Starogard Gdański: Posprzątali masowe groby
Nie wystraszyli się deszczu i chłodu. Przez kilka godzin z zaangażowaniem sprzątali masowe groby pomordowanych w Lesie Szpęgawskim, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej zabili aż ok. 7 tys. osób, głównie Polaków. Za nami akcja zainicjowana przez Klub „Gazety Polskiej” w Starogardzie Gdańskim.
W sobotę, 28 października, w miejscu uświęconym krwią pomordowanych odbyła się akcja „Znicz pamięci”. To właśnie na terenie Lasu Szpęgawskiego od września 1939 r. Niemcy rozstrzelali ok. 7 tys. ludzi, głównie Polaków z terenu Kociewia, a także Żydów i przedstawicieli innych narodowości, w tym również ok. 2 tys. pacjentów zakładów psychiatrycznych w Kocborowie, Prabutach i Świeciu nad Wisłą. Na pomniku wyryto napis „Stajemy dziś – z pochyloną głową pełni zadumy i bolesnego skupienia…”.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Starogardzie postanowili przed 1 listopada posprzątać groby masowe, a z biało-czerwonych zniczy utworzyć wielki napis „Pamiętamy”. Dzięki szerokiej kampanii społecznej do akcji udało się zaangażować kilkadziesiąt osób. Wszyscy wyposażeni w grabie, miotły, rękawiczki bardzo szybko wykonali zadania.
– Chciałam pomóc moim koleżankom i kolegom. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji, jest ona bardzo ważna. Jako młodzież musimy pamiętać o naszych przodkach, którzy oddali życie za Ojczyznę, byśmy mogli dziś cieszyć się wolnością – powiedziała nam Wiktoria Domańska, uczennica starogardzkiego „ekonomika”.
W akcję oprócz klubowiczów zaangażowali się także wolontariusze z Caritasu parafii
pw. św. Wojciecha w Starogardzie, uczniowie PSP nr 1 oraz Liceum Ekonomicznego w Starogardzie, członkowie Grupy Popularyzacji Mikrohistorii, kibice Lechii Gdańsk ze Starogardu, politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Miejski Zakład Komunikacji i spółka komunalna Starkom.
Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Starogardzie Sebastian Kucharczyk serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się i wzięły udział w akcji mimo niesprzyjającej aury. – Dzięki takim inicjatywom krzewimy lokalny patriotyzm, dbamy o tożsamość narodową, pielęgnujemy wartości oraz pamięć o takich miejscach jak Las Szpęgawski – podkreśla. – Zapraszamy do brania udziału w naszych kolejnych przedsięwzięciach.
Tomasz Walczak, wiceprzewodniczący rady miasta z PiS-u, również uczestniczący w akcji, podkreśla, że środowiska patriotyczne mają już w planach kolejne zadania związane z Lasem Szpęgawskim. – Chcemy wreszcie po latach doprowadzić do tego, aby na tym cmentarzu pojawiły się tablice z nazwiskami tych ofiar, które są zidentyfikowane. Dodatkowo pracujemy nad nagraniem filmu o zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Dokument ma przekazać tę bolesną historię, szczególnie młodemu pokoleniu, które powinno pamiętać o bohaterach tamtego trudnego czasu – mówi.
Do tematu zapewne jeszcze powrócimy.
Autor: Sebastian Dadaczyński
Źródło: Gazeta Polska Codziennie