– Żaden rząd nie zrobił tyle dla czystego powietrza, ile rząd Zjednoczonej Prawicy – mówiła podczas Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Śląskiego europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. – Musimy być profesjonalni. Dyskutujmy o faktach, a nie o imaginacjach. Przytaczajmy dane, a nie mówmy o wyobrażeniach. Nie jesteśmy w stanie zmienić całej polityki klimatycznej, ale w tym trudnym położeniu, w jakim jesteśmy, musimy starać się z tego programu wyciągnąć dla nas, dla Polski jak najwięcej i gospodarować tym, co mamy, w sposób jak najbardziej rozważny – wskazała.
W siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach odbywa się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Śląskiego. To nowa inicjatywa środowiska klubowiczów, która powstała podczas rozmów na dwóch ostatnich zjazdach Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.
Postanowiono organizować dodatkowe fora, na które zapraszani będą lokalni politycy i prezesi ważnych dla regionu zakładów przemysłowych.
W Katowicach o bezpieczeństwie energetycznym i roli polskiego górnictwa oraz roli społeczeństwa obywatelskiego z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz red. Adrianem Stankowskim rozmawiają zaproszeni goście m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Węglokoksu S.A. Tomasz Heryszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. Tomasz Rogala.
Podczas dyskusji głos zabrała również europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
– Nasza energetyka oparta jest w 50 proc. na węglu. Węgiel jest podstawą wielu gałęzi gospodarki. Musimy pamiętać, kto krzyczał jeszcze kilka miesięcy temu, żeby zamykać kopalnie i kto mówił, że Baltic Pipe jest niepotrzebny… – a dziś pytają, kto jest odpowiedzialny za brak węgla – mówiła.
– Jesteśmy przeciwni zmuszania Polaków przechodzenia na tzw. zieloną energię, jeśli ktoś tego chce – ma mieć wolną wolę, a jeśli nie chce – nie należy zmuszać! Racjonalizm jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Państwa członkowskie UE mają zróżnicowane potrzeby energetyczne. Polityka klimatyczna UE jest kluczowa polityką i ta refleksja spowodowana agresja Rosji powinna zmusić UE do przeanalizowania polityki energetycznej. Tylko, czy oni nie zabrnęli za daleko w tym zielonym spojrzeniu? – pytała.
– Żaden rząd nie zrobił tyle dla czystego powietrza, ile rząd Zjednoczonej Prawicy – programy proekologiczne dały olbrzymie efekty i każdy, kto jedzie do małych miasteczek, na wieś, widzi, że ludzie chcą inwestować. Dostają od wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska bardzo duże wsparcie – zaznaczyła i przypomniała, że „mamy obowiązek połowę środków pochodzących z ETS inwestować w czysta energię”.
– Mamy taki rząd, który nie podejmuje pochopnie i nadgorliwie zaleceń UE, by w sposób nieprzewidywalny realizować politykę, która jednak jest grą pewnych bardzo poważnych interesów – dodała.
– Musimy być profesjonalni. Dyskutujmy o faktach, a nie o imaginacjach. Przytaczajmy dane, a nie mówmy o wyobrażeniach. Nie jesteśmy w stanie zmienić całej polityki klimatycznej, ale w tym trudnym położeniu, w jakim jesteśmy, musimy starać się z tego programu wyciągnąć dla nas, dla Polski jak najwięcej i gospodarować tym, co mamy, w sposób jak najbardziej rozważny – wskazała Wiśniewska.