TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 20.09.2023 r.
Spotkanie na X-Twitter
Odbyło się kolejne spotkanie w pokoju Klubu „Gazety Polskiej” na Twitterze (X), na którym uczczono pamięć śp. prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia PRL.
Jak relacjonuje przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” na Twitterze (X) Małgorzata Bojko: „Uczciliśmy pamięć profesora Józefa Szaniawskiego w 11. rocznicę jego tragicznej śmierci (04.09.2012). Historyka, autora książek »Imperium zła. Rosja przeciw Polsce i Europie«, »Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy«, »Pułkownik Kukliński tajna misja«. Gościem na pokoju był Filip Frąckowiak, syn bohatera naszego spotkania, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny, radny miasta stołecznego Warszawy, pisarz, publicysta, a prywatnie syn Haliny Frąckowiak. Opowiedział uczestnikom w skrócie historię przesiedlenia rodziny ojca z Kresów Wschodnich do Polski po II wojnie światowej, co wpłynęło na zainteresowanie Józefa Szaniawskiego historią Polski. Wspominał ciekawostki z jego życia, moment aresztowania tuż po występach mamy na festiwalu opolskim oraz przeszukiwania mieszkań rodziców i dziadków po zamknięciu ojca. Filip Frąckowiak poinformował nas o fakcie, iż profesor nie spotkał nigdy przed aresztowaniem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Nie miał z nim kontaktu nawet telefonicznego, tak więc zarzuty wobec niego były nieprawdziwe. Faktem była współpraca dziennikarska z Radiem Wolna Europa, którą w wyroku władza ludowa określiła jako »ostatni bastion CIA«. Przyjaźń, jaka się nawiązała między profesorem Szaniawskim a generałem Kuklińskim, była w pewnym stopniu efektem fałszywego oskarżenia, które zaowocowało powstaniem wielu pięknych inicjatyw. Szaniawski, jako przedstawiciel oskarżonego, wytrwale walczył o uniewinnienie i rehabilitację skazanego wyrokiem śmierci pułkownika, co nastąpiło w 1997 roku. Filip Frąckowiak w 2019 roku powiedział: »Dekomunizacja jest oczywistością«. My się z tym zgadzamy – aby nigdy nikogo nie spotkało w Polsce ponownie to, co dotknęło Józefa Szaniawskiego i jego rodzinę. Był on ostatnim więźniem politycznym PRL-u i początków III RP.
W trakcie trwania pokoju połączyła się z nami Halina Frąckowiak, przekazała słuchaczom pokoju ciepłe słowa podziękowania za uczczenie pamięci Józefa Szaniawskiego. W tym momencie ekran pokoju X-Twittera został zasypany emotikonami serduszek z wiadomych powodów – mama Filipa jest ikoną polskiej muzyki rozrywkowej. Na pokoju pojawili się: zaprzyjaźniony z klubami redaktor Telewizji Republika Alek Wierzejski, była redaktor naczelna »Niedzieli«, członek Rady Programowej TVP Lidia Dudkiewicz oraz generał bryg. pilot Dariusz Wroński”. Pokój ma już ponad 5 tys. wyświetleń. Audycja została przygotowana przez klubowiczów Klubu „Gazety Polskiej” na TT : @Adorata70, @MIr_AS, @PoloniaCH (oprawa muzyczna), przy wsparciu @Malbojko. Pokój można odsłuchać pod linkiem: twitter.com/KlubyGP/status/1698393772831174982?s=20 lub na time line użytkownika @KlubyGP
Jak co roku klubowicze nowosądeckiego Klubu „Gazety Polskiej” im. Jana Olszewskiego razem z mieszkańcami Nowosądecczyzny uczcili rocznicę porozumień sierpniowych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Millenium. Mszy św. koncelebrowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Zbigniew Biernat, proboszcz sądeckiej parafii pw. Świętego Jana Pawła II. Druga część uroczystości, która zwyczajowo odbywa się pod obeliskiem „Solidarności” przy moście 700-lecia, ze względu na burzę, która rozszalała się nad Nowym Sączem, odbyła się na dziedzińcu kościoła na Millenium. W uroczystości wzięli udział oprócz władz i członków Solidarności, również parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze, organizacje patriotyczne i niepodległościowe, władze miasta.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych odbyli spotkanie z p. Dariuszem Piontkowskim, wiceministrem edukacji i nauki. Spotkanie, które odbyło się w bardzo miłej, życzliwej atmosferze, było okazją do omówienia aktualnych wydarzeń w województwie podlaskim, kraju i na świecie. Klubowicze mieli okazję do zadania wielu interesujących pytań, na które uzyskali satysfakcjonujące odpowiedzi. Omówiono m.in. zagadnienia związane z edukacją, środkami rządowymi przeznaczonymi na inwestycje w województwie podlaskim, pytaniami referendalnymi, koniecznością obrony polskich lasów oraz możliwościami zaangażowania się w kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Pan Minister przedstawił zgromadzonym swoje dotychczasowe dokonania w dziedzinie edukacji oraz w regionie. Jak mówi jeden z klubowiczów „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych: „Z naszej wieloletniej obserwacji wynika, że p. minister Dariusz Piontkowski jest jednym z najbardziej aktywnych parlamentarzystów w województwie podlaskim. Według raportu »Kompas Polityczny« opublikowanego przez PSMM Monitoring & More został uznany za najpopularniejszego w mediach podlaskiego posła. Z aktywnością medialną bardzo silnie wiąże się aktywność w regionie. Pan Minister mimo licznych obowiązków wynikających z piastowanej funkcji jest dostępny dla mieszkańców. W każdej wolnej chwili stara się odwiedzać swoich wyborców nawet w niewielkich miejscowościach. W najbliższych wyborach będzie ubiegał się o mandat posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości z nr 6. Nawiązując do jego zawodu, można stwierdzić, że jest to parlamentarzysta na 6. Jest człowiekiem bardzo kontaktowym i życzliwym. Wielokrotnie występował w obronie dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych. Pan Minister wspierał nas, kiedy zakładaliśmy nasz klub. W ramach swojej wieloletniej pracy dzielił się z nami doświadczeniem z działalności społecznej, wspierał nas w działaniach związanych z obroną i promocją autorytetu św. Jana Pawła II”.
Klub „Gazety Polskiej” im. Jana Olszewskiego w Nowym Sączu uczestniczył we Mszy św. w intencji księdza Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców i jego towarzyszy z PPAN na Hali Łabowskiej. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz Zbigniew Kras, kazanie wygłosił Henryk Michalak, kapłan, który przed ćwierćwieczem odprawiał pierwsze Msze św. na Hali Łabowskiej. W uroczystościach uczestniczyli bardzo licznie patrioci z całej Sądecczyzny, którym bliska sercu jest dewiza: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Wśród nich obecni byli także parlamentarzyści RP, samorządowcy, przedstawiacie Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, sądeckiej i małopolskiej „Solidarności” i Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych spotkali się z senatorem Mariuszem Krzysztofem Gromko. Senator przedstawił swoje dotychczasowe dokonania podjęte w bieżącej kadencji. Podzielił się swoją oceną aktualnych wydarzeń. Zwrócił uwagę na konieczność mobilizacji w kampanii wyborczej. Była to bardzo szczera rozmowa, podczas której można było uzyskać wiele interesujących informacji. Dotyczyła ona zachowania opozycji, postulatów programowych Prawa i Sprawiedliwości. Omówiono również kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości, koniecznością kontynuowania zmian w sądownictwie, działalności w zakresie inwestycji lokalnych. Zgromadzeni przekazali również swoje postulaty, ponieważ warto, aby parlamentarzyści poznawali punkt widzenia wyborców. Stwarza to możliwość kontaktu przedstawicieli władz z mieszkańcami różnych środowisk.
Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego uczestniczył we Mszy św. beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów w Markowej. Przed uroczystym nabożeństwem klubowicze rozdali setki aktualnego numeru dziennika „Gazeta Polska Codziennie”, w której opisana była Rodzina Ulmów.
Kluby „Gazety Polskiej” powiatu Oświęcimskiego wzięły udział w uroczystościach 84. rocznicy bitwy pod Rajskiem. Następnie w siedzibie prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej pana Piotra Seremaka odbyła się historyczna prelekcja dr. Jarosława Ptaszkowskiego.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
LUBOMIERZ – tamtejszy klub „Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Markiem Jakubiakiem. 23 września 2023 roku, godz. 18, Browar Lwówek, ul. Traugutta 7, Lwówek Śląski.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – do dnia 23 września 2023 roku Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i okolic na wystawę pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”, wypożyczoną od Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.
Ryszard Kapuściński