Podczas wyjątkowej gali w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Człowiek Roku Klubów „Gazety Polskiej” 2024. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez Klubowiczów „Gazety Polskiej”, jest wyrazem uznania dla osób, które w sposób szczególny służą Polsce. Tegorocznym laureatem został dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz obywatelski kandydat na prezydenta RP.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia specjalnego wideo, w którym zaprezentowano zebranym gościom sylwetkę kandydata: „Gdy Karol Nawrocki został obywatelskim kandydatem na prezydenta, nie było problemu z tym, kto ma zorganizować jego pierwsze spotkanie wyborcze, bo one były już wcześniej zaplanowane przez kluby »Gazety Polskiej«, które chciały gościć go jako prezesa IPN. Przywrócenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, powrót do świadomości młodych Polaków »Inki« i »Zagończyka«, Tadeusza »Teddy’ego« Pietrzykowskiego czy Anny Walentynowicz – to wszystko dzieła prezesa IPN, w których wspierały go Kluby »Gazety Polskiej«. Jako prezes IPN Karol Nawrocki podjął też walkę z sowieckimi pomnikami w Polsce, 42 z nich udało się usunąć. Część Polaków nie rozumie, jak szkodliwa jest ich obecność w przestrzeni publicznej, za to znakomicie rozumie to Rosja – to za ich obalenie Putin wydał za Karolem Nawrockim list gończy. Otrzaskany w boju z działaczami KOD-u o Muzeum II wojny Światowej prezes IPN nie przejął się tym listem przesadnie.
Oddzielny rozdział jego aktywności to dyplomacja historyczna prowadzona na całym świecie. Wykłady o rodzinie Ulmów w Ameryce Południowej czy wzruszające spotkanie w Nowej Zelandii z dawnymi dziećmi uratowanymi ze Związku Sowieckiego, były bardzo ważne dla tamtejszych Polaków, ale także pozwalały prostować w obecności tamtejszego świata nauki i polityki kłamstwa na temat historii Polski, kolportowane przez rosyjskie władze i niemieckie media. Ale Karol Nawrocki zrobił także wiele, by z Instytutu Pamięci Narodowej zrobić Instytut Przyszłości Narodowej. Powołując Biuro Nowych Technologii, dzięki czemu opowieści o polskiej historii zaczęły trafiać do młodzieży, także z pomocą gier komputerowych, dziś staje do walki nie tylko o wyrzucaną ze szkół polską historię, ale przede wszystkim o przyszłość naszej Ojczyzny”.
Nagrodę Klubów „Gazety Polskiej” wręczyli Ewa Wypych, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie, oraz Karola Karpierz, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” z Nowego Targu:
Szanowne Panie, Szanowni Panowie!
Kluby „Gazety Polskiej” są największym ruchem obywatelskim w Polsce działającym w ponad 500 miastach w kraju i na świecie, a także w przestrzeni wirtualnej, skupiając ludzi aktywnych, ceniących tradycję i historię. Klubowicze wykonują ogromną pracę na rzecz Polski, pracę, którą z całą pewnością można określić jako pracę u podstaw.
Nagrodę Człowiek Roku Klubów „Gazety Polskiej” – przyznawaną przez Klubowiczów – otrzymują osoby, które w sposób szczególny służą Polsce. Co ważne, nie przyznaje jej żadne gremium, lecz ludzie, którzy codzienną pracą udowadniają swoją miłość, swój patriotyzm do ukochanego kraju, do Polski.
Odwaga jest ostateczną formą każdej cnoty. Dziś odwaga – zwłaszcza ta cywilna, gdy człowiek potrafi świadomie położyć na szalę, rzucić na stos swoje życie – jest rzadka i jeszcze bardziej potrzebna niż w innych czasach. Wielkiej odwagi wymaga świadome sprzeciwienie się „elicie” mającej się za nieomylną, elicie kontrolującej ogromne obszary życia publicznego.
Szanowne Panie, Szanowni Panowie,
mam ogromny zaszczyt powiadomić, że decyzją członków Klubów „Gazety Polskiej” Laureatem nagrody przyznawanej przez nasze środowisko został Pan dr Karol Nawrocki.
Warto wspomnieć niektóre fakty z publicznej działalności tegorocznego Laureata.
Muzeum II Wojny Światowej, przed objęciem go przez dr. Karola Nawrockiego, prezentowało zaskakującą wizję, w której niemal całkowicie pominięto polskich bohaterów, takich jak o. Maksymilian Kolbe, Irena Sendlerowa, rtm. Witold Pilecki. Po prostu przedstawiono wypaczoną wizję tej wojny, zgodną z niemiecką polityką historyczną. Dyrektor Nawrocki to zmienił. Muzeum pod jego kierownictwem pokazywało prawdę o zbrodniach Niemiec, Rosji czy Japonii. Pokazywało również szczególny wkład Polski i Polaków. Nasz Laureat słono za to zapłacił.
Jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej umiał poruszyć wiele zatrzymanych spraw – choćby sprawę morderstwa ks. Franciszka Blachnickiego, ale też skutecznie czyścił przestrzeń publiczną z sowieckich „ostańców”, co zaowocowało wydaniem za nim listu gończego przez Federacją Rosyjską. Myślę, że najzacieklejszą nienawiść elit zaskarbił sobie, tworząc w IPN nowoczesny przekaz, który znakomicie trafiał do młodzieży i stał się realną zaporą dla wizji promowanych w głównych mediach.
Gdy zdecydował się kandydować, jako kandydat obywatelski, na prezydenta RP, dał kolejny dowód wielkiej odwagi, stając naprzeciw całej siły mediów, hejtu, a w końcu i bezprawia, jaką dysponuje resetowa koalicja 13 grudnia.
Wszystkie te aktywności dr Karol Nawrocki podejmował, gdy przemysł pogardy i nienawiści pracował pełną parą, gdy wcześniej mierzyli się z nim prezydent prof. Lech Kaczyński, prof. Jan Szyszko i wielu innych wspaniałych Polaków.
To właśnie odwaga porwała serca Klubowiczów. Pamiętamy, że Karol Nawrocki zawsze był blisko naszego środowiska, chętnie się z nami spotykał, a my chętnie i z pożytkiem korzystaliśmy z efektów jego pracy. Ale to właśnie odwagę dr. Karola Nawrockiego docenili członkowie Klubów „Gazety Polskiej”.
Szanowni Goście, Drodzy Klubowicze,
jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że tytuł Człowieka Roku Klubów Gazety Polskiej za rok 2024 trafia dziś – jakże zasłużenie – do dr. Karola Nawrockiego.
Z całego serca dziękujemy i gratulujemy.
Po wręczeniu nagrody głos zabrał sam Laureat – dr Karol Nawrocki, który powiedział:
Szanowna Pani Przewodnicząca, Panie Przewodniczący, bardzo dziękuję. Rzeczywiście, to wszystko prawda, zawsze czułem się bardzo dobrze wśród Klubowiczów „Gazety Polskiej”. Przez wiele lat miałem tę wielką przyjemność, żeby spędzać czas tak bardzo efektywnie, właśnie z tymi ludźmi, którzy są istotą polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jak powiedział pan prezes Tomasz Sakiewicz, jest to najbardziej demokratyczna nagroda, bo to 533. kluby wybierały swojego przedstawiciela, swojego laureata, więc serdecznie za to dziękuję.
Dziś stając przed Państwem jako obywatelski kandydat na urząd prezydenta, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, NSZZ „Solidarność” i polskich obywateli, myślę sobie, że cała Polska powinna być domem wolnego słowa, powinna być domem dobrobytu, domem bezpiecznym, ale też domem, w którym zamieszka na nowo mądrość. Jak zamieszka w tym domu mądrość, to będziemy żyli w Polsce normalnej, i tego wszyscy dzisiaj potrzebujemy, a tego bez Państwa nie uda się zrobić. (…) Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem, dostaję ją bowiem od środowiska, które po roku 1992, a więc wówczas, kiedy komunistyczna agentura ze swoimi pomagierami, którzy dzisiaj tworzą rząd Polski, obaliła rząd premiera Jana Olszewskiego, (…) stało się archipelagiem polskości, strażą przednią wartości, które również dla mnie i dla nas wszystkich są tak bardzo ważne. Dlatego ta nagroda jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale jest też dla mnie wielkim zobowiązaniem, bo wszyscy mamy świadomość, że ta najważniejsza nagroda będzie dla nas wszystkich, dla polskich patriotów, dla nas, którzy Polskę kochamy, którzy Polski nie zostawimy, dla których ważna jest przyszłość Rzeczpospolitej Polskiej.
Najważniejsze wybory i najważniejszy plebiscyt to będzie 18 maja 2025 roku. Mam głęboką świadomość, że mimo mojej odwagi, która znalazła swoje odbicie w tej laudacji, sam nie dam rady wygrać tych wyborów. Dlatego bardzo wszystkich Państwa proszę o wsparcie. Polska musi zostać Polską, a my codziennie powinniśmy powtarzać: Po pierwsze Polska! Niech żyje Polska!
Dziękuję pięknie za tę nagrodę.
Podczas Gali Człowieka Roku 2024 wręczone zostały również inne nagrody przyznane przez środowisko Strefy Wolnego Słowa. Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik „Nowe Państwo” otrzymał prezydent Andrzej Duda. Z kolei Nagroda Republikańska trafiła do małżeństwa Mercedes i Matta Schlapp, szefów największej na świecie konserwatywnej organizacji CPAC.
NOWE KLUBY „GP”, ZMIANY I REAKTYWACJE
KIELCE – nowym przewodniczącym został Przemysław Durlej, tel.: +48 792 600 483, e-mail: kielce.klubgp@gmail.com. Panu Józefowi Kuleszyńskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.
OGŁOSZENIA KLUBOWE
ŁUKÓW – spotkanie z Adamem Borowskim, legendą Solidarności. 2 kwietnia (środa), godz. 18:40, Sala Konferencyjna budynku poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41, Łuków;
BEŁCHATÓW – koncert Pawła Piekarczyka, barda Strefy Wolnego Słowa, 3 kwietnia (czwartek), godz. 18, Oratorium Jana Pawła II, ul. Kościuszki 2, Bełchatów;
SYDNEY (Australia) – Msza św. dla uczczenia Ofiar tragedii smoleńskiej, 6 kwietnia (niedziela), godz. 11, Sanktuarium NMP Królowej Polski w Marayong;
GDAŃSKA II – wykład o katastrofie smoleńskiej pt. „Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem” dr. hab. inż. Jerzego Głuchy, 9 kwietnia (środa), godz. 18, Sala Akwen, Budynek NSZZ „Solidarność”, ul. Wały Piastowskie 24;
DŁUGOŁĘKA – uroczysta Msza św. i Apel Pamięci dla uczczenia Ofiar tragedii smoleńskiej, 10 kwietnia (czwartek), godz. 18, podwrocławski Mirków, gm. Długołęka, kościół pw. św. Brata Alberta.