Po zakończeniu II wojny światowej PRL-owska władza zniosła Święto Niepodległości i ogłosiła Manifest PKWN 22 lipca pod nazwą Święta Narodowego. Dopiero w latach 80 XX wieku Polakom przywrócono pamięć o święcie 11 listopada a oficjalnie przywrócono w 1989r.
11 listopada w całym kraju celebrowana jest pamięć o osobach, które przyczyniły się do powstania wolnej i suwerennej Polski.
W Rybniku w 105 rocznicę odzyskania niepodległości została odprawiona uroczysta msza święta w bazylice św. Antoniego, w kościele pełnym wiernych i pocztów sztandarowych, mszę sprawowali: dziekan dekanatu rybnickiego proboszcz parafii MB Bolesnej ksiądz Marek Noras i ks. Marek Bernacki gospodarz bazyliki, który wygłosił homilię wspominając świętego Marcina z Tours i św. Antoniego. – „Kościół katolicki wspomina 11 listopada św. Marcina biskupa z Tours z IV wieku, założyciela pierwszych klasztorów w kościele zachodnim, mnicha w młodości żołnierza i późniejszego rycerza. W bramach miasta Amiens ujrzał on marznącego, biednego żebraka, nie mając ani pieniędzy ani jedzenia. Rozciął mieczem na pół swój płaszcz oficerski i dał go żebrakowi. Dla potomnych stał się „ikoną miłości bliźniego” jak określił go Benedykt XVI”. Ks. Marek wspomniał także o św. Antonim patronie bazyliki. Św. Antoni wielki kaznodzieja i patron ubogich i rzeczy zagubionych – za życia głosił on tak płomienne kazania, iż słuchano go na placach wiosek, miast i miasteczek. Z okazji 800-lecia narodzin św. Antoniego Jan Paweł II napisał że zbudował on swoje życie na Chrystusie. Ks. Marek kilkakrotnie wołał o naśladowanie świętych m.in. św. Marcina i św. Antoniego. Proponuje pójść w ich ślady i odpowiedzieć na zaproszenie Boga. Zaprosił na 19.XI na święto Dnia Ubogich i wsparcie dla nich.
Po mszy św. nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II przez poszczególne delegacje. Stamtąd uczestnicy obchodów, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy miasta przemaszerowali na Rynek gdzie odbyły się główne uroczystości. Harcerze przynieśli ze sobą flagę biało-czerwoną liczącą kilkanaście metrów długości.
Najważniejszym momentem na Rynku było odegranie przez Miejską Orkiestrę Dętą „Mazurka Dąbrowskiego”, jednocześnie nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Chwile później prezydent miasta odczytał swoje krótkie okolicznościowe wystąpienie.
Po oficjalnych obchodach odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczni klas mundurowych rybnickiego Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego. Punktem końcowym obchodów było złożenie wieńców i kwiatów pod tablicami pamiątkowymi znajdującymi się na Rynku.
Marsz Niepodległości jest nie tylko okazją do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, ale także do wyrażenia przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich, którzy pragną wspólnie uczcić Narodowe Święto i zademonstrować swoje pragnienie suwerennej Polski.
Z przyjacielskim pozdrowieniem Lech Sipko Klub „Gazety Polskiej” Rybnik