Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Zbliża się IX Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 18.10.2023 r.

Zbliża się IX Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”

W dniach 20–22 października 2023 roku w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale – odbędzie się IX Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”.

Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej” to największe ogólnopolskie spotkanie organizacji pozarządowej, która od wielu lat z sukcesem buduje społeczeństwo obywatelskie. Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których odbywają się panele dyskusyjne, w których udział biorą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze. Listę gości przedstawimy w późniejszym terminie. Wśród uczestników zjazdu znajdą się znani politycy, gość honorowy oraz czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl. Przypominamy, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to przywilej i zaszczyt. Wszystkie informacje otrzymali przewodniczący klubów „Gazety Polskiej”.

W Warszawie przed siedzibą TVP odbyła się pikieta Klubów „Gazety Polskiej” w geście solidarności z polskimi służbami granicznymi. Jak napisano na portalu niezalezna.pl: „To straszne, że musimy bronić polskiego honoru – powiedziała obecna na manifestacji wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Jak oznajmił Adam Borowski, przewodniczący Klubu »Gazety Polskiej« w Warszawie, pikietę udało się zorganizować spontanicznie, by dać świadectwo solidarności. – Idea jest prosta. Wczoraj przeczytałem, że będzie demonstracja na granicy, w solidarności z pogranicznikami, żołnierzami i policjantami, którzy tam służą. Nie mogliśmy nagle się wyrwać z Warszawy, żeby tam pojechać, to pomyślałem, że tutaj należy dać świadectwo solidarności.

Jak dodał, miejsce jest nieprzypadkowe, bo chodziło o to, by jak najwięcej osób zobaczyło demonstrację. Pytany o to, czy wybiera się do kina na »Zieloną Granicę«, Adam Borowski stanowczo zaprzeczył. – Z tych kilku obrazów, które wyciekły, widać, jak haniebne są te fragmenty” – powiedział dla portalu Niezalezna.pl Adam Borowski.

W sali BHP w Gdańsku odbyło się spotkanie pomorskich Klubów „Gazety Polskiej” z posłem PiS Jarosławem Sellinem i redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem. Była to okazja do rozmów o najważniejszych sprawach dotyczących dalszych koncepcji rozwoju Polski. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz redaktor Tomasz Sakiewicz omówili to, co czeka nas 15 października – Polacy zdecydują wtedy, w jakim kierunku zmierzać będzie Polska w nadchodzących latach. Kluby „Gazety Polskiej”, które aktywnie uczestniczą w debacie publicznej w naszym kraju, miały okazję wysłuchać, jaką koncepcję prezentuje obóz Prawa i Sprawiedliwości reprezentowany przez wiceministra Sellina.

W Gdyni odbyło się spotkanie organizowane przez Klub „Gazety Polskiej” w Wejherowie. Redaktor Tomasz Sakiewicz gościł tam na zaproszenie kandydatki do Sejmu Violetty Mackiewicz-Sasiak, która jest również przewodniczącą Klubu „GP” w Wejherowie, i kandydatki do Senatu Danuty Białookiej-Kosteneckiej. Rozmawiano również o kampanii wyborczej i zbliżającym się głosowaniu.

Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego był organizatorem spotkania z wicemarszałkiem Sejmu prof. Ryszardem Terleckim, jednym z najważniejszych polityków, liderem listy PiS w okręgu nowosądeckim w najbliższych wyborach parlamentarnych. Na spotkaniu rozmawiano o bezpieczeństwie Polski, sytuacji międzynarodowej, ważnych kwestiach społecznych oraz o sprawach lokalnych. Pan Marszałek merytorycznie odpowiadał na trudne pytania, których było bardzo dużo. Spotkanie miało charakter dyskusji i wymiany poglądów. Sprawnie prowadził je przewodniczący Klubu Tomasz Baliczek.

Klub „Gazety Polskiej” w Wałbrzychu zorganizował wiec poparcia dla żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz pozostałych służb mundurowych. #MuremZaPolskimMundurem.

Klub „Gazety Polskiej” Siemianowice II zorganizował otwarte spotkanie, na którym obecny był poseł Michał Wójcik. Na koniec przybyły gość wykonał krótki koncert dla uczestników spotkania.

Klub „Gazety Polskiej” w Skarżysku-Kamiennej zorganizował spotkanie z poseł Agatą Wojtyszek. Rozmawiano przede wszystkim o nadchodzących wyborach, które są najważniejsze po 1989 roku, oraz konieczności wzięcia udziału w referendum. Poruszano także istotne kwestie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak co roku pod pomnikiem w Zawadce zgromadzili się mieszkańcy gminy, kombatanci, potomkowie ofiar oraz klubowicze „GP” X/Twitter, aby wziąć udział w polowej Mszy świętej i obchodach upamiętniających pacyfikację Zawadki. Od roku 2020 oficjalne obchody upamiętniające mord w Zawadce poprzedza Rajd Śladami Armii Krajowej w Masywie Kotonia. W tegorocznych uroczystościach uczestniczył również Paweł Piekarczyk, który przyjął zaproszenie wójta Gminy Tokarnia Marka Kluski. Bard Strefy Wolnego Słowa uświetnił swoim koncertem tę ważną ceremonię małopolskiego regionu. Warto przybliżyć, co wydarzyło się 79 lat temu. W okresie II wojny światowej w Zawadce przez długi czas stacjonowały oddziały Armii Krajowej (Żelbet 1 i Żelbet 2) w celu utworzenia zimowej kwatery dla Komendy Obwodu. Dowodził nimi rotmistrz „Dzik” – dowódca operacyjny wszystkich grup partyzanckich tego regionu. Pod koniec listopada 1944 roku dotarł do Zawadki łącznik z meldunkiem wywiadu AK o planowanej na 28 listopada niemieckiej obławie. Po opanowaniu Roli Pękalowej i Roli Oleksowej, Niemcy spalili łącznie 60 gospodarstw i zamordowali ukrytych za stertą kamieni siedmiu cywili. Aresztowano też sołtysa wsi Jana Rapacza i wraz z grupą zakładników wyprowadzono poza wieś. Tam część mieszkańców wypuszczono. Sześciu mężczyzn ciężarówką przewieziono do Myślenic, gdzie zostali przesłuchani przez Gestapo. Po dwóch dniach zwolniono wszystkich poza sołtysem, którego rozstrzelano wraz z 14 innymi mieszkańcami w Zawadce, podczas pacyfikacji 4 grudnia 1944 roku. Jan Rapacz został zamordowany, ponieważ nie wyjawił oprawcom miejsc, w których ukrywały się rozproszone oddziały Armii Krajowej. Tegoroczne uroczystości zakończył festyn przygotowany przez Kliszczackie Centrum Kultury.

Delegacja Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu wraz z reprezentacją Nowotarskiej Grupy Mieszkańców „Pamięć” uczestniczyła w obchodach 84. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęła Msza święta za ojczyznę z udziałem chóru Gorce. Następnie złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, upamiętniając Polaków zamordowanych przez Rosjan w Katyniu oraz Polaków broniących ojczyzny w 1939 roku.

Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów zorganizował spotkanie z kandydatami do Sejmu i Senatu RP, Agnieszką Terczyńską, która jest również przewodniczącą młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów, oraz kandydatem Alivinem Gajadhurem. Spotkanie odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie.

Klub „Gazety Polskiej” w Tychach zorganizował spotkanie z Bożeną Borys-Szopą. Przy kawie, w miłej atmosferze rozmawiano o Polsce. Spotkanie poprzedziła Msza święta, w której modlono się za ojczyznę.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


ORZECHÓWKAKlub „Gazety Polskiej” w Brzozowie zaprasza na obchody 77. rocznicy zamordowania mjr. Antoniego i szer. Janiny Żubrydów. 22 października 2023 roku, godz. 10:30. Kościół parafialny pw. Świętej Rodziny w Orzechówce.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl