Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek – 08.01.2014 r.
W kwietniu 2013 roku zarejestrowany został obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”, którego celem była zmiana ustawy „O ochronie życia”. Chodziło o przywrócenie prawa do życia dzieciom chorym i podejrzanym o chorobę. Według najnowszych badań 95% wszystkich aborcji jest dokonywanych na dzieciach podejrzanych o chorobę. Projekt nowelizacji zakładał usunięcie z ustawy tej przesłanki, a konkretnie art. 4a par. 1 ust. 1, który brzmi: „Przerywanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Komitet miał trzy miesiące na zebranie stu tysięcy podpisów. 2 lipca złożono ponad 450 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem. 26 września 2013 roku w imieniu wnioskodawców projekt ustawy został przedstawiony w sejmie przez Kaję Godek, matkę niepełnosprawnego chłopca, która między innymi powiedziała: „w 2011 w szpitalach państwowych poddano aborcji 620 dzieci podejrzewanych o chorobę lub wadę genetyczną”. Podkreśliła, że zgodnie z Konstytucją, każdy jest równy wobec prawa i nie może być dyskryminowany.
Następnego dnia odbyło się głosowanie, w którym wzięło udział 421 posłów. 233 było za odrzuceniem, 182 przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 39 posłów.
PiS, SP i PSL opowiedziały się za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem zaostrzającym przepisy antyaborcyjne, jednak większość posłów z PO, SLD i Ruchu Palikota głosowało za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.
Wielu posłów z PO chciałoby ukryć przed opinią publiczną fakt, iż zagłosowali przeciw prawnej ochronie życia niepełnosprawnych dzieci. Na co dzień deklarują się jako czynni katolicy, co niedzielę uczestniczą w mszach świętych siedząc w pierwszych ławach kościołów, jednak w momencie głosowania zapominają o tym i głosują jak im partia każe.
Dlatego już dwa dni po głosowaniu Jerzy Kenig, przewodniczący kieleckiego Klubu „GP”, podjął decyzję o organizowaniu pikiet pod kościołami będącymi parafiami posłów i do których co niedzielę chodzą posłowie głosujący za odrzuceniem projektu.
Pierwszą pikietę, wspólnie z RN-em zorganizowano w Bilczy, gdzie mieszka poseł Lucjan Pietrzczyk z PO, następne zorganizowano w Strawczynie, gdzie mieszka poseł Marek Gos (PSL), w Kielcach w miejscu zamieszkania posła Artura Gierady (PO), w Skarżysku-Kamiennej miejscu zamieszkania poseł Marzeny Okły-Drewnowicz (szefowa PO w regionie). Wszystkie pikiety wzbudzały ogromne zainteresowanie mieszkańców wychodzących z kościołów.
Jak można przeczytać na stronie Fundacji Pro – Prawo do Życia: „Pikiety w parafiach świętokrzyskich, to początek akcji ogólnopolskiej. Wielu jest chętnych do wzięcia w niej udziału. Czekamy na Wasze zgłoszenia pod adresem:kontakt@stopaborcji.pl”
W Bydgoszczy odbyła się promocja powieści Krystiana Frelichowskiego pt. „Czas próby”. Patriotyczne i religijne pieśni z tego okresu śpiewał Maciej Różycki.
W Poznaniu odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Bytowski Klub „GP” i PiS zorganizowali dla swoich członków i sympatyków tradycyjne spotkanie opłatkowe.
Na spotkaniu patriotycznym w Trzebini śpiewano pieśni patriotyczne, które pisali i śpiewali Legioniści przeszło 95 lat temu. Gośćmi byli: poseł K. Szczerskiego i senator A. Pająk.
Na zaproszenie Klubu „GP” Andrychów II odbyło się spotkanie z senatorem Andrzejem Pająkiem (PiS), oraz z-cą Przewodniczącego NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie – Jarosławem Biegunem. W Andrychowie odbyło się również spotkanie z red. Dorotą Kanią.
Klub „GP” w Gdańsku zorganizował spotkanie z opozycjonistą i oficerem marynarki wojennej Tadeuszem Szczudłowskim z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin. Spotkanie prowadził i mowę laudacyjną wygłosił Piotr Szubarczyk.
Gnieźnieński Klub „GP” zorganizował spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem. Tematem spotkania była jego ostatnia książka pt. „Wałęsa. Człowiek z teczki.”
30 grudnia 2013 r gościem węgrowskiego Klubu „GP” była red. Dorota Kania. Spotkanie poświęcone było najnowszej książce pt. „Resortowe dzieci. Media
Członkowie koszalińskiego Klubu „GP” uczestniczyli w otwarciu wystawy upamiętniającej w fotografiach i dokumentach historię powstania w Koszalinie Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Olecku odbyło się spotkanie z cyklu pt. „Zasłużeni dla Olecka”. Gościem spotkania był b. dyrektor biblioteki miejskiej w Olecku, p. Ryszard Demby.
Kęty – powstał 369 klub „GP”, przewodniczącym został Zbigniew Kowalski, tel. 602 468 493, e-mail: klubgp.kety@gmail.com
Radzymin – powstał 370 klub „GP”, przewodniczącym został Włodzimierz Wieczorek, tel.: 881 512 212 , e-mail: klubgpradzymin@gmail.com
Hamburg-Stadt – powstał 371 klub „GP”, przewodniczącą została: Anna Halves, tel.: (0049)1723947198; e-mail: kgp.hamburg.stadt@gmail.com
Mrągowo – powstał 372 klub „GP”, przewodniczącym został: Jerzy Antoni Gosiewski; tel.: 509 902 541e-mail: klubgazetypolskiej.mragowo@wp.pl
Warka – działalność Klubu „GP” chwilowo zawieszona. Panu Piotrowi Bączkowi dziękuję za dotychczasową współprace.
Goleniów – działalność Klubu „GP” chwilowo zawieszona. Panu Arkadiuszowi Jasińskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Wodzisław Śl. – działalność Klubu „GP” chwilowo zawieszona. Panu Mirosławowi Bałdydze dziękuję za dotychczasową współprace.
Młodzieżowy Klub „GP” w Warszawie – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Antoni Kolek, tel.: 505 942 086, e-mail: mlodziezgp@gmail.com Wice-przewodniczącą została: Agata Popkowska, tel.: 505 942 582
Ostrowiec Św. – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Karol Wójcik; tel.: 796 335 384; e-mail: klubgp.ostrowiecsw@o2.pl. Panu Jerzemu Matusiakowi dziękuję za dotychczasową współprace.
Łomianki – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Radosław Obolewski, tel. 531 990 600, e-mail: radoslaw.obolewski@gmail.com Pani Leonii Harasim dziękuję za dotychczasową współprace.
Ryszard Kapuściński