Tekst alternatywny

Obchody 75 Rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Koprzywnicy

OBCHODY 75 ROCZNICY POWSTANIA

POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

W KOPRZYWNICY

 

26 września 2014 r. w Koprzywnicy odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Jego dziełem było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, pozwalających przetrwać czas komunistycznej dyktatury. Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca, który odpowiadając na apel Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o zorganizowanie lokalnych obchodów tej rocznicy pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”zwrócił się do dyrektorów szkół z terenu gminy z prośbą, aby młodzież szkolna twórczo włączyła się w przygotowanie uroczystości przypominającej o wielkim dziele naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

Uroczystość zainaugurowała Msza święta odprawiona w kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy z udziałem pocztów sztandarowych, weteranów AK, przedstawiciela IPN- u, władz samorządowych, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców Gminy Koprzywnica, którzy swoją postawą patriotyczną oddali szacunek Ojczyźnie, a także ludziom, którym los naszego kraju w czasie II wojny światowej nie był obojętny. Uroczystej liturgii przewodniczyli: proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej ks. Marek Dzióba oraz  ks. kanonik Jerzy Burek, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Koprzywnicy, którego homilia dotyczyła rozważań o odwadze i bohaterstwie Polaków, którzy podejmowali trud walki o niepodległą Polskę. Podkreślając bohaterstwo Polaków w czasach wojny ks. proboszcz wyraził jednocześnie troskę o to, w jakiej ojczyźnie żyjemy dziś, jakie są ideały współcześnie żyjących Polaków? Po mszy świętej zaproszeni goście udali się do pobliskiego domu kultury, w którym powitał ich gospodarz uroczystości pan burmistrz Marek Jońca. Gośćmi honorowymi uroczystości byli kombatanci: pan mjr Wojciech Targowski wraz z małżonką, pan Jan Gałuszka ps. „Mizerny”, partyzant z oddziału „Jędruś”, przyjaciel Władysława Jasińskiego, patrona szkoły podstawowej, a także pan mjr Wojciech Blacha oraz mieszkający na ternie gminy: p. Zygmunt Staszczak, p. Jan Kowalski i p. Jan Napieracz. W trakcie uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca podkreślił, że zorganizowanie i udział w uroczystościach rocznicowych upamiętniających bohaterstwo Polaków w czasie walki z okupantem niemieckim to zaszczyt i powinność, tym bardziej, że wychowywanie młodych pokoleń w duchu świadomości prawdziwej historii swojego narodu, umiłowania wolności, patriotyzmu, bohaterstwa to wartości nadrzędne. Dla młodzieży kontakt z żywą historią, bohaterami, dla których Ojczyzna jest wartością bezcenną  ma ogromny walor wychowawczy.

Kontynuacją obchodów było widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów  ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego i ZSO im. Papieża Jana Pawła II pod kierunkiem p. dyrektor Beaty Dębowskiej, p. Agnieszki Materkowskiej- Fudali oraz p. Bożeny Grzyb. Program stanowił część otwartej lekcji historii, podczas której młodzież szkolna starała się słowem, muzyką i gestem oddać szacunek Ojczyźnie oraz ludziom, którzy szanowali takie wartości jak wolność, patriotyzm i bohaterstwo. Uroczystość poprowadzili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy p. Renata Kaczor- Zwolska i p. Grzegorz Zwolski. Dodatkowym walorem programu była oryginalna scenografia widowiska wykonana przez p. Agnieszkę Drożdżal-Al.-Haj, p. Monikę Różyc i p. Jolantę Gach.

Wielu wzruszeń gościom dostarczył dziś 92 – letni mieszkaniec Krakowa Jan Gałuszka, były partyzant-„Jędruś” śpiewając partyzanckie piosenki. Bardzo interesujący wykład na temat Polskiego Państwa Podziemnego wygłosił starszy inspektor z kieleckiego IPN – u, dr Tomasz Domański, zaś o strukturach PPP uczniom opowiedział pan Wojciech Targowski. Na zakończenie głos zabrała p. Beata Dębowska, dyrektor SP w Koprzywnicy. Pani Dyrektor wyraziła swoje uznanie dla odwagi i bohaterstwa Polaków walczących o wolną Ojczyznę, którzy także i dziś nie ustają w odpowiedzialnym działaniu dbając o pamięć historyczną naszego narodu. Na koniec zwracając się do swoich uczniów zaapelowała, by brali przykład z bohaterów czasów wojny i okupacji. Nie chodzi oczywiście o bezpośrednie kopiowanie czynów pokolenia, któremu przyszło przeżywać młodość w okupowanym kraju lecz o upór w przełamywaniu trudności, samodyscyplinę i zaangażowanie w podejmowaniu wszelkich inicjatyw dla dobra swojej Ojczyzny. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku Jędrusiów w pobliżu kościoła św. Floriana.

Jolanta Bzduch