Tekst alternatywny

Święto szkoły w Koprzywnicy

ŚWIĘTO

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO W KOPRZYWNICY

 

9 stycznia 2015 r. społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi uczciła dwie ważne rocznice: 47 rocznicę nadania szkole imienia oraz 72 rocznicę śmierci patrona Władysława Jasińskiego „Jędrusia”.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili goście: Proboszcz Parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzy Burek, Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca, Sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec-Nowińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Aleksandra Klubińska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Zenon Papka, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Sandomierzu p. Robert Pytka, Członek Zarządu Rady Powiatu p. Zdzisław Nasternak, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z terenu miasta i gminy, przyjaciel szkoły p. Paweł Ćwiertniewski, przedsiębiorca p. Jerzy Wieczorek, Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p. Kazimierz Gorycki, Wiceprezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p Zdzisław Cebuchowski, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p. Stefan Chmielowiec, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą p. Agnieszką Sabat, przedstawiciele oddziałowych Rad Rodziców. Przedstawiciel mediów p. Marcin Gabrka, redaktor Radia Leliwa. Gościem honorowym uroczystości był partyzant oddziału „Jędrusie”, przyjaciel Władysława Jasińskiego i Zbigniewa Kabaty, autora hymnu szkoły p. Stefan Świerczek ps. „Lew”, który przybył z Gawłuszowic

Spotkanie rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył Proboszcz Parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzy Burek. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę uczniów na wielkie bohaterstwo i umiłowanie ojczyzny przez Władysława Jasińskiego, wzbudzając refleksję nad współczesnym patriotyzmem. Następnie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, dyrektor p. Beata Dębowska oficjalnie powitała gości. W swoim wystąpieniu przypomniała, że za wybitne dokonania w popularyzacji pamięci o ludziach i ich czynach podczas II wojny światowej i wychowywanie uczniów w duchu patriotyzmu, sztandar szkoły oraz kilku nauczycieli zostało odznaczonych Medalem Pro Memoria. Pani Dyrektor podkreśliła, że „szkoła z wielkim pietyzmem kultywuje tradycje patriotyczne związane z jej patronem. W dniu Święta Szkoły cała społeczność powraca wspomnieniami do wydarzeń II wojny światowej oddając hołd Patronowi i wszystkim żołnierzom oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.

W drugiej części Święta wszyscy zebrani wysłuchali i obejrzeli widowisko słowno – muzyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które w swojej tematyce nawiązywało do bohaterstwa żołnierzy oddziału partyzanckiego „Jędrusie” oraz do dumy z bycia uczniem Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy.

Szczególnie piękną i wzruszającą była chwila, w której głos zabrał Jędruś p. Stefan Świerczek ps. „Lew”. Powiedział, że Koprzywnica jest w Jego życiu miejscem szczególnym, zawsze chętnie tu wraca, bo cała społeczność szkolna szczególnie ceni pamięć o bohaterskich czynach Jego kolegów, partyzantów. Pan Stefan snuł wspomnienia o czasach wojennych, zaś na koniec  zaśpiewał hymn „Jędrusiów”:

„Kto życie ze śmiercią sprzęga,

Ten prawo ma gwizdać na ten świat.

Nam nie straszna germańska potęga,

A kula nam w czerepie wierny brat.

Naprzód! Naprzód wciąż dążymy

Naprzód! Naprzód!  Wciąż dążymy

Do celu wrót!

I śmierci w pysk wprost patrzymy.

Naprzód! Naprzód! Naprzód!”

Pan Poseł Marek Kwitek podziękował za wspaniałą ucztę duchową podkreślając, że uroczystość była przepiękną lekcją historii i patriotyzmu. Pan Burmistrz Marek Jońca przypomniał, że Koprzywnica jest miasteczkiem, w którym szczególnie dba się o miejsca pamięci, utrwala czyny bohaterów zarówno tych, którzy oddali swoje życie w walkach w Powstaniu Styczniowym w 1864 r., jak i tych, którzy przyszli z pomocą wycofującym się polskim oddziałom we wrześniu 1939 roku, a także tych rozstrzelanych pod murem w Koprzywnicy w 1943 roku. Ponadto zaznaczył, że w kwietniu, w 75-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej dwóch mieszkańców naszej Gminy – prawnika Jana Błasiaka z Ciszycy oraz Władysława Beksińskiego, agronoma z Koprzywnicy, którzy zginęli w Katyniu.

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: T. Majczak, M. Łuczak, B. Grzyb, M. Komorowską, ks. T. Gawlaka i A. Drożdżal i poprowadzona przez J. Bzduch.