Podziękowanie.
W imieniu Kieleckiego Klubu Gazety Polskiej dziękuję kilkuset mieszkańcom Kielc, To dzięki Wam tak podniośle przeżyliśmy rocznicę krwawych wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej sprzed 70 lat. Wielu z nas, Kielczan, nie ma żadnych korzeni w tym rejonie dawnej Polski, lecz pamięć o naszych rodakach zamordowanych w tak bestialski sposób powinna mimo to w nas trwać. Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu powinna być nie mniejsza niż pamięć o zbrodni katyńskiej.
11 lipca 2013 roku, po zakończonej Mszy Świętej w kieleckiej Katedrze, utworzyliśmy długą na kilkaset metrów kolumnę i przeszliśmy w Marszu Pamięci ulicami Kielc na Cmentarz Stary. Przy grobie katyńskim, mogliśmy wysłuchać krótkich refleksji o tamtych, krwawych, dniach. Wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów w hołdzie ofiarom ludobójstwa były dopełnieniem uroczystości. Potem przeszliśmy pod pomnik sybiraków by pomodlić się także za tych, którzy wypędzeni, dopełnili żywota na nieludzkiej ziemi i zostali w niej pochowani po wsze czasy. Dziękuję Wam, Kielczanie. Jestem dumny, że stawiliśmy się tak licznie w tej ważnej chwili.
Chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom instytucji państwowych za czynny udział w kieleckich obchodach 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Dzięki Wam te uroczystości miały większą rangę i potwierdziły, że w ważnych momentach, jesteśmy razem ponad podziałami. Szczególne podziękowania kieruję na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Kielce Tomasza Boguckiego, vice-Przewodniczącej Renaty Wichy oraz Starosty Powiatu Kieleckiego Zdzisława Wrzałki. Wielkie dzięki za obecność przedstawicieli NSZZ Solidarność oraz Straży Miejskiej w Kielcach. Swoją obecnością zaszczycił nas także Dyrektor Delegatury Kieleckiej IPN Leszek Bukowski. Dziękuję.
Poczty sztandarowe ze sztandarem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich na czele dodały uroczystościom jeszcze większego splendoru. Wśród wielu innych pocztów wyróżniały się sztandary Strzelców, Żołnierzy AK, NSZ oraz ONR-u. Serce rosło gdy oglądałem odświętnie ubranych młodych i starszych wiekiem ludzi, w ubraniach cywilnych i wojskowych, z biało-czerwonymi szarfami na piersi, niosących sztandary swoich organizacji.
Dziękuję także Komendantowi Policji, za tak oszczędne wydawanie naszych publicznych pieniędzy. Okazuje się, że dwóch umundurowanych policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego wystarczyło do w miarę bezpiecznego przebiegu 1,5-kilometrowego marszu kilkuset osób. To widoczny dowód na twierdzenie, że im mniej policji na marszach tym bezpieczniej.
Dziękuję Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska z Kielc, a szczególnie jego Przewodniczącej Annie Łakomiec oraz Andrzejowi Łąckiemu za zainicjowanie tegorocznych obchodów rocznicowych Rzezi Wołyńskiej. Dziękuję licznym przedstawicielom Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego za sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie Marszu Pamięci. Dziękuję członkom Kieleckiego i Skarżyskiego Klubów Gazety Polskiej za pomoc w organizacji rocznicy. Dziękuję także tym wszystkim, którzy chcieli a nie mogli wziąć udziału w naszych uroczystościach.
Pamiętając o ponad 100 tysiącach zamordowanych Polaków 70 lat temu, zmówmy jeszcze raz:
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
Jerzy Kenig
Przewodniczący Kieleckiego Klubu Gazety Polskiej
Kilka linków do relacji medialnych z kieleckich obchodów Rzezi Wołyńskiej 11 lipca 2013 roku:
Plakaty, którymi zaklejone było miasto: http://narodowekielce.bloog.pl/id,337417666,title,Kielce-uroczystosci-upamietniajace-ofiary-rzezi-na-Wolyniu,index.html
Relacja w Radio Kielce: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-15149
Relacja z portalu e-vive: http://www.e-vive.pl/70-rocznica-zbrodni-wolynskiej-drugi-dzien-uroczystosci-za,pl,36865.html
Foto.: Paweł Stefańczyk