Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | 42. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego


13 XII jak co roku klubowicze Gazety Polskiej spotkali się na mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, aby modlić się w intencji Ofiar stanu wojennego.

Uroczystej koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył ks proboszcz Czesław Paszyński. Obecne były liczne Poczty Sztandarowe służb mundurowych, sądeckich szkół, organizacji patriotycznych. W uroczystościach brali udział parlamentarzyści, władze miasta, sądeccy radni, przedstawiciele powiatu nowosądeckiego, przedstawiciele struktur NSZZ Solidarność oraz osoby którym wciąż bliskie są ideały „Solidarności”.

Wspominano czas terroru i prześladowań w naszym kraju, w tym również w Nowym Sączu i regionie.

Jak powiedział w swoim przemówieniu przewodniczący Solidarności Krzysztof Kotowicz dorobek ludzi Solidarności z okresu jej powstania oraz stanu wojennego nie może być zmarnowany. To dziedzictwo jesteśmy zobowiązani pielęgnować. Dotyczy to zarówno członków Solidarności oraz polityków, działaczy samorządowych, dyrekcji i nauczycieli placówek oświatowych oraz osób i środowisk dla których dobro i bezpieczeństwo Polski i Polaków jest ważne.

W wyniku prowadzonego terroru w kraju zginęło ponad 100 osób a ponad 10 tys. zostało internowanych. To oficjalne statystyki natomiast ofiar w tym śmiertelnych było o wiele więcej. Zamordowano skrytobójczo wielu kapłanów. Internowania i prześladowania nie ominęły również naszej ziemi sądeckiej, limanowskiej, gorlickiej.

W Nowym Sączu zostało internowanych 26 działaczy Solidarności. W dalszych latach były kolejne internowania i aresztowania. Zamordowani zostali Adam Legutko i Zbigniew Szkarłat. 

Prezydent miasta wskazał natomiast, że były wtedy osoby, które reprezentowały heroiczną postawę, ale byli także tajni współpracownicy na usługach sowieckiej dyktatury, którzy donosili i informowali UB o wszystkim i przez taką haniebną agenturę ginęli działacze niepodległościowi, tracili pracę czy też musieli uciekać za granicę z biletem w jedną stronę.

Natomiast Andrzej Szkaradek działacz Solidarności jeden z internowanych i były przewodniczący Solidarności wskazał na obecną mierność polityczną oraz wskazał że bylejakość czy nienormalność nie pasują do patriotyzmu. Polskość to zobowiązanie wobec Boga, Ojczyzny, wolności, rodziny. Musimy wreszcie zrozumieć, że my jesteśmy u siebie a Moskwa czy Bruksela nie będą nam wskazywać jak mamy żyć.

Organizatorem uroczystości był Sądecki NSZZ Solidarność, Parafia Matki Bożej Niepokalanej oraz Urząd Miasta Nowego Sącza.

Zdjęcia i tekst Robert Bestyński (Klub „Gazety Polskiej”)

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego