Kluby GP Solidarne z Ukrainą
8 marca o godz. 14, w tym samym dniu, o tej samej godzinie, jednocześnie przed konsulatami Rosji w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i przed ambasadą Rosji w Warszawie, Kluby „GP” razem z NSZZ „Solidarność” zorganizowały ogólnopolskie manifestacje protestu przeciw napaści Rosji na Ukrainę. Apel do Klubów „GP” i innych organizacji niepodległościowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii, do przyłączenia się do protestu i zorganizowania podobnych demonstracji przed rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi działającymi w tych państwach spotkał się z całkowitym zrozumieniem, co przełożyło się na wielką wspólną akcję pod patronatem naszego środowiska.
Największa manifestacja poparcia dla Ukrainy odbyła się w Warszawie zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” i Kluby „GP” która zgromadziła ok. 2000 osób, poza związkowcami członkami klubów, w manifestacji uczestniczyli Ukraińcy mieszkający w Polsce.
Przemówienia wygłosili: Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który apelował o stanowcze kroki w stosunku do agresora, jakim stała się Rosja, oraz obiecał iż będzie apelował do rosyjskich związków zawodowych o potępienie Putina.
„Jeżeli odmówią wniosę o usunięcie ich z międzynarodowych struktur związkowych” – powiedział Duda. Przewodniczący „Solidarności” zwrócił się także do przybyłych na manifestację Ukraińców, mówiąc: „Drodzy bracia, jeżeli wejdziecie do UE, a wierzę, że tak się stanie, to nie dajcie się przez nią skolonizować i dbajcie o swoje prawa.”
W swoim przemówieniu redaktor naczelny Gazety Polskiej, Tomasz Sakiewicz powiedział: „Wszyscy, którzy tchórzą przed Putinem wcześniej czy później będą winni przelewu krwi. Rosja to nie jest pokojowo nastawiony kraj, ale kraj, który posługuje się mordem, napadem i gwałtem. Musimy być na to przygotowani. Musimy chronić nie tylko Ukrainę ale i siebie”.
Podczas manifestacji przypominano, że użycie przez Rosję sił zbrojnych na terytorium Ukrainy gwałci najważniejszą umowę międzynarodową, jaką było podpisane w 1994 roku tzw. memorandum budapesztańskie, które zobowiązywało sygnatariuszy: Stany Zjednoczone, Federację Rosyjską i Wielką Brytanię, do gwarancji integralności i niepodległości Ukrainy w zamian za rezygnację przez nią z posiadania broni nuklearnej i ze statusu mocarstwa atomowego. Jeżeli umowa z 1994 roku przestanie obowiązywać, to Europie grozi wojna. Podkreślano, że uczestnicy protestów chcą zademonstrować solidarność i poparcie dla Ukraińców, którzy mają historyczną szansę zerwania ze swym odwiecznym ciemiężycielem, jakim dla Ukrainy jest imperialna Rosja. Chcą agresora nazwać agresorem, a ofiarę – ofiarą. Chcą być Solidarni z Ukraińcami.
Członkowie Klubów „Gazety Polskiej” w Niemczech złożyli w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Berlinie petycję do prezydenta Władimira Putina nawołując do deeskalacji sytuacji na Krymie. Ponadto, wysłali list z prośba o wywarcie wpływu na Moskwę do Hansa-Dietricha Genschera, który brał udział w uwolnieniu rosyjskiego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego w którym między innymi napisali:
„Kluby Gazety Polskiej żądają natychmiastowe opuszczenie przez wojska rosyjskie Krymu. Rosja bez specjalnego powodu przetrzymuje wrak polskiego samolotu TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginął pan Prezydent Lecha Kaczyński i 95 Polaków. Kluby Gazety Polskiej żądają natychmiastowego zwrotu Polsce wraku samolotu TU-154 M i czarnych skrzynek”. Ponadto Kluby „GP” Berlin – Brandenburg i Berlin2 stanęły przed gmachem ambasady rosyjskiej przy Unter den Linden w Berlinie z banerami flagami i plakatami skandując hasła i okrzyki potępiające poczynania Putina na Ukrainie. Nazajutrz niezliczone tłumy ludzi z transparentami w różnych językach zgromadziły się na Pariser Platz w Berlinie, aby utworzyć „ludzki łańcuch” solidarności z Ukrainą rozciągający się aż po ambasadę ukraińską. Jednym z ogniw tego „łańcucha” była grupa Polaków.
W Toronto, przed ambasadą Federacji Rosyjskiej odbył się protest przeciw napaści Rosji na Ukrainę. Przybyło ok. 1000 osób, głownie Ukraińców, ale nie zabrakło solidaryzujących się z nimi Polaków.
W Chicago w samym centrum miasta, miała miejsce pikieta zorganizowana spontanicznie przez grupę Ukraińców .W pikiecie tej brali udział członkowie Klubu „GP” Chicago2.
W Filadelfii odbyła się trzecia pikieta wsparcia dla Ukrainy której klub GP w Filadelfii był razem z Ukraińcami współorganizatorem. Klub „GP” uczestniczył również w marszu Solidarności z Ukrainą w Waszyngtonie, gdzie odbył się marsz z Białego Domu do Ambasady Rosyjskiej. W pikiecie wzięło udział ok. 2 tys. osób.
Pod hasłem „Dotrzymajcie obietnic – Keep your promise!” odbyła się w Ottawie demonstracja zorganizowana przez społeczność kanadyjsko-ukraińską z całej Kanady (z przybyłymi przedstawicielami z Ottawy, Toronto, Montrealu, Winnipeg i Calgary),
demonstracja w której uczestniczyli przedstawiciele Klubów „GP” z tych miast odbyły się przed ambasadami Ludowej Republiki Chin, Francji, U.S.A. oraz przed siedzibą Brytyjskiej Wysokiej Komisji.
W centrum Wiednia odbyła się masowa demonstracja przeciwko agresji rosyjskiej na Ukrainie. W demonstracji brało udział kilkaset osób, w tym członkowie Klubu „GP” Wiedeń II.
W Księgarnii „GP” w Krakowie odbyło się spotkanie nt. „Projekt Ukraina – i co dalej?”. Gośćmi spotkania byli: Mariusz Pilis, Wojciech Mucha, świeżo po powrocie z kijowskiego Majdanu, Przemysław Misiewicz, spotkanie prowadził Ryszard Kapuściński, a oprawę muzyczną zapewnił Paweł Piekarczyk. Relacja na stronie: www. klubygazetypolskiej.pl
Młodzieżowy Klub „GP” w Warszawie zorganizował manifestacje pod ambasadą Rosji „Igrzyska hipokryzji” w otwarcie Igrzysk, a także wraz z Forum Młodych PiS manifestacje solidarności z Ukrainą.
W Szczecinie odbył się Wiec Solidarności z Ukrainą. W wiecu wzięło udział ok. 60 osób.
——————————————————
Manifestacje Solidarności z Ukrainą
Kluby „Gazety Polskiej”, NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenie „Pokolenie” organizują w najbliższą sobotę, tj. 8 marca o godz. 14.00 ogólnopolską manifestację przed ambasadą Rosji w Warszawie i przed wszystkimi konsulatami Federacji Rosyjskiej w Polsce.
Zrobimy to równocześnie; w tym samym dniu, o tej samej godzinie – w Polsce i na świecie.
Apeluję do Klubów „Gazety Polskiej” i innych organizacji niepodległościowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii, do zorganizowania 8 marca protestów przed rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi działającymi w tych państwach.
Zwracam się do przewodniczących Klubów „Gazety Polskiej” w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie, gdzie działają konsulaty Federacji Rosyjskiej, do zgłoszenia (najpóźniej 5 marca), w odpowiednich urzędach zamiaru zorganizowania manifestacji.
Ci z Państwa, którzy nie mieszkają w Warszawie, a będą chcieli uczestniczyć w manifestacji przed ambasadą Rosji w Warszawie, proszeni są do zgłaszania się w okręgowych biurach NSZZ „Solidarność”, które organizują autokary do Warszawy.
Należy przypomnieć, że użycie przez Rosję sił zbrojnych na terytorium Ukrainy gwałci najważniejszą umowę międzynarodową, jaką było podpisane w 1994 roku tzw. „Memorandum Budapesztańskie”, które zobowiązywało sygnatariuszy: Stany Zjednoczone, Federację Rosyjską i Wielką Brytanię, do gwarancji integralności i niepodległości Ukrainy w zamian za rezygnację przez nią z posiadania broni nuklearnej i ze statusu mocarstwa atomowego. Jeżeli umowa z 1994 roku przestanie obowiązywać, to Europie grozi wojna i powstanie kolejnego mocarstwa atomowego.
Chcemy zademonstrować naszą solidarność, nasze poparcie dla Ukraińców, którzy mają historyczną szansę zerwania ze swym odwiecznym ciemiężycielem, jakim dla Ukrainy jest imperialna Rosja. Chcemy agresora nazwać agresorem, a ofiarę – ofiarą. Chcemy być Solidarni z Ukraińcami.
Proszę o rozsyłanie informacji o manifestacjach do wszystkich organizacji patriotycznych w Polsce i na świecie.
Ryszard Kapuściński
Ambasada:
Warszawa, ul. Belwederska 49
Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku
Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Batorego 15
Konsulat Generalny Rosji w Krakowie
Kraków, ul. Biskupia 7
Konsulat Generalny Rosji w Poznaniu
Poznań, ul. Bukowska 53A