Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Zbliża się XVIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 28.06.2023 r.

W dniach 30 czerwca – 2 lipca odbędzie się XVIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2023, organizowany w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich.

Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej” to największe ogólnopolskie spotkanie organizacji pozarządowej, która od 18 lat z sukcesem buduje społeczeństwo obywatelskie. Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których odbywają się panele dyskusyjne, w których udział biorą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze. Wśród uczestników zjazdu znajdą się znani politycy, gość honorowy oraz czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl. Przypominamy, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to przywilej i zaszczyt. Wszystkie informacje otrzymali przewodniczący klubów „Gazety Polskiej”.

Członkowie i sympatycy Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych wzięli udział w obchodach 75. rocznicy mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem białostockiego Kina TON, w którym w okresie powojennym wydawano wyroki śmierci na działaczy podziemia antykomunistycznego. Podczas obchodów odczytano życiorys rtm. Pileckiego przeplatany pieśniami wykonywanymi przez zespół wokalno-muzyczny „Kwiaty Polskie” pod dyrekcją p. Heleny Mieszkuniec. Następnie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą ppłk. Aleksandra Rybnika ps. ,Jerzy”. Podczas obchodów spotkano się z jego synem – Jerzym Rybnikiem. Następnie wyruszył marsz, w trakcie którego odwiedzono pomniki: AK, Sił Zbrojnych Walczących na Zachodzie oraz sanitariuszki Danuty Siedzikówny ,,Inki”. W obchodach wzięły udział organizacje patriotyczne: Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Podziemie” oraz kibice Jagiellonii Białystok. Spotkania takie skłaniają do wdzięczności wobec tych, którzy ginęli za wolną Polskę. Również z inicjatywy Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w parafii pw. Zwiastowania NMP w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona dziedzictwu św. Jana Pawła II. Została ona zorganizowana w dziewiątą rocznicę Jego kanonizacji w odpowiedzi na haniebne i oburzające ataki na Jego pamięć. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., a następnie ks. Adam Snarski, proboszcz parafii, przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił życiorys św. Jana Pawła II. Następnie przemówił ks. Andrzej Ratkiewicz z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym rolę św. Jana Pawła II w wychowaniu młodzieży. Podczas konferencji wystąpił również dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. Swoje wystąpienie poświęcił pielgrzymce św. Jana Pawła II do Białegostoku. Podczas konferencji wystąpił również zespół wokalno-muzyczny „Kwiaty Polskie” ze Szkoły Estradowej im. Anny German. W wydarzeniu uczestniczyli również wojewoda podlaski Bohdan Józef Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Stefan Madras. Konferencję poprowadził nasz klubowy kolega, Cezary Rutkowski.

Odbył się III Pomorski Bieg „Walki o Pamięć” Lasy Piaśnickie – koło Wejherowa. Bieg organizowany był przez Stowarzyszenie „Brygada Inki” oraz Stowarzyszenie Prawy Starogard. Wydarzenie jest upamiętnieniem pomordowanych rodaków w Lasach Piaśnickich. W biegu uczestniczył przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” ze Starogardu, Sebastian Kucharski.

Na ostatnim zebraniu Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach z przewodniczenia klubowi zrezygnowała Ania Syrek. Ania jako przewodnicząca klubu z rozmachem i energią robiła rzeczy wyjątkowe: Bal Niepodległości, akcje Murem Za Polskim Mundurem, projekcje filmów, organizacje Forum Śląskich Klubów „Gazety Polskiej” w Katowicach, Msze za Ojczyznę, spotkania, otwarcie wystaw o V Wileńskiej Brygadzie AK, rotmistrzu Witoldzie Pileckim w marcu bieżącego roku i wiele innych. Na zebraniu wszyscy podziękowali Ani za te ostatnie dobre dla klubu lata. W czasie zebrania na kolejnego przewodniczącego wybrany został Janusz Jabłoński, a Ania zadeklarowała dalszą pracę w tyskim klubie „Gazety Polskiej”. „Będziemy razem dalej pracować dla Polski” – powiedzieli Ania Syrek oraz Janusz Jabłoński. My dziękujemy Ani za jej dotychczasową ciężką pracę dla ojczyzny.

Po trzyletniej przerwie w New Jersey w parku Middlesex County Playgrounds w East Brunswick odbył się po raz 47. Festiwal Dziedzictwa Polskiego, w którym uczestniczyły zagraniczne kluby „Gazety Polskiej”. Klubowicze przygotowali stanowisko, miejsce patriotyczne, którego głównymi organizatorami byli Adam Stępień i dr Jerzy Śliwowski. Rozmieszczono wystawę i banery z bohaterami II wojny światowej. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki powiedział: „Chciałem podziękować wszystkim, którzy tu jesteście, za to, że co roku organizujecie ten jeden z najstarszych i najwspanialszych festiwali polskich w moim okręgu konsularnym. Dziękuję państwu za patriotyczną wystawę”. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., którą odprawił ks. Tomasz Koszałka, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Newarku. Ksiądz Tomasz zaprosił wszystkich na przyszłoroczną procesję Bożego Ciała. „Zapraszam do Newarku i idziemy do katedry, żeby pokazać siłę Polonii i żeby iść z Jezusem” – powiedział. Tegoroczny festiwal poświęcony był Mikołajowi Kopernikowi.

W Sierpcu odbył się Marsz dla Życia i Rodziny „Dzieci Przyszłością Polski”. Uczestniczyli w nim Klub „Gazety Polskiej” w Sierpcu oraz starosta sierpecki Andrzej Cześnik. Piknik cieszył się ogromnym powodzeniem. Rozpoczął się Mszą św. w kościele szkolnym, następnie mieszkańcy Sierpa z transparentami ruszyli pod Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej. Wszyscy uczestnicy marszu, a w szczególności najmłodsi mieszkańcy powiatu sierpeckiego, mogli skorzystać z mnóstwa atrakcji.

Myślenicki Klub „Gazety Polskiej” zaprosił swoich członków i sympatyków na niezwykłe spotkanie z redaktorem Jakubem Maciejewskim. Tematem spotkania była wojna na Ukrainie. Pan Jakub spędził w kraju ogarniętym wojną wiele miesięcy. Rozmawiał z wysokimi rangą oficerami, spotykał się ze zwykłymi ludźmi. Uczestnikom spotkania przedstawił bohaterstwo obrońców Ukrainy, codzienne życie cywilów oraz okrutną prawdę o Rosjanach – pozbawionych człowieczeństwa bestiach. W wywiadach z Ukraińcami niezwykle pomocna była polska narodowość dziennikarza, która otwierała mu nie tylko wiele zamkniętych dla innych drzwi, lecz także serca obrońców. Na koniec spotkania rozgorzała dyskusja: co dalej? Jaka jest przyszłość relacji polsko-ukraińskich? Odpowiedzi na te pytania są trudne, a odpowiedź zależy również od nas, Polaków. Po spotkaniu uczestnicy mogli nabyć najnowszą książkę Jakuba Maciejewskiego pt. „Wojna. Reportaż z Ukrainy”, wydaną w listopadzie 2022 roku, opowiadającą o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach zorganizował patriotyczny doping dla polskiej drużyny klubowej Barlinek Industria Kielce, która w finale Pucharu Europy w piłce ręcznej spotkała się z drużyną niemiecką.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


TYCHY –  nowym przewodniczącym został Janusz Jabłoński tel. +48 608 260 412, e-mail: tychy.klubgp@gmail.com. Annie Syrek serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – w dniach 26.06.-17.07 w Kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim zapraszamy na wystawę wewnętrzną pt. „Święty Maksymilian Maria Kolbe”, wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi.

GDAŃSK II – klub „Gazety Polskiej” organizuje wyjazd na uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów. Termin wyjazdu 7-11 września 2023 roku. Wszelkie informacje pod adresem e-mail: gdanskiklubgp@gmail.com lub numerem telefonu: +48 691 545 333.


Ryszard Kapuściński

 

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl