Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Pożegnanie prof. Wandy Półtawskiej


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 15.11.2023 r.

Pożegnanie prof. Wandy Półtawskiej

Kluby „Gazety Polskiej” licznie uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych prof. Wandy Półtawskiej, Damy Orderu Orła Białego, współpracowniczki i przyjaciółki Jana Pawła II.

Wanda Półtawska zmarła w nocy z 24 na 25 października w swoim domu w Krakowie. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Była współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II, lekarzem psychiatrą, byłą więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Papież pisał o niej: „Mój ekspert osobisty od »Humanae vitae«”, a włoski dziennik „La Stampa” określił ją „Agentem 007 Jana Pawła II”.

Mszy pogrzebowej w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości miały charakter państwowy, wzięli w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele rządu, m.in. szefowa MRiPS Marlena Maląg, szef MEiN Przemysław Czarnek, parlamentarzyści, duchowni, osoby konsekrowane oraz licznie zgromadzeni wierni, w tym klubowicze „Gazety Polskiej” z całej Polski. Liturgię koncelebrowali m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, senior archidiecezji katowickiej Wiktor Skworc oraz kilkudziesięciu księży.

Jak czytamy na portalu niezalezna.pl, w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych prof. Wandy Półtawskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski napisał: „Ziemska droga życia śp. Wandy Półtawskiej dobiegła końca. Z jednej strony była pasmem jej pięknych »świadomych czynów«, z drugiej – nosiła znamiona ingerencji z zewnątrz, która dynamizmy osoby sprowadzała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück do poziomu poddawania się – horribile dictu – »eksperymentom«. Dziś, patrząc na całokształt dokonań śp. Pani Doktor, jeszcze bardziej rozumiemy tak często przywoływaną przez św. Jana Pawła II Wielkiego ewangeliczną logikę ziarna rzuconego w ziemię: »Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, a jeżeli obumrze, przynosi plon obfity«. Obfitość plonu życia śp. Zmarłej staje się dla nas wszystkich wezwaniem do naśladowania na wielu poziomach: od troski o małżeństwo i rodzinę, przez ochronę życia, aż po samoposiadanie i samowychowanie”.

Podczas homilii wygłoszonej w trakcie mszy pogrzebowej prof. Wandy Półtawskiej kard. Stanisław Dziwisz powiedział: „W światłach zmartwychwstałego Chrystusa odkrywamy i dostrzegamy pełną prawdę o każdej i każdym z nas. Po trudach życia na ziemi czeka nas nowe życie w Bożym Królestwie miłości, a temu Królestwu – jak wyznajemy w naszym chrześcijańskim Credo – »nie będzie końca«. Taki jest horyzont naszej nadziei, wykraczającej poza próg śmierci. Dziś ożywiamy w nas tę wiarę i nadzieję, żegnając śp. Panią Profesor Wandę Półtawską. Żegnamy – nie wahamy się powiedzieć – nieprzeciętnego człowieka. Żegnamy prawdziwą uczennicę Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Żegnamy szczególnego świadka minionych stu lat, naznaczonych również dyktaturą totalitarnych, zakłamanych ideologii, ale także odzyskaną wolnością i innymi wielkimi wydarzeniami w naszym życiu społecznym i narodowym”.

Po liturgii ciało prof. Wandy Półtawskiej spoczęło na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Delegacje m.in. Klubów „Gazety Polskiej” z Gliwic i z Pyskowic wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych prof. Wandy Półtawskiej. Przedstawiciele obu klubów miały zaszczyt znać i gościć w Gliwicach Panią Profesor. Mając 92 lata, wygłosiła na spotkaniu zorganizowanym przez gliwicki Klub „GP” piękny wykład o miłości i o drodze do świętości. Pani Profesor w 2013 roku zaszczyciła klub, przyjmując zaproszenie i wygłaszając wykład w Centrum Edukacyjnym JP II pt. „Ofiara jako nieodłączny element miłości małżeńskiej”. Dedykowała też swoją książkę : „By rodzina była Bogiem silna”, napisaną na kanwie „Listu do Rodzin” Ojca Świętego Jana Pawła II, z 1994 roku.

105 lat temu, 31 października 1918 roku, sądeczanie rozbroili stacjonujące w Nowym Sączu wojsko austriackie i zawiązali Powiatową Radę Likwidacyjną. Tym samym Nowy Sącz stał się niepodległy jako jedno z pierwszych miast w Polsce. Uroczystości rocznicowe odbyły się w koszarach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wzięli w nich udział członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. Jana Olszewskiego w Nowym Sączu, posłowie, władze miasta, powiatu, służby mundurowe, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.

Jak co roku, członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Będzin II wraz z członkiem rodziny śp. Józefa Pawlika, Wojtkiem Pawlikiem, jego bratankiem, obchodzili Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie. Modlono się przy grobie śp. podporucznika Józefa Pawlika „Jerzego”, żołnierza dwóch konspiracji Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowanego przez komunistów 7 maja 1946 roku na terenie ówczesnego więzienia karno-śledczego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Będzinie.

Odbyło się II Elitarne Spotkanie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu. Rozmawiano o bieżącej sytuacji politycznej, nawiązując do rozmów na IX Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” w Spale. Podsumowano miniony rok działalności klubu oraz nakreślono plan na kolejne aktywności. Gościem spotkania była Olivia Kucharska – wiceprzewodnicząca VI kadencji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy ministrze edukacji i nauki – oraz Zbigniew Konopka, prezes Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach.

Koordynator zagranicznych klubów „GP” Paweł Piekarczyk oraz klubowicze z Monachium, m.in. Agnieszka Olszewska, złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu Perlacher Forst. Odwiedzono m.in. groby przy kwaterze Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Modlono się również przy dwóch innych polskich kwaterach na tym cmentarzu. Paweł Piekarczyk oraz mieszkający tu Polacy złożyli kwiaty i zapalili znicze w obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy przetrzymywali m.in. 1780 polskich księży, spośród których zamordowali 868.

Paweł Piekarczyk przyjechał do Monachium w ramach projektu finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Zapraszamy na kontynuację spotkań z polskimi społecznościami w poszczególnych krajach europejskich, podczas których odbywać się będą: spotkania dyskusyjne, upamiętnienia miejsc pamięci oraz koncerty w wykonaniu Pawła Piekarczyka i innych bardów. Tematyka koncertów będzie obejmować historię Polski oraz szczególnie mocno angażujące Polaków sprawy bieżące. Transmisję na żywo z koncertów będzie można obejrzeć na stronie www.klubygazetypolskiej.pl oraz na profilu klubowym na Facebooku, pod adresem www.facebook.com/kluby.gazetypolskiej Terminy spotkań i koncertów na bieżąco będą zamieszczane na stronie www.klubygazetypolskiej.pl Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl