PAMIĘĆ
Oddaliśmy hołd ofiarom Smoleńska i Katynia
Blisko 50-osobowa grupa mieszkańców Pomorza wzięła udział w patriotycznej pielgrzymce do Smoleńska i Katynia. W miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu oraz zbrodni oficerów, podooficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego oddali hołd ofiarom, uczestnicząc w rocznicowych obchodach. Wyjazd został zrealizowany dzięki Grupie Energa, która była mecenasem zadania.
Patriotyczny wyjazd do Smoleńska i Katynia odbył się dniach 7-13 kwietnia. – Szczególnie wizyta w takim miejscu jak Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu połączona z prelekcjami historyków pozwoliła nam dokładnie przyswoić wiedzę na tematy związane z martyrologią Narodu Polskiego na terenach ZSRS, która stanowi ważny element i świadectwo świadomości narodowej Polaków. Zwłaszcza, że w epoce komunizmu prawda o tym co stało się polskiej elicie w Katyniu i innych miejscach kaźni była zakazana. Teraz ten wyjazd i opowiadanie na ten temat było symbolem i przykładem wolności jaką daje nam możliwość korzystania z pełni swobód obywatelskich w wolnym państwie jakim jest Polska – podkreśla Sebastian Kucharczyk prezes Stowarzyszenia Prawy Starogard, które było inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia.
Uczestnicy wyjazdu mogli przeżyć żywą lekcję historii, odwiedzając groby wybitnych przedstawicieli Narodu pomordowanych na obcej ziemi. Poznali przyczyny i skutki długofalowe tego wydarzenia i teraz będą mogli zdobytą wiedzę przekazać dalej. Należy podkreślić, że podczas pobytu towarzyszyli im historycy merytorycznie przygotowani do szczegółowych wykładów na temat mordów katyńskich. Zarówno w Smoleńsku, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 96. ofiar tragicznego lotu, w tym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z Małżonką Marią, jak i w Lesie Katyńskim wzięli udział: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak oraz ikony ,,Solidarności” Joanna i Andrzej Gwiazdowie.
Do Rosji wybrało się w sumie 50 osób w różnych grupach wiekowych. Projekt skierowany był przede wszystkim do dwóch grup – osób starszych utożsamiających się z polską historią oraz do młodzieży, która znajduje się u progu zdobywania wiedzy o naszej Ojczyźnie. – Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w tej pielgrzymce, nigdy wcześniej nie byłem w Smoleńsku i Katyniu. Teraz na własne oczy mógłem zobaczyć miejsce katastrofy samolotu i zbrodni oficerów, oddać cześć i szacunek ofiarom, uczestniczyć w obchodach i oddać się modlitwie – podkreśla Tadeusz Bubka mieszkaniec Tczewa.
Wyjazd był objęty patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który również udzielił wsparcia merytorycznego. Patronat medialny sprawowały: TV Republika i Gazeta Polska.
Beneficjentami projektu byli wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby, które udały się na emigrację. Zadanie było wspierane przez Energa w ramach realizacji Strategii CSR Grupy Energa. Wszystkim jako Klub Gazety Polskiej serdecznie dziękujemy!