Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


NOWY SĄCZ | Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Nowym Sączu przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej rozpoczęli w niedzielę, przejazdem przez całe miasto samochodami przystrojonymi w biało-czerwone flagi, zamiast tradycyjnego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Razem z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” udali się na cmentarz komunalny na którym w kilku miejscach spoczywają nasi bohaterowie, zamordowani przez komunistów w latach 1945 -1955. Na ich grobach zapaliliśmy znicze i oddaliśmy im cześć. 1 marca razem z Prezydentem Nowego Sącza, przedstawicielami Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego złożyli kwiaty w Izbie Pamięci Ofiar Gestapo i komunistycznego UB gdzie obecnie ma swoją siedzibę WKU. W latach 1939 – 1945 mieściła się tam główna siedziba Gestapo w Nowym Sączu, a po wkroczeniu Armii Czerwonej budynek zajął Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP). Miejsce to było katownią dla tysięcy polskich patriotów. Z zastępcą Prezydenta miasta złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ojca Władysława Gurgacza, która mieści się na budynku bursy ojców Jezuitów przy ulicy Ducha Świętego. Ojciec Gurgacz był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, 2 lipca 1949 aresztowany przez UB w Krakowie, a następnie w procesie pokazowym został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie na podwórzu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Następnie razem z delegacją Urzędu Miasta Nowego Sącza złożyli wiązankę pod tablicą memoratywną poświęconą Sądeckim Żołnierzom Wyklętym na budynku dworca PKP. Obchody zakończyły się wieczorną mszą świętą odprawioną w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele Św. Kazimierza.
Dodatkowo na Rynku w Nowym Sączu przez dwa tygodnie można oglądać wystawę „Wyklęci odnalezieni w Małopolsce”, opracowaną przez dr. Dawida Golika i Krzysztofa Pięciaka z krakowskiego IPN. Przedstawia ona żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. Kilkunastu pogrzebanych potajemnie bohaterów udało się odnaleźć i zidentyfikować.

Relacja: Tomasz Baliczek przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu, zdjęcia: KGP, UMNS, Damian Radziak, IPN, Jarosław Jakubowski.

Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu

https://albicla.com/KlubGazetyPolskiejNowySacz