TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 18.01.2023 r.
Spotkania opłatkowe w klubach „Gazety Polskiej”
Jak co roku w klubach „Gazety Polskiej” odbywają się spotkania, na których członkowie klubów i ich sympatycy łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia i wspólnie kolędują.
Świąteczne życzenia, wspólne łamanie się opłatkiem i plany na rozpoczynający się nowy rok towarzyszyły spotkaniu członków warszawskich klubów „Gazety Polskiej”. W bardzo serdecznej atmosferze klubowicze wspominali akcje i spotkania w minionym roku, planowali działania na rok 2023.
MILANÓWEK | Na spotkaniu opłatkowym Klubu „GP” w Milanówku nie mogło zabraknąć gości z Warszawy oraz młodych żołnierzy z Formacji Patriotycznej im. Kazimierza Wielkiego i kombatantów. Spotkanie rozpoczęto słowami ewangelii i modlitwą. Pamiętano o przodkach, zapalając światła pamięci. Wraz z klubowiczami przy stole zasiadła rodzina z Ukrainy.
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim wzięli udział w spotkaniu świąteczno-noworocznym. Po modlitwie zgromadzeni przeszli do składania życzeń i łamania się opłatkiem. Po dyskusjach, przy posiłku i w rodzinnej atmosferze wszyscy śpiewali kolędy.
OPOLE | Z inicjatywy Klubu „Gazety Polskiej” w Opolu i wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy oraz pracowników jego biura odbyło się spotkanie podsumowujące zbiórkę darów dla miasta Soleczniki na Litwie, gdzie 80 proc. mieszkańców stanowią Polacy. Inicjatywa pomocy Polakom znajdującym się w trudnych warunkach życiowych, a niekiedy ubóstwa materialnego, została zainicjowana przez Pana Tadeusza Romanowskiego, prezesa Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach. Wspólnota jest instytucją non-profit, służącą pomocą w społeczeństwie i zajmującą się przede wszystkim edukacją i rozwojem polskich dzieci oraz młodzieży żyjących w warunkach ubóstwa w tym rejonie. Wspólnota udziela konkretnej pomocy zapewniając: dostęp do polskich książek, ubrania, meble, produkty spożywcze, pomoc w nauce i odrabianiu lekcji. Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Opolu przy współpracy Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” dostarczyli otrzymane dary do Soleczników.
NOWY TARG | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu spotkali się, aby podsumować działalność w 2022 roku i nakreślić nowe pomysły na rok 2023. Rozmawiano o historii oraz o bieżącej polityce na podstawie artykułów z „Gazety Polskiej”. Przypomniano postacie Maurycego Mochnackiego, prezydentów Rzeczypospolitej Polski na uchodźstwie oraz bohaterów powstania styczniowego. Gościem na spotkaniu klubu był Marcin Kania, który pełni funkcję prezesa nowotarskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Opowiadał on o swoim wolontariacie w Gruzji na rzecz Polaków i miejsc związanych z Polską.
ELBLĄG II | Jak co roku obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Z tej okazji odbył się w Lęborku Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Odkrywamy nasze talenty”. Organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi. Klub „Gazety Polskiej” Elbląg II wsparł merytorycznie i wziął czynny udział w przygotowaniach oraz w pracach jury Wojewódzkiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Lęborku, woj. pomorskie.
GLIWICE | Na zaproszenie zabrzańskiego klubu „Gazety Polskiej” delegacja klubu z Gliwic uczestniczyła w konferencji z cyklu „Bóg, Honor, Ojczyzna – dewiza życiowa czy już tylko pusty slogan”. Konferencję poprowadził ks. Artur Sepieło, rozpoczynając chwilą ciszy i modlitwą za poległych w stanie wojennym za wartości i idee, czyli za honor i godność człowieka. Objawiła się wtedy solidarność międzyludzka, a teraz narodziła się spontaniczna solidarność między narodami polskim i ukraińskim, bohatersko broniącym się przed agresją mocarstwa rosyjskiego. Ta solidarność jest darem duchowym dla Polski, umacniającym i ożywiającym wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
NOWY TARG | Klubowicze „Gazety Polskiej” z Nowego Targu uczestniczyli w mszy świętej żałobnej w intencji śp. kapitana Jerzego Widejko, żołnierza Armii Krajowej. Kazanie w nowotarskim kościele pw. św. Jana Pawła II mówiło o przeszłości kapitana, jego charakterze i bohaterstwie. Jerzy Widejko urodził się w Warszawie 12 czerwca 1933 roku. Po śmierci ojca na wojnie obronnej po ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku oraz śmierci matki w 1942 roku był wychowywany przez najbliższą rodzinę. Gdy miał 11 lat, przygarnęła go III Wileńska Brygada Armii Krajowej pod dowództwem „Szczerbca”, działająca w rejonie miasteczka Turgiele. Pełnił funkcję gońca, zwiadowcy i pomocnika rusznikarza. Brał udział w akcji „Burza”. Po rozbrojeniu oddziału przez rosyjskie NKWD, trafi ł do obozu internowania w Miednikach. Został zwolniony jako nieletni, po czym ponownie trafi ł do partyzantki – Samoobrony Wileńskiej AK pod dowództwem „Komara”. „Jureczek” uczestniczył tam w kilku bitwach z wojskami sowieckimi. W ramach repatriacji wyjechał do Polski, ówcześnie całkowicie podległej Moskwie. Kapitan mieszkał w Nowym Targu. Swoje wspomnienia opisał w książce „Najmłodszy partyzant Wileńskiej Armii Krajowej”. „Jureczek” całe swoje życie poświęcił Polsce. 17 września 2022 roku uczestniczył w spotkaniu Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu. Kilka dni przed śmiercią spotkał się z młodzieżą w szkole podstawowej w Ostrowsku. Zmarł 7 grudnia 2022 roku. Został pochowany w kwaterze Armii Krajowej na cmentarzu Batowickim w Krakowie.
NOWY SĄCZ IM. KS. GURGACZA | Klubowicze „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. ks. Gurgacza na ostatnim spotkaniu obejrzeli zapis wystąpienia pana Zbigniewa Szczębary z Institut de la Philosophie Classique w Paryżu pt. „Czym jest ludzka wolność? – ujęcie chrześcijańskie”. Na zakończenie obejrzano film: „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0”.
OSLO | We Fredrikstad pokazano melodramat pt. „Dziękuję tobie Polsko”, przedstawiający postać rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowany przez Związek Polaków we Fredrikstad. Na spektaklu byli obecni klubowicze „Gazety Polskiej” z Oslo.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
PRZEWORSK – zawieszenie działalności; Piotrowi Filipowiczowi dziękujemy za dotychczasową współpracę.
GARWOLIN – spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem, 24 stycznia, godz. 18, kawiarenka „Na Gorce” w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. ul. Nadwodna 1.
LONDYN – zaprasza na wieczór autorski Prof. Sławomira Cenckiewicza, 22 stycznia, godz. 17. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny Sala Malinowa W6 0RF.
Ryszard Kapuściński
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl