Tekst alternatywny

SPOTKANIE Z DROGĄ DO ŚWIĘTOŚCI

SPOTKANIE Z DROGĄ DO ŚWIĘTOŚCI

Na zaproszenie Duszpasterstwa Rodzin gliwicki Klub GP uczestniczył w spotkaniu z Wandą Półtawską. Spotkanie zaingerowało „Rok Rodziny” w Diecezji Gliwickiej.

Wanda Półtawska jest profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, dr. nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii, damą Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego Orderu Świętego Grzegorza, doktorem honoris causa dwóch wyższych uczelni, honorowym obywatelem trzech miast polskich. Ta bardzo sprawna intelektualnie 92 letnia kobieta jest świetnym wykładowcą. Zdumiewa wewnętrzną siłą ducha. Ma zdecydowanie katolicki i patriotyczny światopogląd, który potwierdza całym swoim życiem. Jej wielka przyjaźń z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II trwa nadal.

Mówiąc o małżeństwie wielokrotnie odwoływała się do nauk i encyklik tego Papieża jak i do swojego 60-letniego doświadczenia z tytułu pracy w poradni małżeńskiej. Małżeństwo sakramentalne powinno być drogą do świętości. Jest to możliwe pod warunkiem radykalnego posłuszeństwa Bogu. Całe życie należy napełniać miłością, a nie tylko łoże małżeńskie. Trzeba stale, co dzień, modlić się o miłość. Małżeństwo może być drogą do nieba, albo do piekła. Należy się szanować wzajemnie, razem sprawować dobre uczynki i nikogo nie skrzywdzić. Miłość musi być bezinteresowna, ofiarna i wymagająca – ale od siebie. Nikt nie umie kochać – miłości trzeba się uczyć. Jan Paweł II napisał wszystko o małżeństwie, abyśmy byli szczęśliwi i doszli do świętości.

W młodości Wanda Półtawska była torturowana w lubelskim gestapo, wywieziona z wyrokiem śmierci do Ravensbruck, została poddana pseudo-medycznym eksperymentom chirurgicznym. Badała i opisała syndrom „dzieci oświęcimskich”. Napisała wstrząsającą książkę „I boję się snów” o traumie więźniarek, które przeżyły obozy koncentracyjne. Lecz nie ma w niej zgorzknienia, nie ma nienawiści – jest miłość do Boga i ludzi. Jest poważna z eleganckim poczuciem humoru. Promieniuje radością wypływającą z głębokiej wiary. Jest znakiem sprzeciwu w świecie nieprawdopodobnie zakłamanej rzeczywistości. Spotkać się z Panią Profesor, to prawdziwy zaszczyt.

Jan Święcicki

Gliwice_2013_11_28_1

Gliwice_2013_11_28_2