Podziemna Armia powraca.
Dla nas obchody święta związanego z Żołnierzami Wyklętymi nie zakończyły się z dniem 1 marca. Zapewne pamięć o zamordowanych i zapomnianych polskich bohaterach będziemy kultywować a przede wszystkim przywracać jeszcze przez wiele lat zanim nie trafi ona do świadomości Polaków.
Stąd zaproszenie na Pomorze w imieniu Klubów Gazety Polskiej dla pana Tadeusza Płużańskiego, historyka, publicysty, specjalisty od „grzebania w życiorysach”. Nasz gość od wielu lat tropi stalinowskich oprawców, oficerów UB, którzy się wsławili w ściganiu polskich patriotów, sędziów komunistycznych, skazujących ich na wyroki śmierci. Kluby GP zorganizowały cykl spotkań z Tadeuszem Płużańskim , w terminie od 15 marca do 19 marca mieszkańcy Słupska, Lęborka, Wejherowa, Gdańska, Tczewa i Kwidzyna będą mieli okazję wysłuchać ciekawych relacji historycznych praktycznie ,,z pierwszej ręki”, gdyż ojciec historyka, profesor Tadeusz Płużański był sądzony i skazany w jednym procesie razem z rotmistrzem Pileckim.
Spotkanie w Lęborku miało miejsce 16 marca i rozpoczęło się od przybliżenia zebranym sylwetki komunistycznego oprawcy , generała Tadeusza Pietrzaka, który zmarł 10 marca. Jak mogliśmy się dowiedzieć zmarły niedawno generał był wyjątkowym utrwalaczem minionego systemu. Pietrzak brał udział w operacji UB o kryptonimie „Lawina” w 1946 r., podczas której zostali zamordowani żołnierze oddziału NSZ pod dowództwem kapitana Henryka Flame ps. „Bartek”. To tylko jeden z bardzo wielu faktów potwierdzających niezbyt chlubną przeszłość towarzysza generała. O tej przeszłości pamiętali kombatanci skupieni w związku Żołnierzy NSZ, którzy domagali się od prezydenta Komorowskiego aby zdegradował generała i odebrał mu odznaczenia wojskowe. Efektem szumu medialnego ,który został wówczas wywołany było tylko to, że pogrzeb generała odbył się bez wojskowej asysty honorowej. Cóż z tego-powiedział Płużański- skoro komunistyczny oprawca ostatecznie spoczął na Wojskowych Powązkach obok powstańców styczniowych, żołnierzy 1920 roku, żołnierzy AK. Na skandal zakrawa właściwie fakt ,że przygotowany dla generała grób znajduje się tuż obok kwatery ,,Ł”, gdzie wciąż w dolach śmierci znajduje się około 100 zamordowanych metodą katyńską Żołnierzy Wyklętych.
Kolejnym tematem poruszonym przez pana Tadeusza była postać i praca profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który właściwie zakończył drugi etap prac ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce .Tadeusz Płużański powiedział, że praca Krzysztofa Szwagrzyka to wielkie dzieło przywracania pamięci o pomordowanych bohaterach podziemia antykomunistycznego. Dzieło to musi być i zapewne będzie kontynuowane, gdyż dochodzenie do prawdy jest naszym obowiązkiem wobec bohaterów Podziemnej Armii-powiedział na zakończenie tej części spotkania historyk.
Jak mogliśmy usłyszeć, zainteresowanie okresem stalinowskim i stalinowskimi oprawcami nie są u naszego gościa przypadkowe, stąd wiele uwagi w dalszej części spotkania poświęcił Tadeusz Płużański kurierskiej działalności i współpracy swojego ojca z rotmistrzem Witoldem Pileckim .
Oddanie czci zmarłym i pomordowanym oraz zadbanie o żyjących jeszcze bohaterów AK i Żołnierzy Wyklętych to jedna sprawa, natomiast równie ważną kwestią pozostaje wskazanie i osądzenie tych wszystkich , którzy prześladowali i skazywali na śmierć polskich patriotów.. Historyk zaznaczył, że oprawcy stalinowscy albo ich rodziny żyją dziś w przekonaniu , że to oni byli bohaterami, a Żołnierze Wyklęci byli zwykłymi przestępcami i bandytami. Na potwierdzenie tego Tadeusz Płużański przytoczył rozmowy jakie przeprowadził między innymi z wdową po Eugeniuszu Chimczaku przesłuchiwał min. ojca Tadeusza Płużańskiego i Witolda Pileckiego/ . Na pytanie ,,czy wie panie czym po wojnie zajmował się pani mąż?” usłyszał w odpowiedzi-,,musi być pan synem bandyty , skoro porusza pan ten problem”. Tadeusz Płużański wspomniał również o swoich wielokrotnych rozmowach z Czesławem Łapińskim / prokurator wojskowy w procesie kapitana ,,Warszyca”/. Łapiński zapytany o to dlaczego skazywał bohaterów na śmierć, odpowiedział, że ,,miał rodzinę i musiał z czegoś żyć” .
W drugiej części spotkania nasz zaproszony gość odpowiadał na pytania , które dotyczyły min. kwestii pomnika w Pieniężnie, który poświęcony jest sowieckiemu generałowi Iwanowi Czerniachowskiemu. Tadeusza Płużańskiego proszono o komentarz tego co dzieje się aktualnie na Ukrainie. Pytania stawiane historykowi dotyczyły również działalności podziemia antykomunistycznego na wschodnich kresach RP. Po zakończonym spotkaniu Tadeusz Płużański podpisywał przybyłym na spotkanie mieszkańcom regionu swoje publikacje, które na spotkaniu można było zakupić. ,,Bestie. Mordercy Polaków,” ,,Bestie 2”, ,,Oprawcy .Zbrodnie bez kary”-każda z tych publikacji to kompendium wiedzy o terrorze komunistycznym w latach powojennych, o próbach oddania sądowej sprawiedliwości oprawcom po 1989 roku, oraz o trudnej drodze prawdy o tamtych czasach do szerszej świadomości Polaków w III .
Żołnierze Wyklęci- cześć waszej pamięci.