Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Kluby „Gazety Polskiej” na spotkaniu z prezydentem Bidenem


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 08.03.2023 r.

Kluby „Gazety Polskiej” na spotkaniu z prezydentem Bidenem

Tysiące Polaków zgromadziło się w Arkadach Kubickiego, gdzie przemówienie wygłosił Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Kluby „Gazety Polskiej” to wyjątkowa grupa, która otrzymała osobiste zaproszenie od ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezińskiego.

„To nie lada wyróżnienie” – czytamy na niezalezna.pl. Violetta Sasiak, przewodnicząca wejherowskiego klubu „Gazety Polskiej”, w rozmowie z portalem niezalezna.pl tak skomentowała zaproszenie ambasadora Brzezińskiego: „To dla nas duma. Jesteśmy środowiskiem, które zostało dostrzeżone i docenione. Członkowie klubów działają społecznie i od wielu lat budują społeczeństwo obywatelskie razem z »Gazetą
Polską«. Efekty są. Jesteśmy już rozpoznawalni, jako kluby »Gazety Polskiej« słyszalni i widoczni podczas różnych wydarzeń, które dotyczą Polski, a teraz również wojny na Ukrainie. To nasza duma, nasz obowiązek – polska racja stanu jest dla nas najważniejsza”.

Na przemówienie Joego Bidena przybyli również klubowicze „Gazety Polskiej” z USA. Jacek Szklarski z klubu „Gazety Polskiej” z Filadelfii, zapytany przez portal niezalezna.pl, czy ze Stanów Zjednoczonych przyjechał do Polski posłuchać amerykańskiego prezydenta, odpowiedział: „Tak, to siła klubów »Gazety Polskiej«, redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza i prezesa Ryszarda Kapuścińskiego. Dlatego tu jestem. Przyjechałem na 30-lecie »Gazety Polskiej«, miałem zaszczyt wręczać nagrodę i odczytać laudację dla ks. Jarosława Wąsowicza, a przy okazji zobaczyć historię, która na nowo na naszych oczach się tworzy”. Zapytany przez portal niezalezna.pl, jak w USA komentowana jest wizyta prezydenta Bidena, powiedział: „Ogólnie cała sytuacja to duży lobbing na rzecz Polski. Tragedia ludzi umierających na Ukrainie, ale Polska jest w tej chwili bardzo postrzegana u Amerykanów. O ile wcześniej było obarczanie nas za różne rzeczy, które są antypolskie, tak teraz wszystko się zmienia”. Na pytanie, jak wygląda działalność klubów „Gazety Polskiej” w Filadelfii, Szklarski odpowiedział: „Bardzo prężnie działamy. Mieliśmy ostatnio Zjazd Klubów »Gazety Polskiej« w Savannah. Przechodzimy w sferę amerykańską, by pokazywać dobre imię Polski Amerykanom. Oni postrzegają nas troszkę inaczej w tej chwili i uczą się historii”.


NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | W Waksmundzie pod Nowym Targiem klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego brał udział w uroczystości 76. rocznicy śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, jednego z najważniejszych żołnierzy niepodległościowych. „Ogień” od początku wojny czynnie włączył się w walkę z okupantem niemieckim. Niemcy podczas pacyfikacji Waksmundu zamordowali jego żonę, małego synka i ojca. Gdy po wojnie niemieckiego okupanta zastąpił sowiecki, „Ogień” nie złożył broni, lecz do końca życia walczył o wolną i niepodległą Polskę. Zmarł 22 lutego 1947 roku w szpitalu w Nowym Targu. Dzień wcześniej w pobliskim Ostrowsku został otoczony przez grup ę operacyjną KBW. Po nieudanych próbach wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo. Miejsca pogrzebania jego ciała do tej pory nie udało się odnaleźć. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej. Po nabożeństwie udano się na cmentarz, gdzie odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty na grobach żołnierzy „Ognia” oraz na mogile zamordowanych przez Niemców mieszkańców miejscowości podczas pacyfikacji. W uroczystości wziął udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, który został odznaczony Krzyżem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1944–1963. Odznaczenie odebrał z rąk Marka Franczaka – syna ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. Lalek. Obecni byli również posłowie, senatorowie, zastępca dyrektora IPN, samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i niepodległościowych oraz członkowie krakowskiego klubu „Gazety Polskiej”.

KNURÓW | Staraniem przewodniczącej knurowskiego klubu „Gazety Polskiej” Jolanty Leśniowskiej, radnej Rady Powiatu Gliwickiego w Gliwicach, odbyło się międzyklubowe spotkanie autorskie Macieja Bartkowa, radnego i przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej” w Bytomiu, oraz promocja jego książki: „Kryptonim »Maksymilian«. Walka komunistów z kultem o. Maksymiliana Kolbego”, opublikowanej przez Wydawnictwo oo. Franciszkanów Niepokalanów. Autor postawił proste pytanie: co by było, gdyby o. Maksymilian przeżył i rozpoczął swoją działalność w Niepokalanowie, przy komunistycznej nienawiści do niepodległej Polski i do Kościoła katolickiego. Maciej Bartków opisał wybrane drastyczne przypadki morderstw na księżach oraz fałszowanie i zamazywanie pamięci o bohaterach, w tym oczywiście o o. Maksymilianie. Zebrał bogaty materiał faktograficzny i tak go przedstawił, że książkę czyta się jednym tchem, choć przeraża i zasmuca. W spotkaniu uczestniczyli członkowie czterech klubów „Gazety Polskiej” – oprócz wyżej wymienionych wzięły w nim udział także: Krystyna Urbańska, przewodnicząca klubu „Gazety Polskiej” w Pyskowicach, radna Rady Powiatu Gliwickiego, oraz Maria Ożga – radna Rady Powiatu Tarnogórskiego, członkini klubu „Gazety Polskiej” w Gliwicach.

GLIWICE | Strzelcy Rzeczypospolitej Obwodu Południe z jednostki tarnogórskiej i gliwickiej złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem Gliwickich Cichociemnych. Towarzyszyły im delegacje z gliwickiego i pyskowickiego klubu „Gazety Polskiej”. 82 lata temu, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi Cichociemni – żołnierze Armii Krajowej. Realizując akcję pod kryptonimem „Adolphus”, brytyjskim samolotem Whitley przetransportowano trzech polskich skoczków: majora Stanisława Krzymowskiego „Kostkę”, porucznika Józefa Zabielskiego „Żbika” i kuriera MSW, bombardiera Czesława Raczkowskiego „Orkana”. Po wielu godzinach niebezpiecznego lotu nad Niemcami spadochroniarze nie wylądowali – jak planowano – pod Włoszczową, lecz na terenach włączonych do III Rzeszy, w okolicach wsi Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim. Konspiracyjnie, osobno dotarli do Warszawy. W rocznicę pierwszego zrzutu pamiętamy o całej formacji oficerów (316 osób) przeszkolonych do dywersji, sabotażu, wywiadu i walki partyzanckiej. Wszyscy byli ochotnikami. 221 z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari, a Krzyż Walecznych otrzymali 595 razy. Cześć ich pamięci!

WŁOCŁAWEK II | Z inicjatywy posłanki na Sejm RP dr Joanny Borowiak oraz przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej” Włocławek II – Łukasza Jaskulskiego odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem oraz bardem Pawłem Piekarczykiem. Sympatycy Strefy Wolnego Słowa zgromadzili się w sali Cechu Rzemiosł Różnych we Włocławku. Na wydarzenie przybyło około 130 osób. „Panowie przyjeżdżają do Włocławka na zaproszenie Klubu »Gazety Polskiej« Włocławek II im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Pani Poseł Joanny Borowiak” – informowało przed wydarzeniem biuro poselskie Joanny Borowiak.

TYCHY | Kluby „Gazety Polskiej” z Tychów, Katowic i Rudy Śląskiej uczestniczyły w otwarciu wystawy po święconej wojnie na Ukrainie. Wystawę otworzył Przemek Miśkiewicz, który wraz ze Stowarzyszeniem Pokolenie był też jej organizatorem. Następnie odbyła się projekcja pierwszego odcinka filmu pt. „Wojna 3.0” oraz spotkanie z reżyserem.

KOSZALIN | W Bibliotece Publicznej w Koszalinie odbyła się konferencja pt. „Rozwój Koszalina i powiatu koszalińskiego szansą dla całego regionu”, na którą zaproszono w imieniu posła Pawła Szefernakera przedstawicieli wszystkich środowisk Pomorza Środkowego inicjujących i realizujących ten rozwój. Na konferencję zaproszono także przewodniczącą koszalińskiego klubu „Gazety Polskiej” Bożenę Tacher.

ELBLĄG | Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu uczestniczył w spotkaniu z europosłem Dominikiem Tarczyńskim i wiceministrem Andrzejem Śliwką na Akademii Medycznej i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Inicjatorem cyklu spotkań z ministrami i posłami jest wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka wraz z posłami Leonardem Krasulskim i Robertem Gontarzem.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


24–27 marca 2023 roku – zapraszamy na 8. Rajd w 103. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku Australia – Pamiętamy! Katyń 1940 – Smoleńsk 2010. Cały program i trasa rajdu na stronie www.klubygp.pl


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GazetaPolska_2023-03-08