Tekst alternatywny

Nowy Sącz: upamiętnienie 77 rocznicy napadu Rosji sowieckiej na Polskę

Nowy Sącz: upamiętnienie 77 rocznicy napadu Rosji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 roku, granicę Rzeczpospolitej przekroczyło sześć sowieckich armii, ponad 600 tys. żołnierzy i prawie 5 tys. czołgów. Wszystko odbyło w porozumieniu z Niemcami, którzy zaatakowali Polskę 1 września. Opór wkraczającym stawili żołnierze Korpusu Obrony Pogranicza, doszło do walk w obronie Wilna i Grodna, bitew pod Szackiem i Wytycznem.

Sowieci, którzy nie respektowali Konwencji Genewskich od pierwszych godzin dokonywali zbrodni na żołnierzach polskich i ludności cywilnej. Rozstrzeliwano jeńców, aresztowano podejrzanych o działalność antykomunistyczną, używano cywili jako żywych tarcz na czołgach.

Swoistym uwieńczeniem agresji niemiecko-rosyjskiej  była wspólna defilada Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu, którą odbierali gen Heinz Guderian i kombryg Siemion Kriwoszein, który życzył Niemcom podczas tego wydarzenia szybkiego zwycięstwa nad „kapitalistyczną Anglią” i zaprosił Guderiana do Moskwy po tym zwycięstwie.

Wbrew oficjalnej propagandzie rosyjskiej, Sowiety nie rozpoczęły swojego udziału w II wojnie światowej 22 czerwca 1941 roku, ale właśnie 17 września 1939 roku. Pakt Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku, był w istocie nie tylko aktem w którym dzielono wpływy w Europie środkowej, ale przede wszystkim oznaczał zawarcie sojuszu między dwoma totalitarnymi krajami. Rosja i Niemcy ściśle współpracowały nie tylko w zwalczaniu rodzącego się polskiego państwa podziemnego. Rosja Sowiecka była zapleczem surowcowym i żywnościowym dla Niemiec, podczas, gdy te zbroiły się i dokonywały inwazji na Norwegię, zdobywały Paryż i szturmowały Tobruk. Doskonale to rozumieli alianci jeszcze wiosną 1940 roku, dlatego nasza Brygada Podhalańska, formowana we Francji była przygotowywana do walki z Sowietami w obronie Finlandii, która od jesieni 1939 roku walczyła o swoją niepodległość.

Zajęcie wschodniej Polski przez Rosję Sowiecką rozpoczęło gehennę ludności cywilnej, niemal milion osób zostało deportowanych na wschodnie tereny ZSRS, ponad 100 tysięcy trafiło do więzień i obozów koncentracyjnych. Polaków pozbawiano własności, masowo wcielano do Armii Czerwonej i zmilitaryzowanych formacji pracy przymusowej. Mordowano polskich żołnierzy, nie tylko oficerów, ale również zwykłych żołnierzy.

Dzisiaj wspominamy ofiary tej agresji, po raz drugi, od 1945 bez sowieckiego pomnika w Nowym Sączu.

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

 nowysacz_2016_09_17_1 nowysacz_2016_09_17_2 nowysacz_2016_09_17_3