TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 31.01.2024 r.
Chwała bohaterom z 1863 roku
Kluby „Gazety Polskiej” jak co roku uczestniczyły w uroczystościach upamiętniających rocznicę wybuchu powstania styczniowego, najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej.
Powstanie przeciwko imperium rosyjskiemu rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie; trwało do jesieni 1864 roku. Podczas powstania, które miało charakter wojny partyzanckiej, stoczono ponad tysiąc bitew, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie około 200 tys. osób. W walkach zginęło kilkadziesiąt tysięcy z nich, blisko tysiąc zostało straconych, 38 tys. skazano na katorgę lub zesłano na Syberię, a 10 tys. wyemigrowało. Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, i dokonywali rzezi ludności cywilnej.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu zorganizowali obchody upamiętniające wybuch powstania styczniowego. Podczas uroczystości odśpiewano pieśni z tamtego okresu, tj. „Boże coś Polskę” oraz „A kto chce rozkoszy użyć”. W przemówieniu nakreślono rys historyczny wydarzenia, nawiązując do aktualnej sytuacji w Polsce. Wspomniano, że Rosja, podobnie jak wtedy, próbuje zniewalać w taki sposób, żeby zniewalani o tym nie wiedzieli. Nawiązano do utworzenia podczas powstania styczniowego Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem oraz polskiej konspiracji, która służyła za wzór legionistom Józefa Piłsudskiego i później Armii Krajowej. Zapalono znicz pod pomnikiem bohaterów walki o ojczyznę w Nowym Targu w okolicy Kopca Niepodległości. Na zakończenie uroczystości skandowano hasła z manifestacji wolnych Polaków: „Ruda wrona orła nie pokona!” oraz „Zwyciężymy!”.
Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego zorganizował spotkanie w rocznicę zrywu z 1863 roku. Klubowicze spotkali się przy Pomniku Powstańców na sądeckim cmentarzu komunalnym. Spotkanie rozpoczęto od hymnu polskiego. Bohaterów uczciliśmy wspomnieniem, modlitwą oraz zapaleniem zniczy. Spotkanie prowadził przewodniczący klubu Tomasz Baliczek, który przedstawił genezę tego wielkiego zrywu wolnościowego naszych przodków walczących o wolną ojczyznę. Wieczna chwała bohaterom, o których będziemy zawsze pamiętać.
W Olsztynie, przy obelisku Wojciecha Kętrzyńskiego przy ulicy Jarockiej, Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn uczcił 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W uroczystości udział wzięli: mieszkańcy miasta, przedstawiciele Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu, Fundacji imienia Piotra Poleskiego, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków, Klub „Gazety Polskiej Olsztyn” oraz miejscy i wojewódzcy radni Prawa i Sprawiedliwości.
Przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” z Wieliczki spotkali się na wielickim cmentarzu w przeddzień 161. rocznicy rozpoczęcia powstania styczniowego, aby upamiętnić jego uczestników i pomodlić się przy grobach powstańców. W styczniu członkowie klubu uczestniczyli także w „Proteście Wolnych Polaków” w Warszawie.
Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach zapalił biało-czerwone znicze z patriotycznym logo: „Bóg – Honor – Ojczyzna” pod Czterema Krzyżami w Suwałkach w miejscu upamiętnienia powstańców styczniowych w 161. rocznicę wybuchu powstania.
Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa uczcił 161. rocznicę styczniowego zrywu złożeniem kwiatów pod obeliskiem w Mstowie i uczestnictwem w miejscowym kościele we Mszy św. w intencji powstańców.
Jak co roku Klub „Gazety Polskiej” Elbląg w rocznicę styczniowego zrywu złożył kwiaty i zapalił znicze pod obeliskiem Romualda Traugutta w elbląskim parku nazwanym jego imieniem.
Kluby „Gazety Polskiej” Pasłęk i Elbląg zorganizowały spotkanie, w którym uczestniczyli bard Strefy Wolnego Słowa Paweł Piekarczyk oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Śliwka. Paweł Piekarczyk wykonał kilka utworów, będących konkretną odpowiedzią na sytuację polityczną naszego kraju. Po spotkaniu uczestnicy udali się pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970 na zorganizowany Protest Wolnych Polaków.
Klub „Gazety Polskiej” im. ks. W. Gurgacza SJ w Nowym Sączu zorganizował spotkanie opłatkowe, na którym podsumowano działalność klubową. To nie był spokojny rok – oprócz udziału we wszystkich uroczystościach patriotycznych w Nowym Sączu, z najważniejszych wydarzeń możemy wymienić: walkę o dobre imię Papieża Polaka i udział w wyborach parlamentarnych poprzez szkolenie członków komisji i promocji kandydatów PiS oraz zorganizowanie dużego koncertu Jana Pietrzaka. W opłatku brali udział zaproszeni goście, m.in. Bożena Jawor – prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu, Iwona Mularczyk – do niedawna przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, Andrzej Szkaradek – legenda nowosądeckiej Solidarności, Leszek Zakrzewski – prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Nowym Sączu, Jerzy Basiaga – prezes Fundacji „Osądź mnie, Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ, Piotr Masłowski – przedstawiciel Komandorii Tarnowskiej Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II, i Włodzimierz Borzęcki – reprezentujący środowisko kibiców „Sandecji”. Życzenia przy łamaniu się opłatkiem były w tym roku jeszcze bardziej nakierowane na troskę o przyszłość naszej ojczyzny.
Klub „Gazety Polskiej” w Paryżu zorganizował noworoczne spotkanie w restauracji „Mazurka” na Montmartre w Paryżu. W uroczystej kolacji wziął udział gość specjalny – europoseł, poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Zebrani dyskutowali na temat obecnej sytuacji politycznej Polski i Francji. W kolejnym dniu w Polskim Seminarium w Issy-les Moulineaux pod Paryżem odbyła się konferencja europosła Ryszarda Czarneckiego na temat sytuacji geopolitycznej, a także o szansach oraz zagrożeniach dla Europy oraz przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA. Bardzo ciekawej prelekcji towarzyszyła dyskusja z uczestnikami dotycząca zwłaszcza trudnej sytuacji politycznej w kraju.
Na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój w Pensjonacie „Sanato” odbyło się spotkanie z europosłem Prawa i Sprawiedliwości Dominikiem Tarczyńskim. Na spotkanie przyszło ponad 200 osób, obecni byli również członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Kielcach. Spotkanie poświęcone było sprawom europejskim oraz bieżącej polityce rządu Tuska. Poseł Dominik Tarczyński opisywał działania i szykany władz UE w stosunku do Polski i posłów Zjednoczonej Prawicy, plany zjednoczeniowe obecnych władz UE. Poseł apelował o zjednoczenie i czynne uczestnictwo w wyborach samorządowych i do europarlamentu.
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i miasta Bytomia. Po nabożeństwie były przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Bytomiu – Maciej Bartków – oraz obecna przewodnicząca klubu – Danuta Kostek – złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy kościele. Następnie uczestnicy udali się do przyparafialnej kawiarenki „Pod Kapturem” na spotkanie przy stole i wspólne kolędowanie.
OGŁOSZENIA KLUBOWE
PABIANICE II – powstał 504. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącą została Nadia Tądel, tel.: +48 690 013 014, e-mail: klubgppabianice2@gmail.com
ŚRODA ŚLĄSKA – Klub „Gazety Polskiej” Środa Śląska zaprasza wszystkich na „Protest Wolnych Polaków”. 2 lutego 2024 roku, godz. 14, Środa Śląska, plac Wolności (Rynek Dolny).
SYDNEY (AUSTRALIA) – zapraszamy na 9. RAJD „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” Australia – Pamiętamy! W 104. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, 15–18 marca 2024 roku.
Ryszard Kapuściński