Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Kawaler Orderu Orła Białego – ks. Franciszek Karol Blachnicki


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 16.08.2023 r.

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie, Słudze Bożemu, śp. ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Specjalne zaproszenie na tę uroczystość otrzymali przedstawiciele klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego. Wydarzenie odbyło się w Krościenku nad Dunajcem, na Kopiej Górce, w Centrum Ruchu Światło-Życie, którego powstanie w 1969 roku zainicjował ks. Blachnicki. Prezydent RP wręczył Order na ręce przedstawicieli kontynuatorów dzieła ks. Blachnickiego. Ks. Franciszek Blachnicki to jedna z najbardziej charyzmatycznych i zasłużonych postaci polskiego Kościoła ostatnich dziesięcioleci. Obrońca Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, działacz konspiracji w czasie II wojny światowej i więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie, w latach 50. XX wieku, kapłan niezłomny, prześladowany przez zbrodniczy Urząd Bezpieczeństwa. Inwigilowany i szykanowany w następnych latach przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa. Prawdopodobnie został zamordowany w Carlsbergu w Niemczech w 1987 roku przez agentów SB, małżeństwo Gontarczyków. Ruch formacyjny Światło-Życie stworzony przez ks. Blachnickiego, znany powszechnie pod nazwą Oazy, uformował patriotycznie i religijnie, w niezwykle ciężkich dla Polski i Kościoła latach, setki tysięcy młodych ludzi, którzy później odegrali niebagatelną rolę na drodze ku niepodległości Polski. Bardzo rzadko się zdarza, aby Order Orła Białego przyznawano pośmiertnie, sporadyczne jest również wręczanie tego odznaczenia poza Pałacem Prezydenckim czy Belwederem. Prezydent RP i Kapituła Orderu Orła Białego dopuszczają wyjątki takie jak uroczystość na Kopiej Górce, by uhonorować najwybitniejszych Polaków, do których bez wątpienia należy ks. Franciszek Blachnicki.

Zbliża się 84. rocznica zbrojnej napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku i wybuchu II wojny światowej. Wspierając zabiegi Polski o należne jej reparacje za straty wynikłe z agresji niemieckiej, klub „Gazety Polskiej” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney wychodzi z inicjatywą corocznych manifestacji, przypominających te tragiczne lata, przed ambasadami oraz konsulatami Niemiec na świecie. Apeluje o organizowanie takich zgromadzeń już 1 września tego roku oraz w latach kolejnych. Zachęca wszystkie organizacje patriotyczne oraz ludzi dobrej woli, którym leży na sercu Polska racja stanu, do podjęcia działania i wsparcia tej idei.

Klub „Gazety Polskiej” w Warce im. Piotra Wysockiego wraz z Towarzystwem Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego, Wareckim Kołem Związku Kombatantów RP i BWP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Warka zorganizował obchody w 80. rocznicę mordu na 12 mieszkańcach Warki, dokonanego przez niemieckich oprawców. Do uroczystości dołączyli przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz struktur PiS z posłanką Anną Kwiecień. W Parku Saskim, przed pomnikiem ku czci zabitych 25 lipca 1943 roku i zamordowanych w innych miejscach mieszkańców Warki, uczestników uroczystości przywitała Danuta Sadowska – prezes TMM Warki. Rys historyczny o wydarzeniu sprzed 80 lat przedstawiła Grażyna Kijuc – przewodnicząca klubu „Gazety Polskiej” w Warce, prezes Koła ZK RP i BWP w Warce i wiceprezes Zarządu Okręgowego ZK RP i BWP w Radomiu. Ponieważ obecni byli również członkowie rodzin pomordowanych, można było wysłuchać wspomnień przekazywanych w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Jak co roku złożono kwiaty, zapalono światła pamięci i oddano hołd pomordowanym.

Członkowie klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nowotarskie i jednocześnie ogólnopodhalańskie obchody miały miejsce pod Krzyżem Katyńskim oraz zostały zorganizowane przez Nowotarską Grupę Mieszkańców „Pamięć”. Delegacja klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu złożyła kwiaty, a posłanka na Sejm Anna Paluch w przemówieniu nawiązała do konieczności zadośćuczynienia Polsce za niemieckie zbrodnie i zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej, w tym w czasie Powstania Warszawskiego. Uroczystość zakończyła rekonstrukcja walk polskich powstańców z niemieckim okupantem. Inscenizacja przedstawiała wydarzenia z 5 sierpnia 1944 roku, gdy żołnierze z batalionu „Zośka” zgrupowania „Radosław” zdobyli obóz koncentracyjny KL Warschau, „Gęsiówkę” przy ul. Gęsiej na warszawskiej Woli. Polscy żołnierze uwolnili tam 348 osób różnych narodowości.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie oddał hołd wszystkim, którzy poświęcili życie w imię wyższych wartości. Liczne delegacje oraz mieszkańcy Ostródy zebrali się pod pomnikiem Obrońców Wolności i Suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Byli obecni harcerze, organizacje kombatanckie, przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk patriotycznych. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy oraz uczczono minutą ciszy polskich bohaterów. Następnie wspólne śpiewano pieśni patriotyczne.

Klub „Gazety Polskiej” w Koninie także upamiętnił 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Msza św. odbyła się w kościele pw. św. Maksymiliana. W uroczystościach brał udział klub „Gazety Polskiej” w Koninie oraz parlamentarzyści Leszek Galemba i Tomasz Piotr Nowak, a także przedstawiciele wielu organizacji i środowisk. Przed tablicą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze.

W centrum Sulęcina na placu Czarnieckiego przed godziną „W” zapłonęły 63 znicze ułożone przez członków klubu „Gazety Polskiej” w Sulęcinie w kształt kotwicy – symbolu Polski Walczącej. W ten sposób sulęciński klub „Gazety Polskiej” wraz z harcerzami, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny, oraz mieszkańcami Sulęcina uczcił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Członkowie klubu „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki II w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili pamięć bohaterów zrywu, biorąc udział w uroczystej mszy św. oraz składając kwiaty w hołdzie poległym.

W Warszawie w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jak co roku, uczczono pamięć uczestników tamtych wydarzeń. O godz. 17 Warszawa zatrzymała się na chwilę, by w zadumie oddać cześć bohaterom walki o wolną i niepodległą Polskę. W miejscach pamięci składano kwiaty. I tym razem odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem Pawła Piekarczyka. W uroczystościach uczestniczyły warszawskie kluby „Gazety Polskiej”.

Serdecznie zapraszamy na relacje z koncertów barda Pawła Piekarczyka, które odbyły się w Anglii (Londyn, Birmingham, Reading, Manchester). Tematem przewodnim była 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Transmisję z koncertów można obejrzeć na stronie www.klubygazetypolskiej.pl oraz na profilu klubowym na Fb: www.facebook.com, kluby.gazetypolskiej, www.klubygp.pl. Terminy spotkań i koncertów na bieżąco będą zamieszczane na stronie: www.klubygazetypolskiej.pl

Kontynuacja cyklu koncertów i spotkań „Rozmowy o Polsce – bądź ambasadorem polskości!” to cykl koncertów o treści patriotycznej i spotkania dyskusyjne w poszczególnych krajach europejskich. Odbywać się będą w szczególnych dla polskich społeczności miejscach pamięci narodowej. Podczas spotkań wystąpi Paweł Piekarczyk i inni bardowie. Tematyka koncertów będzie obejmować zarówno historię Polski, jak i bieżące sprawy, szczególnie mocno angażujące Polaków („Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”).


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Nowy Targ – zaproszenie na koncert Pawła Piekarczyka, 16 sierpnia 2023 r., godz. 18, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, ul. Parkowa 12.

Łowicz – zaproszenie na spotkanie z Wiesławem K. Biniendą i Marią Szonert-Biniendą pt. „Polska z oddali”. Prowadzenie Agnieszka Battelli, 19 sierpnia, g. 17, kaplica św. Karola Boromeusza, Muzeum w Łowiczu, plac Stary Rynek 5/7.

Kraków – zapraszamy na film „Naszość – tylko dla nienormalnych”, 1 września, kino Kijów w Krakowie. Bilety do nabycia w kasie kina albo przez internet.

Aleksandrów Łódzki – w dniach 31 lipca – 4 września klub „GP” Aleksandrów Łódzki pokaże wystawę wewnętrzną pt.: „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943– 1945” wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi. Ekspozycja składa się z 14 roll-upów o wymiarach 200×100 cm. Wystawa znajduje się w kościele pw. świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl