TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 12.07.2023 r.
Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej” to największe ogólnopolskie spotkanie organizacji pozarządowej, która od 18 lat z sukcesem buduje społeczeństwo obywatelskie. Zjazdy stały się świętem dla całego środowiska związanego ze Strefą Wolnego Słowa.
Tysiące członków klubów z utęsknieniem czekają na możliwość spotkania się, odnowienia przyjaźni, porozmawiania. Jest o czym rozmawiać, ponieważ ponad 500 działających klubów rozsianych jest po całym świecie, po wszystkich kontynentach, a we wszystkich działają ludzie, dla których dobro Polski jest najważniejsze. Działalność klubów „GP” docenili znamienici goście, najwybitniejsi przedstawiciele polskiej polityki, nauki i biznesu, którzy zaszczycili swoją obecnością tegoroczny XVIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2023. Pierwszego dnia uczestnicy zjazdu mogli spróbować swoich sił – zagrać w tenisa stołowego i powalczyć o Puchar Prezesa ENEA. Oficjalnego otwarcie XVIII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” dokonali Tomasz Sakiewicz, red. nacz. „GP” i „GPC”, Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „GP”, Beata Dróżdż, prezes Forum S.A., Ewa Wójcik, prezes Fundacji Klubów „GP”, Paweł Piekarczyk, koordynator klubów zagranicznych. Następnie wręczono nagrody w turnieju tenisa stołowego o puchar Prezesa ENEA. W turnieju I miejsce zajął Antoni Długopolski, drugi był Roman Wasielkiewicz, trzeci – Krzysztof Hiczkiewicz.
W pierwszym panelu pt. „Rewolucja godności” wzięli udział Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, oraz Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Minister Maląg podkreśliła, że spotkania z klubami „GP” dają wyjątkową siłę. Powiedziała, że to jest nam potrzebne. „Państwo nas wspieracie każdego dnia, wielkie podziękowania za to, co robicie w kraju i poza granicami”.
Premier Mateusz Morawiecki w związku z obowiązkami, które zatrzymały go w Brukseli i uniemożliwiły spotkanie na żywo z członkami i sympatykami klubów „Gazety Polskiej”, nagrał wideo dla klubowiczów. Jak napisano na portalu niezalezna.pl, w wypowiedzi skierowanej do uczestników premier rządu podziękował członkom klubów „Gazety Polskiej” za dotychczasową działalność na rzecz kraju. „Chciałbym wyrazić wdzięczność za wszystko, co zrobiliście dotychczas dla Polski, i poprosić o jeszcze jeden wysiłek”. Przypomniał, że w nadchodzących wyborach PiS walczyć będzie o to, by „nie stracić Polski na rzecz obcych potęg, wielkiego kapitału czy doraźnych interesów tych, którym wysługiwały się kolejne elity III Rzeczypospolitej”. Premier przypomniał rządy PO w latach 2007-2015 dodając, że przy tak niestabilnej sytuacji międzynarodowej oddanie im ponownie władzy byłoby igraniem z ogniem. „Potrzebujemy władzy, która dba o polskie interesy, i potrzebujemy społeczeństwa obywatelskiego, które stoi murem za swoim państwem. Awangardą tego społeczeństwa obywatelskiego jesteście wy. Ono zaczyna się od was. Od waszych rodzin, od waszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych. Ludzie zrzeszeni w klubach „Gazety Polskiej” mają w sobie niepokorność myślenia, której Polska i nasza debata publiczna bardzo potrzebują” – mówił Mateusz Morawiecki.
Piękne słowa o klubowiczach wypowiedziała również marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak czytamy na portalu niezalezna.pl: „To dla mnie jest wyjątkowa okazja, żeby państwu bardzo serdecznie podziękować. Dużo się mówi na temat społeczeństwa obywatelskiego, ale państwo własnym przykładem pokazujecie, nie tylko tym, co mówicie, że to społeczeństwo obywatelskie naprawdę tworzycie. Jesteście nam bardzo potrzebni. Każda władza – nawet najlepsza, której się wszystko udaje – potrzebuje wsparcia ludzi. Bo władza ma służyć ludziom. Tak pojmujemy politykę – jako działanie dla dobra wspólnego” – powiedziała. Podkreśliła, że kiedy patrzy na klubowiczów „Gazety Polskiej”, to jest pełna podziwu. „Dlatego że większość z państwa pracuje zawodowo, a jednak znajdujecie możliwość na to, aby poświęcić ojczyźnie swój wolny czas. To nie jest takie proste. To wymaga czasami wyrzeczeń, ale wy na te wyrzeczenia jesteście gotowi. Wtedy, kiedy jesteście potrzebni, zawsze można na was polegać. To jest najwspanialsze, co mogę państwu powiedzieć, bo nie ma nic cenniejszego niż takie poczucie, że jest ktoś, kto zawsze przy nas stanie. ¿e jest ktoś, kto zawsze odpowie na nasze prośby, na nasze zawołania” – powiedziała Elżbieta Witek.
Na XVIII Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” odbył się również panel „Polskie lasy – dobrem narodowym”, w którym red. Jacek Liziniewicz zadawał pytania władzom Lasów Państwowych na temat ataków Unii Europejskiej, lewicowych aktywistów i totalnej opozycji. W panelu wzięli udział rzecznik /P Michał Gzowski oraz dyrektor generalny LP – Józef Kubica. W innym wystąpieniu prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl przedstawił klubowiczom argumenty za… przyjęciem euro i przeciw temu, prezentując argumenty zwolenników euro i wykazując, jak odnosi się to do faktów. Na koniec pierwszego dnia odbył się panel „Rola Polonii w nadchodzących wyborach”, który poprowadził Paweł Piekarczyk, koordynator klubów zagranicznych. W panelu udział wzięli Jan Dziedziczak, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, oraz Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Na początku drugiego dnia zjazdu Klubów „GP” podjęto temat bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze rolno-spożywczym. W panelu prowadzonym przez red. Jacka Liziniewicza udział wzięli Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Waldemar Humięcki, dyrektor Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. „Dokąd nas zaprowadzi zielona transformacja?” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy kolejnego panelu prowadzonego przez red. Adriana Stankowskiego. W dyskusji wzięli udział: Anna Zalewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, Wojciech Kałuża, wiceprezes JSW, Andrzej Olszewski, członek Zarządu PKP, i Tomasz Rogala, prezes PGG. Gość specjalny – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – w swoim panelu mówił o bezpieczeństwie kraju. Jeden z najważniejszych paneli poświęcony był serialowi „Reset”. W dyskusji, którą poprowadziła red. Katarzyna Gójska, wzięli udział autorzy serialu – red. Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz, a także prezes T9P Mateusz Matyszkowicz i red. naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Odbyła się również prezentacja filmu „Naszość – tylko dla nienormalnych” o działalności w młodych latach Piotra Lisiewicza. Na zjeździe nie mogło zabraknąć marszałka seniora Antoniego Macierewicza.
W ostatnim dniu ;9III Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” gościem honorowym był prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Podczas swojego wystąpienia lider Zjednoczonej Prawicy punktował kłamstwa opozycji, a także mówił o kwestiach bezpieczeństwa kraju oraz planach na jego rozwój.
Wspaniała organizacja XVIII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” to zasługa ludzi, którzy poświęcili swój czas i oddali całe serce temu wspaniałemu wydarzeniu. Szczególne podziękowania kieruję na ręce organizatorów zjazdu: Ewy Wójcik, Ani Wójcik, Beaty Dróżdż oraz Waldka Dróżdż. Dziękuję za ich ciężką pracę w ostatnich miesiącach przy przygotowywaniu tak dużego przedsięwzięcia. Dziękuję za profesjonalizm, za uśmiech i wiarę, że ich praca służy Polsce. Wielkie podziękowania należą się klubowiczom z piotrkowskiego Klubu „GP”: Joli Piekarskiej, Joli Piera, Urszuli Trzuszczak, Edycie Alama, Dorocie Sankiewicz, Markowi Orłowskiemu. A także braniewskiemu klubowi „GP”: Joannie, Cezaremu, Rafałowi Sokołom oraz kośniewickiemu klubowi „GP”. Naszym fotografom: Konradowi Falęckiemu, Waldemarowi Dróżdż, Andrzejowi Piekarskiemu, Andrzejowi Trzuszczakowi, Jerzemu Sankiewiczowi. Za opiekę medyczną – Violetcie Mackiewicz-Sasiak. Za pomoc w finansowaniu zjazdu dziękuję Annie Puchacz, Patrycji Dławichowskiej, Katarzynie Czernielewskiej. Dziękuję naszym redakcyjnym dziennikarzom z gazet i portalu niezalezna.pl, ekipie TV Republika oraz ekipie VOD GP. Dziękuję ks. Jarosławowi Wąsowiczowi, ks. Dariuszowi Łosiakowi, ks. Józefowi Ślazykowi za odprawienie patriotycznej Mszy św. kończącej zjazd. Dziękuję Jackowi Wojnarowskiemu za pomoc w obsłudze cateringowej. Podziękowania za gościnność, wyrozumiałość i wszelką pomoc kieruję do dyrektora Waldemara Wendrowskiego z Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale oraz do wszystkich pracowników za pomoc i wsparcie, na czele z panią Anną Ulaszewską.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
ŁOWICZ – zaproszenie na koncert, w którym wystąpią: Karol Binienda – fortepian, Agnieszka Battelli – śpiew, Jerzy Chojnowski – recytacja. 15 lipca, g. 17:00, kaplica św. Karola Boromeusza, Muzeum w Łowiczu. Plac Stary Rynek 5-7.
Ryszard Kapuściński