W dniu 16 listopada 2024 r. Klub Gazety Polskiej OLSZTYN oddał Hołd zamordowanemu bestialsko Księdzu Proboszczowi Lechowi Lachowiczowi.
Cześć religijną wspomnienia przeprowadziły Panie Irena Kozakiewicz – Prezes Radia Maryja w Olsztynie oraz Halina Skwierczyńska.
Odmówilśmy Anioł Pański oraz Pierwszą Tajemnicę Chwalebną Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Świętej Pamięci Proboszcz Ksiądz Lech Lachowicz urodził się 20 lipca 1952 roku.Duchowny Katolicki był Proboszczem Parafii Świętego Brata Alberta w Szczytnie.Ukończył liceum ogólnokształcące w Lidzbarku Warmińskim. Maturę zdał w 1969 roku. Był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie, świecenia kapłańskie otrzymał w 1976 roku z rąk Biskupa Józefa Drzazgi. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako wikariusz pracował w parafiach w: Olsztynie, Bartoszycach, Mikołajkach, Wielbarku i Gołdapi. Od 1987 roku był administratorem Parafii w Janowie koło Kwidzyna a od roku 1990 był Proboszczem Parafii Świętego Brata Alberta w Szczytnie.Świętej Pamięci Ksiądz Lech Lachowicz był pierwszym Proboszczem Parafii w Szczytnie.
Dnia
3 listopada 2024 roku w godzinach wieczornych do budynku plebanii
Parafii Świętego Brata Alberta w Szczytnie wdarł się bandyta. Na
korytarzu Parafii wyszedł do niego Proboszcz Ksiądz Lech Lachowicz, a
wówczas bandyta zaatakował zadając szereg ciosów metalowym toporkiem w
głowę. Po tym zajściu Proboszcz przewrócił się na ziemię plecami.
Następnie bandycka bestia, w pozycji półsiedzącej na klatce piersiowej
Proboszcza, kontynuował mordercze katowanie toporkiem, uderzając w
głowę.
Hałas zaalarmował
niepokój pracownicy plebanii, która używając miotacza gazu, wypłoszyła
bandytę, jednocześnie powiadamiając organy ścigania.
W stanie wojennym odprawiał MSZE ZA OJCZYZNĘ. Stan wojenny zastał Księdza podczas pracy w Wielbarku. Odprawiał tam, wzorem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki MSZE ZA OJCZYZNĘ. Skupił wokół siebie grono parafian, z którymi wydawał pismo „Wolny Mazur”. Za miłość do Wiary i Ojczyzny, Świętej Pamięci Ksiądz Proboszcz Lech Lachowicz był prześladowany przez szpicli i esbeków. Na mieszkańców spłynęły represje w miejscu pracy oraz aresztowania. Niektórych zmuszano nawet do emigracji. Świętej Pamięci Proboszcza Księdza Lachowicza przeniesiono wtedy do Gołdapi i kolejno do Janowa. Od 1990 pracował w Szczytnie, gdzie pracował do dnia, w którym został skatowany przez bestię
– odczytał wspomnienie Piotr Bieranowski.
Cześć i Chwała Jego Pamięci !!!
Klub Gazety Polskiej OLSZTYN