TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 10.01.2024 r.
Pracowity rok Klubów „Gazety Polskiej”
W ubiegłym roku do wyjątkowego w skali kraju środowiska patriotów dołączyły nowe kluby „GP”: Aleksandrów Łódzki II, Białystok-Centrum, Grodno (Białoruś) oddział w Warszawie, Katowice II, Ostróda, Pruszcz Gdański, Ropczyce, Twitter/X.
W 2023 roku 24 kluby „GP” obchodziły 15-lecie działalności. Natomiast aż 42 kluby „GP” obchodziły 10-lecie.
Kluby zorganizowały lub współorganizowały setki wydarzeń, na przykład spotkania z ważnymi ludźmi kultury, nauki, polityki. Obchodziły rocznicę powstania styczniowego, upamiętniały Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, ofiary tragedii smoleńskiej. Brały też udział w obchodach święta 3 Maja, Dnia Niepodległości oraz przypominały o wprowadzeniu stanu wojennego. Pamiętały o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu. To wszystko odbywało się w kilkuset miastach w Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie istnieją kluby „Gazety Polskiej”. Poniżej tylko kilka najważniejszych wydarzeń.
„JAN PAWEŁ II – TO JEST NASZ PAPIEŻ” – kluby „GP” licznie włączyły się w tę zorganizowaną na Dzień Papieski akcję, zachęcającą do wyrażenia poparcia dla naszego świętego. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem.
OBRONIMY STREFĘ WOLNEGO SŁOWA – pod takim właśnie hasłem odbyło się spotkanie użytkowników Twittera z redaktorami SWS, którzy zostali pozwani przez stację telewizyjną TVN próbującą wprowadzić cenzurę medialną w Polsce. Spotkanie zorganizowała Małgorzata Bojko, członek Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii (USA), pod nickiem @malbojko. Zaproszeni zostali m.in. red. Tomasz Sakiewicz, red. Marcin Tulicki oraz gościnnie red. Adrian Stankowski. Tematem debaty z uczestnikami spotkania była próba cenzurowania mediów w Polsce, która wzburzyła opinię publiczną.
KLUBY „GP” INTERWENIUJĄ W SPRAWIE CENZURY TVN Telewizja TVN próbowała wprowadzić cenzurę za pośrednictwem pozwów przeciwko mediom Strefy Wolnego Słowa. W obronie swobody wypowiedzi wystąpiły kluby „Gazety Polskiej”, które zorganizowały akcję wspierającą wolność słowa: w przestrzeni publicznej pojawiły się naklejki, billboardy i spoty. Internauci wysyłali też protesty do wielu instytucji. To nawiązanie do akcji #StopCenzurze, prowadzonej przez media SWS.
KLUBY „GP” NA SPOTKANIU Z PREZYDENTEM BIDENEM Tysiące Polaków zgromadziły się w Arkadach Kubickiego, gdzie przemówienie wygłosił Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Kluby „Gazety Polskiej” to wyjątkowa grupa, która otrzymała osobiste zaproszenie od ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezińskiego.
CZŁOWIEK ROKU KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ” Laureatem nagrody Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2022 został ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, autor książek, historyk, duszpasterz kibiców. „Serce dla Inki” to wielka akcja społeczna zapoczątkowana przez ks. Jarosława. Jaki ślad pozostawia po sobie ksiądz Jarosław? Jego działalność ma wiele odsłon – wszystkie jednak łączą się ze sobą, zazębiają i tworzą wspaniałą całość ku chwale ojczyzny i jej Królowej – Matki Bożej.
POWSTAŁ 500. KLUB „GP” Kiedy w 2005 roku powstał pierwszy klub „GP”, w swoich założeniach miał spełniać „rolę integracyjną w swych środowiskach lokalnych – skupiać wokół siebie czytelników i pozyskiwać nowych” – stwierdził w swoim przesłaniu do przyszłych założycieli klubów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W ciągu kilkunastu lat, odkąd padły te słowa, powstało 500 klubów „GP” w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii. Pięćsetnym Klubem „Gazety Polskiej” jest Klub na Twitterze/X. Przewodniczącą klubu została Małgorzata Bojko.
„NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ…” – ten cytat historycznej homilii Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 roku, wygłoszonej w Warszawie na pl. Zwycięstwa, stał się tytułem wirtualnego pokoju otwartego przez klub „GP” na Twitterze/X. W ten sposób uczczono 18. rocznicę śmierci naszego wielkiego rodaka. Po organizowanych w całej Polsce Marszach Papieskich, na twitterowym pokoju o godz. 20 rozpoczęto rozmowy z zaproszonymi gośćmi, którymi byli: Tomasz Łysiak (pisarz, eseista, scenarzysta i dziennikarz związany z SWS), Magdalena Wolińska-Riedi (polsko-watykańska dziennikarka, publicystka i pisarka, która w chwili odejścia Jana Pawła II żyła jako sąsiadka papieża za Spiżową Bramą) oraz Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie).
PAMIĘTAMY O OFIARACH TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ Członkowie klubów „Gazety Polskiej” w Polsce i za granicą 10 kwietnia pamiętali o rocznicy katastrofy smoleńskiej i symbolicznie oddali hołd tym, którzy w 2010 roku zginęli, lecąc na uroczystości w Katyniu. Warto pamiętać, że to środowisko Strefy Wolnego Słowa od pierwszych dni upominało się o rzetelne wyjaśnienie przyczyn tragedii i wskazanie winnych. To w Krakowie odbył się I Marsz Pamięci w hołdzie ofiarom tragedii, zorganizowany przez tamtejszy klub „GP”.
ZJAZD KLUBÓW „GP” W czerwcu zorganizowano XVIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2023, natomiast w październiku odbył się IX Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown odbył się jubileuszowy X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa ponad 30 klubów „GP” skupiających Polaków, którzy poświęcają swoją pracę i energię dla dobra Polski. Natomiast w ośrodku Centro Mariapoli Internazionale w Castel Gandolfo odbył się VII Zjazd Klubów Europy Zachodniej.
FORA KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ” Okazuje się, że nawet sześciodniowa dyskusja nie jest w stanie wyczerpać wszystkich tematów, które nurtują mieszkańców poszczególnych województw. Dlatego postanowiono organizować dodatkowe fora wojewódzkie w Polsce, na które zapraszani byli lokalni politycy, prezesi ważnych dla regionu zakładów przemysłowych oraz dziennikarze Strefy Wolnego Słowa.
W Busku-Zdroju odbyło się pierwsze Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Świętokrzyskiego. Przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój, Katarzyna Gadawska, została mianowana koordynatorem świętokrzyskich klubów „Gazety Polskiej”. Gościem honorowym spotkania była europoseł Beata Szydło.
We Wrocławiu odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Dolnośląskiego. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” we Wrocławiu, Andrzej Górnik, został mianowany koordynatorem dolnośląskich klubów „Gazety Polskiej”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się gość honorowy Elżbieta Witek oraz europosłowie Ryszard Czarnecki i Anna Zalewska.
W Krakowie odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” województwa małopolskiego. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Krakowie, Marek Michno, został mianowany koordynatorem małopolskich Klubów „Gazety Polskiej”. Gościem honorowym była Beata Szydło – europoseł, była premier. Gośćmi forum byli również Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury – oraz Małgorzata Wassermann – poseł na Sejm RP (PiS).
W Elblągu odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Elblągu II, Bogusław Tadrowski, został mianowany koordynatorem warmińsko-mazurskich klubów „Gazety Polskiej”. Gośćmi forum byli poseł Andrzej Śliwka oraz była senator Bogusława Orzechowska.
W Gdyni odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Pomorskiego. Przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” Wejherowo, Violetta Mackiewicz-Sasiak, została mianowana koordynatorem pomorskich Klubów „Gazety Polskiej”. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Joanna i Andrzej Gwiazdowie, legendarni opozycjoniści z czasów PRL. Anna Fotyga – była minister spraw zagranicznych RP, europoseł, oraz Marcin Horała.
W Piotrkowie Trybunalskim odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego. Przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim, Beata Dróżdż, została mianowana koordynatorem łódzkich klubów „Gazety Polskiej”. Gościem Honorowym Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim był Poseł PiS Antoni Macierewicz.
W Białymstoku odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Podlaskiego. Jednym z zaproszonych gości był były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wystąpienie marszałka seniora Sejmu RP Antoniego Macierewicza było jednym z punktów programu forum.
KLUBY „GAZETY POLSKIEJ” W OBRONIE MEDIÓW PUBLICZNYCH. Codziennie w wielu miejscach Polski tysiące ludzi protestowało przeciwko działaniom Donalda Tuska i „pułkownika Sienkiewicza”, mającym na celu przejęcie całkowitej kontroli nad mediami publicznymi i ich przekazem. Zwolennicy wolności słowa i pluralizmu wyrazili poparcie dla Telewizji Polskiej. Manifestacje odbywały się przed wejściem do TVP przy placu Powstańców Warszawy oraz w wielu miastach w Polsce. I można by tak jeszcze długo wymieniać…
W 2024 roku 15-lecie powstania obchodzi 21 klubów „Gazety Polskiej”, m.in.: Cieszyn, Jelenia Góra, Kartuzy, Legionowo, Lubań, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrowiec Świętokrzyski, Polanica-Zdrój, Reda, Ryki, Sanok, Sydney (Australia), Zabrze. Natomiast 10-lecie powstania obchodzi 15 klubów „Gazety Polskiej” m.in.: Boston (USA), Hamburg-Stadt (Niemcy), Kęty, Łask, Mrągowo, Pawłówek, Radzymin, Strzyżów, Toronto GTA (Kanada), Wadowice.
Ryszard Kapuściński