TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 22.11.2023 r.
Kluby „GP” na Marszu Niepodległości
11 listopada ulicami Warszawy, pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”, przeszedł Marsz Niepodległości, podczas którego Polacy godnie świętowali 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Wśród uczestników liczne grono stanowili członkowie klubów „GP”.
Uczestnicy marszu nieśli flagi narodowe, część miała biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych. W tym radosnym wydarzeniu wzięli udział klubowicze m.in. z: Piotrkowa Trybunalskiego, Opola, Gliwic, Słupska, Elbląga, Gdańska II, Wejherowa, Przedborza, Drzewicy, Siedlec, Młodzieżowego Klubu „GP” Warszawa Mokotów, Rzeszowa, Nowego Targu, Skarżyska-Kamiennej, Rypina, Warki, Łodzi, Częstochowy, Warszawy, Nowego Sącza, Aleksandrowa Łódzkiego, Włocławka, Sydney, Bielsko-Białej. Klubowicze, którzy nie mogli przyjechać do Warszawy, zorganizowali uroczystości narodowego święta we własnych miejscowościach.
Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. ks. W. Gurgacza SJ wziął udział w licznych uroczystościach zorganizowanych z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Kazimierza. Obecnych było 36 pocztów sztandarowych. Niezwykle zasłużony dla Nowego Sącza emerytowany proboszcz ks. prałat Stanisław Czachor wygłosił patriotyczne kazanie, wskazując na potrzebę nieustannej walki o suwerenność naszej ojczyzny. Następnie udano się pod zasadzony przez sądeczan w 1918 roku Dąb Wolności na Plantach. Odśpiewano hymn Polski oraz pieśni patriotyczne. Kolejnym punktem obchodów było, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu, spotkanie w salce przy parafi i kolejowej. Zwieńczeniem dnia był wspaniały koncert Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, który odbył się w kościele pw. św. Kazimierza. Chór wykonał pieśni polskich autorów, rozpoczynając od „Gaude Mater Polonia” Wincentego z Kielczy. W trakcie koncertu po raz pierwszy wykonany został publicznie utwór skomponowany przez Klaudię Rabiegę do wiersza Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu 10 listopada wzięli udział we Mszy św. z okazji miesięcznicy tragedii smoleńskiej oraz w przemarszu pod Pałac Prezydencki i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W Święto Niepodległości reprezentacja klubu uczestniczyła w Marszu Niepodległości. Druga delegacja wzięła udział we Mszy św. w intencji ojczyzny i przemarszu na nowotarski Rynek.
Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego uroczyście świętował 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Klubowicze oraz bardzo licznie zgromadzeni sądeczanie, jak co roku, spotkali się na Mszy św. w kościele kolejowym, następnie udali się na Planty pod Dąb Wolności na wspólne „Patriotyczne Śpiewanie”, po czym we wspólnym pochodzie, na czele którego szło wojsko, przemaszerowano pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W uroczystościach wzięli udział również harcerze, którzy nieśli kilkudziesięciometrową, biało-czerwoną flagę Polski, liczni uczniowie sądeckich szkół ze sztandarami, dzieci z przedszkoli, przedstawiciele urzędu miasta z jego władzami na czele, urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego, służby mundurowe, przedstawiciele reprezentujący różne organizacje, stowarzyszenia oraz kluby sportowe. Celebrowanie święta odzyskania niepodległości, tak ważnego dla nas wszystkich, było wydarzeniem, które połączyło kilka tysięcy sądeczan w każdym wieku, dumnych z bycia Polakami. Nowy Sącz oraz spora część Małopolski znalazły się dużo wcześniej pod zaborami. Dla mieszkańców tych terenów utrata niepodległości trwała aż 146 lat, stąd większa radość ze zrzucenia kajdan niewoli.
Blisko tysiąc Polaków z ziemi mrągowskiej uczestniczyło w obchodach Dnia Niepodległości. Organizatorem uroczystości był Jerzy Antoni Gosiewski, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Mrągowie, przy współudziale mieszkańców Pojezierza Mrągowskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Wojciecha w Mrągowie, skąd udano się pod pomnik Odzyskania Niepodległości, gdzie odczytano listy okolicznościowe Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP, Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, i Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera i prezesa PiS. Listy odczytali Danuta Moroz i Grzegorz Zdanuk. Prowadzenie flagi przez miasto Mrągowo powierzono Monice Jankowskiej, Tadeuszowi Misiornemu, Antoniemu Wiencisowi, Bogdanowi Morozowi i Mieczysławowi Orzołowi, do których dołączyły setki osób.
Reprezentacja Klubu „Gazety Polskiej” w Myślenicach uczestniczyła w miejskich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, a następnie na Rynku, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem Niepodległości.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II uczestniczyli w Marszu Niepodległości w Warszawie, ale część klubowiczów brała udział w uroczystej Mszy św. w Gdańsku oraz w samo południe w odśpiewaniu hymnu w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Klub „Gazety Polskiej” w Rypinie uczcił obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości i złożył wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka w parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Fundacji Kościuszkowskiej odbyło się otwarcie wystawy „Szlaki Nadziei”. Wystawa została przygotowana przez IPN. Uroczystego otwarcia dokonał prezes IPN, dr Karol Nawrocki. Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności dla działaczy antykomunistycznych z okresu PRL. Jednym z odznaczonych był przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” – New Britain, CT. im Ronalda Reagana, bardzo aktywny w swojej działalności Marian Lech Czarnecki. W okresie przed internowaniem był czołowym działaczem Solidarności w Elektrowni w Zielonej Górze, po okresie internowania kontynuował działalność w podziemnych strukturach, do momentu otrzymania paszportu „w jedna stronę”.
Na zebraniu gliwickiego klubu „Gazety Polskiej” goszczono delegację z przewodniczącymi trzech klubów śląskich: z Pyskowic, Knurowa i Bytomia. Celem spotkania było nawiązanie bezpośredniej współpracy i osobistych znajomości oraz zapoznanie się ze sposobem pracy klubu gliwickiego, który przedstawił trzy zagadnienia. Jako pierwsze – sprawozdanie z Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale. Jako drugie – sprawozdanie z państwowej ceremonii pogrzebowej prof. Wandy Półtawskiej, jednej z najwybitniejszych chrześcijańskich autorytetów moralnych od II wojny światowej do naszych czasów. Jako trzecie – nową powyborczą sytuację polityczną i rolę klubów w organizowaniu osób o prawicowych poglądach.
Ryszard Kapuściński