W całym kraju oraz w wielu miejscach na świecie zorganizowano uroczystości upamiętniające 96 ofiar tragicznego lotu sprzed 15 lat do Smoleńska.
Od pierwszych dni po tragedii środowisko Strefy Wolnego Słowa domagało się rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy oraz ukarania winnych. W kolejnych miesiącach nasze szeregi rosły, dołączały do bowiem nas tysiące innych organizacji niepodległościowych. Zorganizowaliśmy dziesiątki wystaw „Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010”, prezentowanych w Polsce i za granicą. W Krakowie co miesiąc odbywała się uroczysta Msza św. na Wawelu, a w innych miastach także składano wieńce przy pomnikach upamiętniających Ofiary tragedii. Dzięki naszej inicjatywie odsłonięto dziesiątki tablic, pomników i nazwano ulice na cześć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych Ofiar. Wszędzie tam, gdzie działają kluby „Gazety Polskiej”, w setkach miast w Polsce i na świecie, na każdej miesięcznicy odczytywany był Apel Klubów „Gazety Polskiej”. Przez lata organizowaliśmy wiele spotkań, pokazów filmowych i uroczystości, wszystko po to, aby uczcić pamięć Ofiar wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Przez te wszystkie lata nie poddaliśmy się i nadal będziemy domagać się wyjaśnienia, co dokładnie stało się z samolotem prezydenckim Tu154 nad Smoleńskiem. Wierzymy, że od poznania prawdy o tej zbrodni zależy przyszłość niepodległej Polski.
W kolejnym numerze przedstawimy relacje poszczególnych klubów „Gazety Polskiej” z wydarzeń organizowanych w ich miastach – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – upamiętniających 15. rocznicę tragedii smoleńskiej.
AUSTRALIA | W Australii odbył się jubileuszowy, 10. Rajd „Katyń/Smoleńsk Australia – Pamiętamy”, zorganizowany przez Klub „Gazety Polskiej” w Sydney. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie Ofiar zbrodni katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Oddano również hołd żołnierzom australijskim poległym podczas I i II wojny światowej oraz w innych konfliktach zbrojnych. Rajd rozpoczął się w Marayong, przy polskiej Parafii Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Po uroczystej Mszy św. z błogosławieństwem ks. Artura, uczestnicy wyruszyli spod Obelisku Smoleńskiego i Dębów Katyńskich w kierunku Bowral. Pomimo deszczowej aury, pierwszy etap pokonano zgodnie z planem. W centrum Bowral złożono kwiaty oraz oddano hołd poległym Żołnierzom Australijskim przy miejscowym pomniku. W tym odcinku Rajdu towarzyszył motocyklistom konsul ds. polonijnych, Mariusz Stus. Kolejny przystanek zaplanowano w Penrose Park, niedaleko Berrima, gdzie odwiedzono teren z zasadzonymi Dębami Katyńskimi. Po krótkim postoju kontynuowano podróż do Canberry. Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział w podniosłej uroczystości Last Post Ceremony przy Australian War Memorial, podczas której złożono wieńce w imieniu uczestników wydarzenia oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Sydney. W ceremonii uczestniczył również chargé d’affaires Ambasady RP, Marcin Kawalowski, który wspólnie z przedstawicielami rajdu złożył wieniec. Po zakończeniu uroczystości w War Memorial odbyło się spotkanie w Ambasadzie RP, a następnie krótkie odwiedziny u polskich duszpasterzy w parafii w Narrabundah. Drugiego dnia, w sobotę, uczestnicy rajdu udali się do miasta Cooma, gdzie w Parku Kościuszki oraz przy Ławce Pamięci śp. Andrzeja Pokorskiego odbyło się spotkanie z radnymi miasta. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień zaproszono uczestników na wspólny lunch w klubie RSL. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Tanya Higgins oraz John Rooney, który otrzymał pamiątkowy srebrny pierścień z wizerunkiem polskiego orła jako wyraz wdzięczności za zaangażowanie. Następnym etapem rajdu było Jindabyne, położone u stóp Gór Śnieżnych. Przy Pomniku Strzeleckiego odbył się Apel Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska. W niedzielę zorganizowano pieszą wyprawę na Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii. Uczestnicy pokonali trasę o długości około 20 kilometrów. Czwartego dnia rajdu nastąpił powrót do domów. Zakończono wydarzenie z poczuciem spełnienia obowiązku upowszechniania wiedzy o historii Polski i promowania polskiej polityki historycznej, której przez dziesięciolecia po II wojnie światowej brakowało na arenie międzynarodowej. W tegorocznym rajdzie wzięło udział 40 uczestników, poruszających się na 9 motocyklach i w 16 samochodach. Po przelotnym deszczu pierwszego dnia przez resztę czasu towarzyszyła im słoneczna i sprzyjająca aura. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję – Rajd Katyń/Smoleńsk Australia 2026.
KWIECIEŃ zapisze się na kartach polskiej pamięci narodowej jako czas szczególnych manifestacji patriotyzmu, wspólnoty i przywiązania do historii. W tych dniach ulice Warszawy, ale też wielu innych polskich miast, wypełniły się tysiącami ludzi, którzy – z biało-czerwonymi flagami, w ludowych strojach i z kwiatami w dłoniach – wyrażali dumę z dziedzictwa, wierność pamięci oraz sprzeciw wobec próby ograniczenia wolności słowa. Kluby „Gazety Polskiej”, jak zawsze, były obecne w centrum wydarzeń, współorganizując i wspierając każdą z tych inicjatyw.
#1000LatPL | W Warszawie spod Pomnika Mikołaja Kopernika na warszawskim Krakowskim Przedmieściu ruszył Wielki Marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecie Hołdu Pruskiego. Była to wyjątkowa ogólnopolska uroczystość, podczas której ulice stolicy wypełniły się morzem biało-czerwonych flag, dźwiękiem poloneza i setkami strojów ludowych. Marsz został zorganizowany przez Komitet Inicjatyw Społecznych Obchodów, w którego skład weszli m.in. prof. Andrzej Nowak, marszałek Marek Jurek oraz europoseł Patryk Jaki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Niezależna.pl i Telewizja Republika. Uczestnicy przybyli z różnych zakątków Polski – wśród nich była ogromna reprezentacja klubów „Gazety Polskiej” z całego kraju, które od początku wspierały ideę marszu. Podczas marszu ustanowiono również nowy rekord Polski – wspólnie zatańczyło poloneza aż 1165 par, niemal dwukrotnie więcej niż wynosił poprzedni wynik. Klubowicze „GP” bardzo licznie wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu.
ŻÓŁTE TULIPANY | Jak co roku przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu rozkwitł kobierzec żółtych tulipanów – symbol pamięci i hołdu oddanego śp. Marii Kaczyńskiej, tragicznie zmarłej w tragedii smoleńskiej. Tradycja składania tych kwiatów – Jej ulubionych – została zapoczątkowana przez środowisko Klubów „Gazety Polskiej” już w pierwszą rocznicę tragedii. – Wszyscy Polacy wiedzieli, że ulubionymi kwiatami Marii Kaczyńskiej są tulipany, a przede wszystkim żółte tulipany. Witając ciało śp. Pierwszej Damy, witali Ją tulipanami. Było na trasie konduktu mnóstwo kwiatów. W pierwszą rocznicę środowisko „Gazety Polskiej”, Klubów „Gazety Polskiej” postanowiło przypomnieć postać Marii Kaczyńskiej i ten dzień, kiedy z wielkim sentymentem witano w Warszawie Jej ciało. Takie kwiaty, tulipany, składaliśmy tutaj na Krakowskim Przedmieściu – powiedziała w rozmowie z TV Republika Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim. Symboliczny akt składania kwiatów na Krakowskim Przedmieściu przypomina o godności, ciepłu i klasie Marii Kaczyńskiej – oraz o obowiązku pamięci, który trwa mimo upływu lat. Nie sposób zapomnieć również, że w 2011 roku warszawskie służby miejskie… aresztowały tulipany – próbując przerwać ten gest pamięci.
W OBRONIE REPUBLIKI | Decyzja sądu o nieprawomocnym uchyleniu koncesji dla Telewizji Republika wywołała natychmiastową falę protestów w całym kraju. Dla tysięcy Polaków był to sygnał alarmowy – zagrożenie dla wolności słowa i pluralizmu mediów, które są fundamentem demokratycznego państwa. Największa manifestacja miała miejsce w Warszawie, przed siedzibą Telewizji Republika. Zorganizowana została przez Kluby „Gazety Polskiej”, które od lat bronią niezależnych mediów i prawdy historycznej. Tłum wznosił hasła: „Ręce precz od Republiki!” oraz „Tylko wolne media – tylko prawda!”. Podobne protesty odbyły się w wielu innych miastach – m.in. w Zgorzelcu, Poznaniu, Krakowie i Częstochowie. W Zgorzelcu mieszkańcy zebrali się spontanicznie z biało-czerwonymi flagami i transparentami. W Częstochowie organizatorzy przypominali, że to nie pierwszy raz, gdy próbuje się uciszyć media stojące po stronie prawdy i wartości. Wspólne działanie ludzi z różnych części Polski pokazało, jak ważna jest solidarność w obronie wolnych mediów – oraz jak silne są środowiska obywatelskie, które nie godzą się na takie ograniczanie
NOWE KLUBY „GP”, ZMIANY I REAKTYWACJE
BIERUŃ – nowym przewodniczącym został Rafał Zemanek, tel.: +48 661 830 102, e-mail: klubgp.bierun@gmail.com (zmiana e-maila). Panu Henrykowi Kuczowiczowi dziękujemy za dotychczasową współpracę.
BOCHNIA – nowym przewodniczącym został Jarosław Gut, tel.: 607 616 737, e-mail: bochnia.kgp@gmail.com (bez zmian). Panu Wiesławowi Zającowi dziękujemy za dotychczasową współpracę.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
CZĘSTOCHOWA – spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, 24 kwietnia, godz. 17, Aula Solidarności, ul. Łódzka 8/12, Częstochowa. Wstęp wolny.
KIELCE-CENTRUM – spotkanie z red. Jakubem Maciejewskim, 29 kwietnia, godz. 18, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce. Wstęp wolny.
KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl
