Piątkowy poranek 10 marca 2023 roku w Paryżu rozpoczął cykl trzech dni, z udziałem naszych gości z Warszawy, panów prof. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcę prezesa IPN-u i szefa Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Jacka Pawłowicza, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Na zaproszenie Ambasady RP w Paryżu, z inicjatywy współorganizatora, prezesa Klubu Gazety Polskiej w Paryżu, Pana Andrzeja Wody, przybyli rozmawiać i dawać świadectwo, naszej francuskiej Polonii o Żołnierzach Wyklętych.
Podczas dwóch dni, udało się odwiedzić pięć szkół polonijnych, gdzie spotkania z młodzieżą były żywymi świadectwami realnych zaawansowanych prac w temacie Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie mogli posłuchać opowieści o bohaterach walki, którzy ginęli za prawdę, za wolność ojczyzny; wzbudziły one fenomenalny odbiór i reakcje wśród młodych słuchaczy. Takie spotkania pozwalają zrozumieć, jak ważne są wartości, za które walczyli i ginęli nasi bohaterscy przodkowie.
Sobotnie popołudnie w Ambasadzie RP, zgromadziło ponad 140 zaproszonych osób z różnych środowisk polonijnych. Wizyta naszych gości z Warszawy była kolejnym ważnym krokiem przypominającym o dramatach ludzi kochających swoją ojczyznę, prawdziwych patriotach, Żołnierzach Niezłomnych, którzy okazali się być męczennikami, Żołnierzami Wyklętymi, o których pamięć miała na zawsze zniknąć z historii.
Charakter spotkania i rozmowy prowadzone z zaproszonymi gośćmi tylko rozbudziły zainteresowanie tematem Żołnierzy Wyklętych i są pretekstem do kontynuacji rozmów w naszych domach, aby pamięć o nich łączyła pokolenia w duchu prawdy historycznej. Tego sobie wszyscy szczerze życzymy.
Instytut Pamięci Narodowej dostarczył liczne publikacje książek, niech będą one dla nas wszystkich zachętą do dzielenia się w naszych francuskich środowiskach, autentyczną historią o tych, o których świat miał zapomnieć.
Niedziela była ostatnim dniem pobytu naszych gości, rozpoczęta uroczystą Mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, w kościele Świętej Genowefy w Paryżu, z udziałem chóru Totus Tuus, który piękną oprawą uświetnił Eucharystię.
Podczas Ewangelii usłyszeliśmy słowa Jezusa z Samarytanką przy studni o żywej wodzie. Jakże symbolicznie wybrzmiało, połączenie ducha walki i wytrwałości z historią polskich Żołnierzy Wyklętych. To historia walki z okupantem i zachowania wartości w trudnych warunkach. Żołnierze, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej nie zaakceptowali rządów komunistycznych, walczyli o wolność i niepodległość Polski. Mimo trudności i prześladowań trwali w swojej walce i zawsze pozostali wierni swoim ideałom.
W obydwu przypadkach, to walka o coś ważnego i wartościowego. Ewangelia mówi o duchowej walce i przemianie, natomiast historia Żołnierzy Wyklętych przypomina nam, że warto trwać, nawet jeśli jest to trudne i wymaga poświęceń. Po Mszy św., podczas obiadu, spotkanie w przyjaznej atmosferze, pozwoliło na kontynuację rozmów z poprzedniego dnia prelekcji.
Cieszymy się ogromnie, że taki cykl trzydniowych spotkań miał miejsce na paryskim bruku. Ukłon i podziękowanie w stronę naszych wspaniałych gości za podjęty trud i osobiste zaangażowanie, oraz Ambasadzie RP w Paryżu i parafii św. Genowefy za umożliwienie ich zorganizowania.
Mamy nadzieję, że taka wizyta nie pozostanie jednorazowym wydarzeniem, i że uda nam się zorganizować następne, które będą przypominać o ważnych wydarzeniach w naszej historii Polski.
Bożena Szczuka-Martin
KLUB „GAZETY POLSKIEJ” PARYŻ