Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 19.03.2025 r. Upamiętnienie bohaterki AK


W historii każdego klubu „GP” są momenty, które na zawsze zostają w pamięci jego przewodniczących. Jednym z takich wyjątkowych wydarzeń było odsłonięcie „Serca dla Inki” w Słupsku – symbolu pamięci o bohaterce, Danusi Siedzikównie, ps. Inka.

Ta inicjatywa miała swoje źródło w pasji i determinacji wielu osób które pragnęły uczcić niezłomną postawę sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK. Wśród nich była przewodnicząca Klubu „GP” w Słupsku Marzena Gmińska. Jej wypowiedź przybliża kulisy tej wyjątkowej inicjatywy, a także emocje, które towarzyszyły jej realizacji.

„Od dawna marzyłam o tym, by »Serce dla Inki« znalazło swoje miejsce w moim mieście. Mieście, gdzie jest pierwszy w Polsce pomnik powstańców Warszawy, gdzie sporo żołnierzy AK znalazło swój dom w czasach, kiedy byli prześladowani. Słuchałam opowiadań ks. Jarka Wąsowicza o tym, jak zachował ziemię z miejsca, gdzie zostały znalezione szczątki sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK, by godnie ją upamiętnić, i o tym, jak zrodziła się inicjatywa uhonorowania Bohaterki. Z rozrzewnieniem obserwowałam, jak odsłaniano kolejne »Serca«. »Serce dla Inki« było jednym z głównych tematów na spotkaniach naszego słupskiego klubu »Gazety Polskiej«. I przyszedł dzień 28 sierpnia, kolejna rocznica śmierci Danusi Siedzikówny. Po uroczystościach na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, w miejscu, gdzie jest Ona pochowana, pojechaliśmy na odsłonięcie kolejnej tablicy. I to właśnie wtedy ks. Jarek przekazał mi wiadomość, że jedno z kolejnych »Serc« będzie w moim mieście. Że ustalili to już z ks. Dariuszem Dynak-Michalskim SDB – proboszczem słupskiej Parafii Świętej Rodziny. Nasz apel o zbiórce srebra odbił się szerokim echem zarówno w Słupsku, jak i w całej Polsce. I, co bardzo wzruszające, ludzie przynosili i przysyłali nie tylko złom jubilerski, lecz także piękne, cenne rodowe pamiątki. Tablicę ufundował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, z dyr. Markiem Szymoniakiem, który od samego początku był bardzo przychylnie nastawiony do naszej inicjatywy. Udało się! W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 2 marca 2025 roku, podczas Mszy św. została odsłonięta pamiątkowa tablica z naszym, 25. słupskim »Sercem dla Inki«. Towarzyszyły nam bardzo licznie zgromadzeni przedstawiciele środowisk patriotycznych i katolickich, słupscy Skauci Europy i harcerze z naszego hufca, Solidarność, Stowarzyszenie Kolejarzy, Rycerze Jana Pawła II i Rycerze Kolumba, kibice, Brygada Inki, grupy rekonstrukcyjne, zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK i oczywiście pomorskie kluby »GP«, najliczniej nasi przyjaciele z Bytowa u Czarnego.

Dziękujemy wszystkim, którzy darowali srebro do wykonania naszego pięknego »Serca«, z jego wykonawcą na czele! Myślę, iż możemy z dumą powiedzieć, że »zachowaliśmy się, jak trzeba«” – podsumowała Marzena Gmińska.

W związku z obchodami dnia pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w poprzednim numerze opublikowaliśmy relacje z wielu wyjątkowych wydarzeń. Dziś przedstawiamy kolejne, które nie mogły zostać zamieszczone wcześniej.

MILANÓWEK | Klub „GP” Milanówek uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Mszą św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej i złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział m.in.: siostrzeniec rtm. Witolda Pileckiego pan Andrzej Ostrowski, władze miasta Milanówek, przedstawiciele szkół, harcerze, członkowie klubu „GP” i żołnierze Formacji Patriotycznej im. Kazimierza Wielkiego oraz mieszkańcy miasta.

OPOLE | W Opolu, pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, członkowie i sympatycy Klubu „GP” w Opolu oddali hołd pomordowanym Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty i zapalając znicze. Następnie odbył się Marsz Żołnierzy Wyklętych.

ZABRZE II | Klub „GP” Zabrze II im. płk. Łukasza Cieplińskiego zorganizował uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy św. odprawionej w ich intencji odbył się Apel Pamięci przy tablicy upamiętniającej miejsce aresztowania płk. Łukasza Cieplińskiego.

SUWAŁKI | Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach wziął aktywny udział w obchodach dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież suwalskich szkół oraz 14. Pułk Artylerii Przeciwpancernej. Następnie uczestnicy przeszli ulicami Suwałk, niosąc portrety Żołnierzy Wyklętych. Pochód zakończył się pod pomnikiem Armii Krajowej, gdzie po apelu poległych i salwie honorowej zapalono biało-czerwone znicze.

BĘDZIN II | W Będzinie, przy grobie śp. plutonowego Pawła Sojki ps. Gruszka oraz podporucznika Józefa Pawlika ps. Jerzy członkowie Klubu „GP” Będzin II złożyli kwiaty i odmówili modlitwę. Przewodniczący klubu „GP” Krzysztof Klebach przypomniał o heroicznej walce tych bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolność Polski.

CZĘSTOCHOWA | Delegacja Klubu „GP” Częstochowa w dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyła kwiaty na grobie ofiar UB w Częstochowie. Klub „GP” wziął również udział w Społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Przedstawiciele Klubu „GP” złożyli kwiaty i odmówili modlitwę w Muzeum Żołnierzy Niezłomnych i Wyklętych na Rakowieckiej. Uwieńczeniem obchodów był Marsz Pamięci, który wyruszył z ul. Rakowieckiej i zakończył się na placu Trzech Krzyży.

ELBLĄG | Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz dziesiąty. Uczestnicy, w tym Klub „GP” w Elblągu, złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie, po odśpiewaniu hymnu, przeszli ulicami Elbląga na rondo Żołnierzy Wyklętych, gdzie po odśpiewaniu „Roty” zakończyli marsz.

KOSZALIN | Koszaliński klub „GP” uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i „Roty”, uczestnicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty i zapalając znicze.

GORZÓW WLKP. | Klub „GP” w Gorzowie Wlkp. wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczono we Mszy św., a po niej odbył się przemarsz w pochodzie do obelisku poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Marsz wyróżniał się szczególną frekwencją uczestników.

MRĄGOWO | Klub „GP” w Mrągowie oddał hołd Żołnierzom Wyklętym, śpiewając hymn i odczytując przesłanie prezydenta RP. Pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości składano kwiaty. Pieśni Żołnierzom Niezłomnym rozbrzmiewały na całe Pojezierze Mrągowskie, przypominając o niezłomnej walce tych, którzy poświęcili życie za wolność naszej ojczyzny.

NOWY SĄCZ, Klub im. J. Olszewskiego | Klubowicze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym na Cmentarzu Komunalnym przy  ul. T. Rejtana, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Krzyżem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Ważnym momentem było złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi walczących w regionie sądeckim.

GLIWICE | Gliwicki klub „GP” ze Stowarzyszeniem Strzelcy Rzeczypospolitej zorganizował obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod kaplicą Golgota Polska, pomnikiem Gliwickich Cichociemnych i tablicą pamięci dwóch studentów Politechniki Śląskiej zamordowanych przez UB, zapalono znicze. W kościele garnizonowym p.w. św. Barbary uczestniczono we Mszy św. Jan Święcicki przedstawił losy swego ojca zabranego przez NKWD do Workuckich łagrów, gdzie zginął, oraz wuja Milwida aresztowanego przez UB i przez 10 miesięcy nieludzko torturowanego z dwoma kolegami, na potrzeby procesu pokazowego w Bydgoszczy (9 września 1949 roku, „Grupa Cecylia”). Po „uprawomocnieniu” się wyroku, zamordowano ich 12 listopada 1949 roku. Wszyscy byli oficerami młodszymi WP i AK z Kedywu wileńskiego.

ELBLĄG II | W Elblągu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się pod Pomnikiem Polski Podziemnej, następnie kontynuowane były przy pomniku Danusi Siedzikówny „Inki”.

WĘGIERSKA GÓRKA | W Węgierskiej Górce, przy kaplicy św. Andrzeja Boboli, tablicy upamiętniającej modlitewne spotkania żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Klub „GP” Węgierska Górka zorganizował modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz odmówił różaniec święty za ojczyznę.

ZGORZELEC | Klub „GP” w Zgorzelcu zorganizował obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczysta Msza św., wystawa IPN oraz Apel Poległych były elementami obchodów.

GŁOGÓW | Klub „GP” w Głogowie zaprosił na pokaz filmu „Gurgacz. Kapelan Żołnierzy Wyklętych”, który upamiętnia postać ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Uroczystość miała na celu przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o niezłomnych bohaterach, którzy oddali życie za wolną Polskę.

ZDUŃSKA WOLA | W Zduńskiej Woli odbył się uroczysty apel pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym, organizowany przez zduński klub „GP”. Wzięli w nim udział posłowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta. Następnego dnia w Bazylice WNMP odprawiona została Msza św. w intencji pomordowanych patriotów.

RYPIN | Klub „GP” w Rypinie złożył wiązanki i zapalił znicze pamięci na Skwerze Żołnierzy Wyklętych oraz pod tablicą upamiętniającą siedzibę UB w Rypinie. Uroczystości zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

NOWY SĄCZ, Klub „GP” im. ks. W. Gurgacza | W Nowym Sączu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których uczestniczył Klub „GP” Nowy Sącz, składały się z trzech części: upamiętnienia pacyfikacji wsi Barnowiec, złożenia kwiatów pod Krzyżem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym oraz upamiętnienia ks. Władysława Gurgacza, kapelana Żołnierzy Wyklętych, przy tablicy na Bursie o. Jezuitów.


OGŁOSZENIA KLUBOWE


LUBLIN – zaproszenie na spotkanie z red. nacz. portalu GPCodziennie.pl, publicystą TV Republika Adrianem Stankowskim, 19 marca (środa), g. 18, restauracja „Przystań”, ul. Kunickiego 143, Lublin.

KRAKÓW – protest przeciwko likwidacji państwa polskiego, 22 marca (sobota), g. 16, plac Matejki w Krakowie.

BIAŁYSTOK – zaproszenie na spotkanie z posłem PiS prof. Przemysławem Czarnkiem oraz legendą Solidarności Adamem Borowskim, 25 marca (wtorek), g. 18, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, ul. Zwycięstwa 14/3 w Białymstoku.


KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl