Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ”| Warmińsko-mazurskie i pomorskie Forum Klubów „Gazety Polskiej”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 17.05.2023 r.

W ostatni weekend odbyły się dwa fora Klubów „Gazety Polskiej” – województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

5 maja 2023 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W programie wydarzenia znalazły się dyskusje zaproszonych gości dotyczące m.in. polskich lasów, możliwości i wyzwań dla regionu warmińsko-mazurskiego oraz roli społeczeństwa obywatelskiego w rozwoju regionu. Oficjalnego otwarcia dokonali: Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Ryszard Kapuściński – prezes Klubów „Gazety Polskiej”, Beata Dróżdż – prezes Forum S.A., Ewa Wójcik – prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”, Paweł Piekarczyk – koordynator klubów zagranicznych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przesłał list, który został odczytany podczas forum Klubów „Gazety Polskiej” w Elblągu: „Za wszystkie Państwa wieloletnie, pełne poświęcenia, oddania sprawie i wytrwałości wysiłki i starania zarówno w tej materii, jak i na innych polach, pragnę Państwu najgoręcej jak tylko potrafię, podziękować. Nie sposób wyobrazić sobie bez Państwa udziału obrony konstytutywnych dla naszego kręgu kulturowego wartości, budowania Polski naszych marzeń” – napisał Jarosław Kaczyński.

Podczas forum odbył się panel „Polskie lasy dobrem narodowym”, w którym udział wzięli Michał Gzowski – rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Adam Roczniak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. „W 1945 powierzchnia lasów w Polsce była znacznie mniejsza niż obecnie. Każdego roku sadzimy ponad 500 milionów drzew. W innych krajach należą one do samorządów lub właścicieli prywatnych i są w kiepskim stanie” – powiedział Michał Gzowski. Z kolei Adam Roczniak wskazał: „Trzeba rozmawiać z protestującymi osobami. Wychodzimy do nich naprzeciw, ale często źródłem ich wiedzy jest internet. Młodzież czyta w internecie bzdury. My jako leśnicy mamy obowiązek zachować ciągłość Lasów Państwowych i robimy to od 100 lat. Ekologiem może być każdy, wystarczy nie śmiecić, zachowywać się odpowiednio w lesie. Nie twierdzimy, że mamy monopol na bycie ekologami. Trzeba odpowiednią wiedzę posiadać. Leśnicy to fachowcy. Kończymy szkoły. Jesteśmy opluwani niesłusznie. Jako leśnicy nie ukrywamy, że pozyskujemy drewno w lesie, bo z tego mamy pieniądze na utrzymanie lasów. Teraz korzystamy z tego, nad czym pracowali nasi poprzednicy. W miejsce wyciętych drzew wprowadzamy nowe gatunki. Stwierdzamy, jakie jest siedlisko, jaki gatunek powinien rosnąć. Korzystamy też z badań profesorów” – oświadczył Adam Roczniak.

W rozmowie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem podczas panelu „Wyzwania i możliwości regionu warmińsko-mazurskiego. Rola społeczeństwa obywatelskiego. Co powinniśmy zrobić, by nadchodząca przyszłość była tą najlepszą z możliwych”, zabrali głos wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka oraz senator PiS Bogusława Orzechowska. Jak napisano na portalu niezalezna.pl: „Władze Elbląga związane z PSL robią wszystko, aby w Elblągu nie powstał port z prawdziwego zdarzenia”. Działania miasta krytycznie skomentował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka: „Pan prezydent [Witold Wróblewski] woli grę polityczną, walkę polityczną, byle tylko ta inwestycja się nie udała. Nasza propozycja zakłada uczynienie z Elbląga czwartego portu Rzeczypospolitej” – stwierdził.

Głos podczas forum Klubów „Gazety Polskiej” zabrał poseł Robert Gontarz, który zwrócił uwagę na to, jak ważną rolę w utworzeniu światowej antyrosyjskiej krucjaty odegrali najważniejsi polscy politycy, tacy jak: prezydent Andrzej Duda, prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Przypomnijmy sobie słowa Tuska, który mówił, że dopóki będzie premierem, Polska nigdy nie stanie na czele krucjaty antyrosyjskiej. My stanęliśmy na jej czele. Gdyby Polska wtedy powiedziała »my będziemy tacy średni, jak ta ciepła woda«, gdybyśmy nie podjęli się bycia tym hubem przerzutowym, to gwarantuję państwu, że ani Rumunia, ani Słowacja, które są od Polski biedniejsze i słabsze militarnie, by nie zaryzykowały” – powiedział.

Komentarzy dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa na temat aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie udzielili: Piotr Grochmalski – ekspert ds. bezpieczeństwa, Tomasz Sakiewicz, Adrian Stankowski – redaktor naczelny portalu gpcodziennie.pl.

Na koniec forum w Elblągu odbył się koncert Pawła Piekarczyka oraz zespołu Patrioci.

Za pomoc w organizacji Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Warmińsko-Mazurskiego dziękujemy całemu klubowi „Gazety Polskiej” w Elblągu II, przede wszystkim Bogusławowi Tadrowskiemu. Dziękujemy też klubowiczom: Ireneuszowi Ziemińskiemu, Andrzejowi Kurpiewskiemu, Grażynie Tadrowskiej, Monice Tadrowskiej, Markowi Pruszakowi. Dziękujemy za gościnę Dyrektorowi Szkoły Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu Andrzejowi Korpackiemu.

Następnego dnia w sobotę w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Pomorskiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do klubowiczów Klubów „Gazety Polskiej” województwa pomorskiego napisał. „Chciałbym wyrazić moją wdzięczność za wszystkie Państwa wysiłki i starania, za Państwa – nie wstydźmy się tego słowa – służbę Ojczyźnie”.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Joanna i Andrzej Gwiazdowie, legendarni opozycjoniści z czasów PRL. Andrzej Gwiazda przypomniał: „Solidarność została powołana 17 września 1980 roku, to nie był wynik porozumień z rządem, to nie był wynik porozumień z komunistami, tylko była to samodzielna decyzja, niekonsultowana, Polaków”.

O regionie pomorskim rozmawiali Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Grzegorz Strzelczyk – prezes Lotos Petrobaltic, Bartłomiej Obajtek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Paweł Piotr Warot – dyrektor IPN Oddział w Gdańsku. „Chcemy opowiedzieć i opowiadamy o Polakach z wolnego miasta Gdańska, które wiemy że nie miało nic wspólnego z wolnością – pomimo tego, co mówią obecnie władze Gdańska. Między innymi staramy się, aby w przestrzeni publicznej pojawiły się upamiętnienia tych Polaków, którzy z tego powodu, że wybrali polskość, że tu, na Pomorzu, szczególnie w Gdańsku budowali polskość, budowali Polskę, że z tego powodu byli mordowani” – powiedział dr Paweł Warot.

W kolejnym panelu „Patriotyzm to miłość do Ojczyzny – Robert Schuman” rozmawiali prof. Zbigniew Krysiak oraz Violetta Mackiewicz-Sasiak.

W panelu pt. „Polska po inwazji Rosji na Ukrainę. Wyzwania, kierunki zmian” udział wzięli: Anna Fotyga – była minister spraw zagranicznych RP, europoseł; Marcin Horała – minister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK, poseł na sejm RP; prof. Piotr Grochmalski. „Pomimo propagandowego ataku na Polskę w niektórych krajach, ich społeczeństwa zaczęły dostrzegać rolę, jaką na świecie pełni Rzeczpospolita” – stwierdziła europoseł Anna Fotyga. Oceniła, że może wpłynąć to na wyniki wyborów zarówno w innych państwach, jak i w europarlamencie.

W ostatnim panelu pt. „Jak zbudować potencjał przeładunkowy portów?” rozmawiali: Kazimierz Koralewski – wiceprezes Zarządu Port Gdynia, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II; Hubert Grzegorczyk – prezes Zarządu Elewarr Sp. z o.o., przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk; prof. Piotr Grochmalski.

Podczas Forum odbył się koncert Barda Strefy Wolnego Słowa, Pawła Piekarczyka.

Za pomoc w organizacji Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Pomorskiego dziękujemy całemu klubowi „Gazety Polskiej” w Wejherowie, przede wszystkim Violetcie Mackiewicz-Sasiak. Dziękujemy klubowiczom: Grażynie Gogulskiej, Marzenie Gmińskiej i jej córce Ani, Iwonie Bojarowskiej, Tomaszowi Szymańskiemu, Markowi Dudzińskiemu, Witoldowi Brzostka, Karolowi Maszocie, Magdalenie i Joannie Jackiewicz, Iwonie i Andrzejowi Klimontom za dostarczenie przepysznej kawy z ich rodzinnej firmy „Coffibo”, palarni kawy z Gdyni. Dziękujemy za gościnę wiceprezesowi Zarządu Port Gdynia Kazimierzowi Koralewskiemu. Ogromne podziękowania za główną organizację forów Klubów „Gazety Polskiej” dla Ani i Ewy Wójcik, Beaty i Waldemara Dróżdż, Pawła Piekarczyka. Dziękujemy europosłowi Ryszardowi Czarneckiemu za przekazanie uczestnikom forum pamiątkowych książek.

ZAPROSZENIA KLUBOWE


Połączenie klubów „Gazety Polskiej” Białystok II z Białystok Centrum. Przewodniczącym Klubu „GP” Białystok Centrum pozostaje Andrzej Dąbrowski. Panu Krzysztofowi Nowakowskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl