11 listopada 1918r. zakończyła się I wojna światowa. Tego samego dnia, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia w całym kraju celebrowana jest pamięć o osobach, które przyczyniły się do powstania wolnej suwerennej Polski.
Uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się w Rybniku od uroczystej mszy świętej dziękczynnej w Bazylice św. Antoniego Padewskiego w intencji Ojczyzny i zachowanie pokoju i sprawiedliwości. Mszę świętą sprawował ks. biskup pomocniczy z Katowic Grzegorz Olszewski, a homilię wygłosił ks. Marek Noras dziekan Dekanatu Rybnickiego. Podczas kazania wspominał świętego Marcina z Tours, patrona dnia dzisiejszego. „Z radością oddajemy cześć św. Marcinowi, którego dałeś swojemu ludowi, jako gorliwego pasterza. Jego przykład umacnia nas w dobrym życiu, jego słowa nas pouczają, a jego wstawiennictwo wyprasza nam Twoja opiekę. Duchowny dużo uwagi poświęcił przebaczaniu. Oto fragment z Ewangelii /Łk 17, 1-6/, „Jezus powiedział do uczniów swoich. „Jeśli brat twój zawini, upomnij go, jeśli będzie żałował przebacz mu, jeśli siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu”. Bardzo znamienne, pełne refleksji są słowa do wiernych.” Boże, Ty rządzisz światem, przyjmij łaskawie prośby. które zawsze zanosimy za naszą Ojczyznę, niech dzięki mądrości rządzących i uczciwości Obywateli panuje zgoda i sprawiedliwość, abyśmy żyli w pokoju i dobroci. Niech nasza modlitwa jednoczy nas w miłości do Ojczyzny i trosce o jej przyszłość. Jego Ekscelencja w liście obecności wspominał Polaków przywiązanych do polskiej tradycji i patriotyzmu, na wzór ceremoniału wojskowego czytanego przez oficera Apelu Poległych w Dniu Niepodległości dla upamiętnienia poległych żołnierzy polskich oraz chwałę oręża polskiego. Oto wymienieni polscy patrioci: Jan Heweliusz – astronom, Alfons Zgrzebniok – komendant POW Górnego Śląska, rodzina: Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa z siódemką dzieci, malarze: Jan Matejko najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa, Wojciech Kossak – syn Juliusza malarza , Józef Chełmoński, Henryk Sienkiewicz – powieściopisarz i Czesław Miłosz – poeta /Nagroda Nobla/, Ignacy Łukasiewicz – twórca polskiego przemysłu naftowego. Po zakończeniu listy zasłużonych dla Ojczyzny, zakończył apelem, żeby kochać naszą Ojczyznę. Gromadzimy się tu wokół ołtarza, żeby nas tu nie zabrakło. Uważajcie na siebie aby nikt wam miłości nie odebrał – przytoczył słowa Jezusa. Odśpiewano pieśń patriotyczną „Boże, coś Polskę”.
Po mszy świętej złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przez delegacje wychodzące z kościoła. Spod bazyliki uformowany pochód przemaszerował na Rynek. W pochodzie szły delegacje organizacji społecznych, parlamentarzyści, , poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie szkół oraz mieszkańcy miasta Rybnika. Na Rynku odbyły się główne uroczystości. Najważniejszym momentem było odegranie „Mazurka Dąbrowskiego” przez Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik”. Jednocześnie nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Delegacje społeczne złożyły kwiaty na rynku obok tablicy pamięci Józefa Piłsudskiego, oddając hołd poległym bohaterom. Po zakończeniu wspomnianych ceremonii, prezydent miasta Rybnika odczytał swoje okolicznościowe przemówienie. Po oficjalnych obchodach odbyły się pokazy paradnej musztry w wykonaniu uczni i uczennic klas mundurowych rybnickiego SDZ. O godzinie 18-tej w Teatrze Ziemi Rybnickiej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca” Śląsk”.
Święto Niepodległości jest także do wyrażenia przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich, którzy pragną wspólnie uczcić Narodowe Święto i zademonstrować swoje pragnienie Suwerennej Polski.
W tym roku zabrakło obchodów z tej okazji na Osiedlu Kilińskiego – dzielnicy Smolna w Rybniku. W związku z brakiem wystarczającej liczby zarejestrowanych kandydatów na kadencje 2023 – 2028, nie powołano Rady Dzielnicowej Smolna. Prawdopodobnie w byłej Radzie osiedlowej zabrakło organizatorów, a może i mamony?. Pamiętamy niedawne hasło rządowe Tuska, „Pieniędzy nie ma i nie będzie”.
Lech Sipko