Tekst alternatywny

RYBNIK | Tradycja rybnicka


Tradycyjnie już,  pierwsze dni miesiąca maja to czas świąt pracy, flagi narodowej, Konstytucji 3 Maja.  W tym roku jest także rocznica polskiej obecności w Strukturach Unii Europejskiej (Polska od 1 maja 2004r. no mocy Traktatu Akcesyjnego).

Jednocześnie miasto wykorzystuje też obecność Polski w Unii Europejskiej, pozyskując środki finansowe, dzięki temu miasto rozwija się inwestycyjnie i jednocześnie pięknieje.    Czas  poprzedzający wspomniane wyżej święta, to czas na wydarzenia  z  muzyki, rozrywki i wypoczynku. Główną  areną na te zmagania były tereny rybnickiego kampusu, gdzie królowała muzyka z różnych obszarów i różnych atrakcji.
W programie były:  „Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie” w którym wystąpiła młodzież z Domu Kultury Chwałowice.  – z francuską  interpretacją polskich piosenek wystąpił  artysta z Francji, znany jako Francois (obecnie mieszkaniec   Krakowa).
– Na kampusowej scenie w ramach koncertu „Teraz muzyka” zaprezentowały się rybnickie formacje  (wystąpiły: San Giuseppe Gang , M2R, Fuzja i White Deer).
–  Ponadto  wystąpiła piosenkarka z Mikołowa Daria, Miętha oraz Kacper HTA i zespół Fanos a także znany zespół Myslovitz oraz polski zespół muzyczny Tomasza Organka.
A na finał- na deser rybnickiej majówki  odbył się  plenarny występ  Krzesimira Dębskiego, była to  Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej znakomitego kompozytora.
Miłośnikom koszykówki zorganizowano na rybnickim Rynku imprezę „Rynek Basket” , która,   wróciła  na stałe po ustąpieniu pandemii.
3 Maja.  Uroczystości tego dnia łączą dwa wydarzenia historyczne: obwołanie Maryi Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza we Lwowie i uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja 3 Maja  1791r. uchwalona na Sejmie  Czteroletnim   regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej   Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją (po konstytucji amerykańskiej). Dziś przypada dokładnie 231 lat od momentu jej uchwalenia.
Członkowie Gazety Polskiej w Rybniku o tym  pamiętają!

Uchwalenie przez króla Stanisława Poniatowskiego konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokracje szlachecką. Wprowadziła częściowo zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochronę państwa – łagodząc nadużycia pańszczyzny.  Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Według Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 Maja była „ostatnią wolą i testamentem Ojczyzny”.
Konstytucja obowiązywała przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej.
W Polsce uznaje się  ją za ukoronowanie wszystkiego co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918r. Święto Konstytucji  3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.
Obchody  Święta Konstytucji 3 Maja  i NMP  Królowej Polski  w Rybniku rozpoczęły się o godz.  10.30,  Mszą Świętą  odprawioną w Bazylice Św. Antoniego w intencji Ojczyzny oraz za pokój w świecie. Homilię wygłosił i mszę prowadził proboszcz – gospodarz  tej parafii.
Koncelebrans  dziękował wolontariuszom i darczyńcom, którzy angażują się czynnie w życie parafialnej  wspólnoty na rzecz uchodźców z Ukrainy.  „Modlimy się z Wami i za Was, abyście byli mocni wiarą i przekonani, że życie ludzkie zmienia się, ale nie kończy. Ojczyzna jest jak matka, a  matkę należy  szanować i kochać.  Trwajcie mocni  w wierze, nadziei i miłości, bo prywata bierze górę   nad troską o Ojczyznę.
Módlmy się za naród. Maryjo Królowo Polski, przyjmij modlitwę za ukochaną Ojczyznę”   zakończył z wdzięcznością i błogosławieństwem.
Po nabożeństwie uczestnicy  przemaszerowali na rybnicki Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel.  W tegorocznych obchodach wzięło udział wiele delegacji i instytucji, urzędów, liczni członkowie Oddziału Związku Piłsudczyków na czele z prezesem płk Tadeuszem Dłużyńskim, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej z prezesem Kazimierzem Pogłódek, samorządowcy, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci, uczniowie szkół średnich i podstawowych i mundurowych.   Przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik” oraz Chóru Młodzieżowego Bel Canto z ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich pod dyrekcją Lidii Marszolik,  delegacje złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, a później pod tablicami pamiątkowymi  Muzeum Miejskiego.
Podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy.
Prezydent m. Rybnika odczytał krótki tekst z tego święta narodowego
Po zakończeniu uroczystości mała grupa mieszkańców Rybnika  rozeszła się do swoich domów.

Lech  Sipko  klub „Gazety Polskiej”  w  Rybniku