład o gender  przeniesiono z sali katechetycznej do kościoła, tak by wszyscy zainteresowani  mogli się pomieścić.

W Domu Kultury na spotkaniu opłatkowym łochowskiego Klubu „GP” młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie wystawiła spektakl jasełkowy niosący z sobą świąteczny przekaz, który można określić słowami: ,,widzieć i dostrzegać’’.

Klub „GP” w Pszczynie zorganizował spotkanie opłatkowe dla klubowiczów i sympatyków Klubu „GP”.

W styczniu odbył się V Wieczór Kolęd Polskich zorganizowany przez poznański Klub „GP” dla mieszkańców Poznania. Spotkanie miało miejsce w sali malinowej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

                                                                                                                  Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk