Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | We Wrocławiu odsłonięto pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 4.10.2023 r.

We Wrocławiu odsłonięto pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego

Z inicjatywy Fundacji Internowanych i Więźniów Politycznych w PRL pod przewodnictwem dr. inż. Kazimierza Marii Krasiczyńskiego, pomysłodawców i nadzorców budowy, przy współpracy wrocławskiego Klubu „Gazety Polskiej” pod przewodnictwem Andrzeja Górnika, odsłonięty został pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego. Patronat nad wydarzeniem objął resort obrony narodowej.

Jak napisał portal niezalezna.pl: „Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pierwszego polskiego oficera w NATO poseł Jacek Świat odczytał list marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Podziękowała w nim za działania »podejmowane w celu godnego upamiętnienia bohatera« oraz za »upowszechnianie wiedzy o współczesnej historii Polski i wybitnych postaciach, które z zaangażowaniem walczyły o wolność i suwerenność naszej ojczyzny«. Jej zadaniem, »wkład płk. Kuklińskiego w zachowanie pokoju na świecie jest nie do przecenienia«. Po odczytaniu listu poseł Świat podziękował Sławomirowi Śmigielskiemu i Małgorzacie Molendzie z wrocławskiego Klubu »Gazety Polskiej«. – Bez ich zaangażowania, bardzo możliwe, że ten pomnik w ogóle by nie stanął” – podkreślił. Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. ks. W. Gurgacza SJ wziął udział w uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”. Pierwszym punktem programu była uroczysta Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny i Ofiar II wojny światowej. Kazanie wygłosił ks. Prałat Stanisław Czachor. Następnie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pięknego pomnika, którego autorem jest prof. ASP w Krakowie Czesław Dźwigaj. Posłowie, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, a także organizacji patriotycznych, złożyli kwiaty. Spod pomnika udano się do pobliskiego „Sokoła”, gdzie odbył się koncert orkiestry wojskowej z Rzeszowa. Pomysłodawcą i głównym sprawcą postawienia pomnika jest członek i pierwszy przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu, poseł na Sejm RP Patryk Wicher.

W Szkole Christ The King High School w Nowym Jorku goszczono prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent wręczył ordery i wyróżnienia dla działaczy polonijnych, a także flagi państwowe szkołom polonijnym w Nowym Jorku i z okolic miasta. Po przemówieniu prezydenta odbyły się występy polonijnych grup folklorystycznych. W spotkaniu uczestniczyły Kluby „Gazety Polskiej” z Filadelfii, Nowego Jorku oraz Bostonu.

Na zaproszenie strzegomskiego klubu „Gazety Polskiej” w SCK Strzegom odbyło się spotkanie pod hasłem „Co wybierzemy 15 października?” z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem oraz bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem. W spotkaniu, które poprowadziła kandydatka do Sejmu RP Wioletta Świątek-Kardela, uczestniczyli m.in. minister Ireneusz Zyska oraz klubowicze „Gazety Polskiej” ze Strzegomia oraz z Essen. Wydarzenie zakończyło się koncertem Pawła Piekarczyka.

Klub „Gazety Polskiej” w Sulejówku zorganizował spotkanie z Adrianem Stankowskim, redaktorem naczelnym portalu gpcodziennie.pl. Miało ono charakter otwartej dyskusji, podczas której przeważały tematy trwającej kampanii wyborczej, bezpieczeństwa Polski, międzynarodowego znaczenia naszego kraju, beatyfikacji rodziny Ulmów. W spotkaniu uczestniczył Kacper Sakowicz, szef gabinetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, mieszkaniec Sulejówka i kandydat na posła. Informował on o bieżących działaniach ministerstwa i o wyzwaniach stojących przed Polską w obszarze polityki kulturalnej.

Odbył się IV piknik pod hasłem: „Nigdy więcej wojny”. Wydarzenie organizowane było przez Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Jak mówiła dla portalu niezalezna.pl przewodnicząca wspomnianego klubu Agnieszka Terczyńska: „To już IV edycja pikniku wojskowo-historycznego. W 84. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę uczcimy pamięć wszystkich poległych modlitwą oraz wspólnym złożeniem wieńców pod tablicą upamiętniającą walki Armii Krajowej o fort w 1939 oraz walki dzielnej Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku”. Na pikniku można było zobaczyć pokazy nowoczesnego sprzętu Wojska Polskiego oraz pierwszej pomocy. Oprócz tego przygotowano atrakcje dla dzieci i wojskową grochówkę. Umożliwiono również zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Kolejny raz w kościele pw. Świętej Rodziny w Tychach Klub „Gazety Polskiej” w tym mieście modlił się za naszą ojczyznę. Podczas Mszy św. szczególnie wymownie wybrzmiały słowa czytania: „Ty natomiast, o człowiecze Boży, (…) podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany”. Po nabożeństwie spotkano się w oratorium, gdzie w atmosferze jedności i solidarności rozmawiano o sprawach sercom najbliższych. We Mszy św. uczestniczyli również Bożena Borys-Szopa, Jerzy Polaczek, Piotr Czarnynoga, Michał Wójcik, Marek Gołosz, Anna Kozłowska, Ryszard Orzeł.

Warszawski Klub „Gazety Polskiej” zorganizował pikietę pod nazwą „Łańcuch poparcia” dla polskich służb mundurowych. To odpowiedź na obrzydliwy atak pod adresem polskich służb, który jest prowadzony przy użyciu nowego filmu Agnieszki Holland. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Warszawie, Adam Borowski, apelował: „Dajmy nasze świadectwo solidarności z haniebnie poniżanymi przez opozycję obrońcami naszych granic”.

Klub „Gazety Polskiej” w Myślenicach wspólnie z posłem Władysławem Kurowskim oraz burmistrzem miasta i gminy Myślenice Jarosławem Szlachetką zorganizował spotkanie z poseł PiS Małgorzatą Wassermann. Tematyką spotkania była Polska teraźniejsza, Polska przeszłości i przyszłości.

Klub „Gazety Polskiej” w Oświęcimiu zorganizował spotkanie z posłem Krzysztofem Kozikiem i marszałek Iwoną Gibas. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie klubów „Gazety Polskiej” powiatu oświęcimskiego i mieszkańcy gminy Brzeszcze.

Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Targu uczestniczył w spotkaniu z premier Beatą Szydło oraz poseł Anną Paluch w Poroninie. Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja kandydatów PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. ks. W. Gurgacza SJ w Nowym Sączu wzięli udział w spotkaniu z premier Beatą Szydło. Spotkanie prowadził poseł na Sejm RP Patryk Wicher, członek tamtejszego klubu. Zgromadzonych w starosądeckim „Sokole” przywitał marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Następnie głos zabrała Beata Szydło, która poprosiła o dalsze zaufanie dla programu Prawa i Sprawiedliwości.

Reprezentacja Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu uczestniczyła w koncercie zespołów z Gruzji w nowotarskiej szkole muzycznej. Wystąpili grupa muzyczna Gurdjaani oraz chór Khareba, prezentując gruzińskie pieśni i tańce.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


NOWY SĄCZ – Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego zaprasza na spotkanie z marszałkiem Sejmu, kandydatem do Sejmu RP, liderem listy PiS z regionu Sądecczyzny – Ryszardem Terleckim. 4 października 2023 roku, godz. 18, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, ul. Jana Długosza 3, Nowy Sącz.

GDAŃSK II – Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na spotkanie z dr. hab. Jerzym Głuchem. 5 października 2023 roku, godz. 18. Temat spotkania: „Techniczne aspekty wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Miejsce spotkania: Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbe, ul. Świętej Trójcy 4, Gdańsk.

GŁOGÓW – Klub „Gazety Polskiej” Głogów zaprasza na wystawę pt. „Dzieci z Przemysłowej”, przypominającą obóz koncentracyjny (Kinder-KL Litzmannstadt), przez który przeszłookoło 3 tys. dzieci w wieku od 6 do 16 lat, założony i prowadzony przez Niemców w latach 1942–1945 w Łodzi. Wystawę opracował Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi. Prezentowana jest w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Wystawę można oglądać do 22 października 2023 roku.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl