Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | IX Nadzwyczajny Zjazd Klubów „GP” w Spale


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 31.10.2023 r.

W tym roku mija 18 lat od powstania pierwszego klubu „Gazety Polskiej”. Od tego czasu członkowie klubów spotykają się na specjalnie organizowanych zjazdach, które stały się świętem dla całego środowiska związanego ze Strefą Wolnego Słowa.

Wszyscy z utęsknieniem czekają na ten zjazd, wiedząc, że spotkają tam przyjaciół, z którymi porozmawiają szczerze o sprawach polskich, z którymi wymienią się pomysłami czy zainicjują wspólne przedsięwzięcia. To też okazja porozmawiania z politykami, którzy decydują o losach Polski. Na zjazd przyjeżdżają ludzie z całego świata, ponieważ w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii działa ponad 500 klubów „GP”.

W pierwszym dniu IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale gościem specjalnym był wicepremier Jarosław Kaczyński. Pierwszy raz po wyborach lider PiS dokonał szczegółowej analizy wyniku wyborczego. Jak czytamy na portalu niezalezna.pl, powiedział: „»Czeka nas to, by przeprowadzić analizę przyczyn tego, co się stało, a po drugie – mieć projekt na dalsze działania. I te ofensywne, i te defensywne. Mieliśmy do czynienia z szeregiem błędów z naszej strony, takie jest życie, że błędy się popełnia. Ale przede wszystkim Polska się rzeczywiście zmieniła i zmieniła się także struktura elektoratu w ciągu ostatnich kilku lat i ten proces będzie trwał. Musimy to brać pod uwagę. Jeżeli mamy znów zwyciężyć, to musimy zwyciężyć w tej Polsce innej, niż była jakiś czas temu. Do zwycięstwa prowadzi połączenie dwóch elementów – czynu i myśli. Czyn bez myśli bywa piękny, bohaterski, heroiczny, ale całkowicie bezskuteczny. Myśl bez czynu nie przynosi efektów, choć często bywa słuszna, przenikliwa«. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że tym razem ta mobilizacja była jeszcze większa, przeprowadzona w sposób jeszcze bardziej brutalny i perfidny. »To wszystko się zbrutalizowało, nastąpiła ofensywa wulgarności. Ta wulgarność wystąpiła nie tylko w wystąpieniach różnych ludzi, ale też w wypowiedziach polityków, aż w końcu stała się hasłem. Osiem gwiazdek stało się hasłem i odpowiedzią na wszystkie pytania zwolenników Koalicji Obywatelskiej, gdy pytano ich o motywację. Udało się znów stworzyć tę rzeczywistość urojoną. Fenomenem trudnym do wyjaśnienia jest to, że to urojenie było totalne i niezwykle łatwo dostrzegalne«”.

Następnie odbyła się dyskusja z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg. Panel poprowadził redaktor Adrian Stankowski. Pani minister podziękowała klubowiczom „Gazety Polskiej”: „Chciałabym z głębi serca państwu podziękować. Za to, co robiliście, za to, że jesteście. Ta wspólnota, którą tworzą Kluby »Gazety Polskiej«, będzie wkrótce niezwykle potrzebna”.

Drugi dzień IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” rozpoczął się od debaty o polskiej gospodarce, w której udział wzięli: Krzysztof Golubiewski, członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP” i „GPC”, oraz klubowicze. Podczas dyskusji dotyczącej polskiej gospodarki Krzysztof Golubiewski zaznaczył, że Polska po 1989 roku rozmontowała linie kolejowe tam, gdzie one były. Jak napisano na portalu niezalezna.pl: „Mieliśmy 30 tys. km linii kolejowych, 1/3 została zlikwidowana. To owoc początków rządów III RP, czyli demontaż kolei. Oprócz demontażu linii, doszło do totalnej zapaści całego przemysłu kolejowego. Doszliśmy do momentu, że w Polsce nie byliśmy w stanie wyprodukować koła do pociągu. To wszystko zostało utracone. Był interes rozwijać drogi, budować połączenia wschód-zachód, które absolutnie nie są w interesie Polski, to oznacza bycie tylko krajem tranzytowym. Tam, gdzie nie będzie pociągu, nie będzie rozwoju gospodarczego, te obszary będą się wyludniać. Spotykałem się z największymi inwestorami zagranicznymi, ci inwestorzy mówią: »Chcecie, żebyśmy dalej rozwijali biznes, to musimy mieć dostęp do bocznic kolejowych«. Transport przyszłości to kolej. Przez ostatnie lata minister Andrzej Adamczyk walczył i powstał wielki krajowy program kolejowy, inwestycja 170 mld złotych. Za te pieniądze ma zostać zmodernizowana i wyremontowana sieć kolejowa, która istnieje”.

W kolejnej części zjazdu połączono się z Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki. Profesor Czarnek zaznaczył, że trzeba skupić się na nadchodzących wyborach samorządowych. „Głowa do góry. Mamy potężną siłę. To są miliony Polaków w całym kraju. Zmiany władzy zdarzają się wszędzie – w Ameryce, we Włoszech, w innych krajach. Wydawało się, że we Włoszech lewica nie odda władzy. Jednak odeszła od władzy i dziś we Włoszech rządzi pani premier Meloni. To samo się stanie w Polsce”.

Podczas IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale odbył się panel poświęcony serialowi dokumentalnemu „Reset”, który ukazywał politykę rządu PO-PSL wobec Rosji. Michał Rachoń powiedział: „Naszym obowiązkiem jest śledzenie informacji na temat tego, co ci ludzie będą robili zaraz. Te metody postępowania, zależności, są tak głębokie, że oni się z nich nie mogą wycofać. Będą musieli je prowadzić dalej, jest tylko kwestia tego, jak będą się maskować. Naszym obowiązkiem jako dziennikarzy i obywateli jest patrzyć na ich brudne, czerwone łapska”.

Na koniec drugiego dnia zjazdu Gościem Honorowym był marszałek Senior Antoni Macierewicz, który mówił m.in. o katastrofie smoleńskiej. „Ten fakt jest ciągle po dzień dzisiejszy chowany. Ciągle, że tak powiem, na pewien margines spychany. Dlaczego? A no właśnie dlatego, że chodzi o to, żeby Polacy nie byli świadomi, jakie jest realne zagrożenie w rzeczywistości polskiej, żeby Polacy nie rozumieli i nie wiedzieli, że rządy pana Donalda Tuska to nie jest różnica ideologiczna, to nie jest różnica polityczna, to nie jest różnica między dwoma różnymi politycznymi partiami. To jest różnica między niepodległością i rezygnacją z niepodległości Polski”.

Gościem ostatniego dnia IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” był dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes IPN powiedział, że nie da się zbudować świadomej i bezpiecznej przyszłości bez refleksji historycznej. Jak czytamy na portalu niezalezna.pl: „To unikatowy i cywilizacyjny przekaz, że ludzi starszych oceniamy przez pryzmat tego, za to, jaką drogę przeszli. Za sprawą tego stają się pewnym wzorem i są otaczani w każdej cywilizacji troską, refleksją”.

Na zakończenie zjazdu obyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale klubowicze wystosowali specjalny apel do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaznaczyli, że wspierają go w podjęciu decyzji o powierzeniu misji tworzenia nowego rządu.

Apel uczestników Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy:

Szanowny Panie Prezydencie,

zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z całą mocą staje po stronie Pana Prezydenta i wspiera Jego zdecydowanie dla podjęcia zgodnej z prawem, tradycją i sumieniem decyzji o powierzeniu misji tworzenia Rządu RP, który w tak trudnej sytuacji międzynarodowej będzie w stanie bronić niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny.

Z wyrazami głębokiego szacunku
za Kluby „Gazety Polskiej”
Ryszard Kapuściński
prezes Klubów „Gazety Polskiej”


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl