Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Powstał 500. Klub „Gazety Polskiej”!


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 22.02.2023 r.

Powstał 500. Klub „Gazety Polskiej”!

Przez osiemnaście lat, co dwa tygodnie powstawał jeden klub „Gazety Polskiej”. Pięćsetnym jest Klub „Gazety Polskiej” na Twitterze.

Kluby »Gazety Polskiej« tworzą wyjątkowe w skali kraju środowisko – spiskowców wolności, mówiąc słowami wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza »17 września«” – tak pisał kilka lat temu prof. Sławomir Cenckiewicz, późniejszy laureat Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” w 2013 roku.

Kiedy w 2005 roku powstał pierwszy Klub „GP”, w swoich założeniach miał spełniać „rolę integracyjną w swych środowiskach lokalnych – skupiać wokół siebie czytelników i pozyskiwać nowych” – stwierdził w swoim przesłaniu do przyszłych założycieli klubów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W ciągu osiemnastu lat, odkąd padły te słowa, powstało 500 klubów „Gazety Polskiej” w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii. Kluby „GP” to ludzie tworzący wielki ruch społeczny, w który zaangażowały się tysiące Polaków w kraju i za granicą; ruch budujący społeczeństwo obywatelskie – czasami w skrajnie trudnych warunkach. Bo należy pamiętać, że w wielu miejscowościach kluby „Gazety Polskiej” są jedynym forum, na którym rozmawia się w sposób odpowiedzialny o naszym kraju, a kluby integrują lokalną społeczność i pracując dla niej, dają wszystkim impuls do pozytywnego działania. Tu działają patrioci, osoby przeważnie niezwiązane z żadną partią, kierujące się podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi. Jest to działanie oddolne, czyste w swojej genezie, spontaniczne, tak jak to było w początkach Solidarności. To budowa społeczeństwa obywatelskiego – bez polityków, lobbystów i odgórnych nacisków. Ideę, która im przyświeca, stanowią trzy słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Zaangażowanie klubowiczów docenił prezes Jarosław Kaczyński, który do przedstawicieli klubów zebranych w Piotrkowie Trybunalskim na X Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” powiedział: „Jesteście oddziałem szturmowym armii, która ma maszerować do zwycięstwa”. I maszeruje! Wiele środowisk chciałoby powielić nasz sukces. Nie szczędząc pieniędzy, próbują stworzyć ruch przypominający struktury klubów »Gazety Polskiej«. Zapominają o jednym, że patriotyzmu, miłości do Polski, chęci działania dla wspólnego dobra nie można kupić za pieniądze. Bo właśnie ludzie o takich przymiotach tworzą nasz wielki ruch społeczny, to oni od lat budują społeczeństwo obywatelskie, nie zważając na przeciwności, szykany, uznając podstawowe wartości etyczne i moralne.

Jeżeli chcą Państwo założyć klub „Gazety Polskiej”, zapraszamy do kontaktu na e-mail: klubygp@gazetapolska.pl


W „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazały się podziękowania dla klubowiczów od ks. Jarosława Wąsowicza za przyznanie mu nagrody Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2022: „To dla mnie miłe zaskoczenie, za które chciałbym podziękować wszystkim klubowiczom. Nie tylko zresztą za ten wybór, lecz także za wsparcie różnych inicjatyw, którego od lat doświadczam z ich strony. Lista projektów, w które zaangażowani są klubowicze, a które staram się z różnymi środowiskami realizować, jest bardzo długa. Począwszy od Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, przez akcje Serce dla Inki, po działalność na dawnych Kresach. Pierwsze pielgrzymki kibiców odbywały się dzięki logistycznemu wsparciu Klubu »Gazety Polskiej« z Częstochowy, a w ich promocję zaangażowane były niezależne media z red. Piotrem Lisiewiczem na czele. Po ukazaniu się felietonu o akcji upamiętnienia Danuty Siedzikówny, sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej AK, na łamach »Codziennej«, z całego świata zaczęły napływać srebrne dary potrzebne do wykonania symbolicznej urny z ziemią z grobu naszej bohaterki, odnalezionego na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Dzięki ofiarności wielu ludzi dobrej woli, w tym klubowiczów, inicjatywa nie stała się jednorazowym wydarzeniem, lecz mogło tych serc powstać już kilkanaście. Ten rok pod tym względem już jest wyjątkowy, ponieważ na XV pielgrzymce kibiców ofiarowaliśmy piękne serce na Jasną Górę, za kilka dni poświęcone zostanie kolejne, które znajdzie się w bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Wreszcie bez Waszej pomocy z rozmachem nie można byłoby organizować letniego wypoczynku dla naszych małych rodaków z Kresów. I nie chodzi tu tylko o wsparcie materialne ich przyjazdu, lecz także o to, że zawsze możemy liczyć na piękną historię opowiedzianą piosenkami Pawła Piekarczyka. Odwiedza on każdy turnus, a tylko w roku ubiegłym dał dzieciom z Wileńszczyzny podczas wakacji pięć koncertów. To dzięki zaangażowaniu klubowiczów możemy w ciągu roku wspierać darami naszych rodaków. W tym roku rozpoczęliśmy również leczenie 13-letniej dziewczynki, która bez naszej pomocy straciłaby słuch. Jestem Wam za to wszystko bardzo wdzięczny. W krótkim felietonie udało się tylko wymienić te najbardziej spektakularne formy Waszego wsparcia. Przez ostatnie 20 lat współpracy udało nam się zrobić naprawdę dużo dobrego. Nagroda, którą odbiorę na uroczystej gali, będzie więc także wyróżnieniem dla Was i Waszej ciężkiej oraz konsekwentnej pracy dla Polski. Oby dobry Bóg pozwolił nam wspólnie zdziałać jeszcze więcej dobra. Dziękuję jeszcze raz za to wyróżnienie”.


WARSZAWA | Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów zorganizował spotkanie, którego tematem była ,,Ukraina – walka o Niepodległość Europy”. Zaproszonymi gośćmi byli: marszałek Senatu RP Maria Koc, minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, redaktor Jacek Liziniewicz, przedstawiciel protokołu dyplomatycznego Ambasady Ukrainy w RP Tamila Szutak. Rozmawiano o wsparciu, jakiego polski rząd udzielił od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, w tym o znowelizowanej ostatnio ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Jak napisał na swoim profilu FB Łukasz Schreiber: „Była to bardzo potrzebna i bardzo ważna zarazem debata – dziś musimy mieć świadomość, że tocząca się wojna to walka nie tylko o przyszłość dzielnie walczącej Ukrainy, ale także walka o przyszłość całej Europy. Naszą racją stanu jest nieustanne wspieranie Ukrainy we współpracy z całą Unią Europejską. Tylko jej bohaterskiej obronie zawdzięczamy to, że przy naszej granicy nie stoi dziś rosyjskie wojsko”.

LONDYN | W Londynie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym zorganizowano wieczór autorski z prof. Sławomirem Cenckiewiczem poświęcony jego książkom: „Agentura” i „Transformacja”. Współorganizatorem wydarzenia był Klub „Gazety Polskiej” w Londynie oraz Klub Myśli Niezależnej w Londynie. W spotkaniu wzięło udział liczne grono przedstawicieli środowisk polonijnych wielu pokoleń oraz weteranów. Dyskusja poświęcona była dziejom polskiej emigracji politycznej po 1939 roku, zimnej wojnie, kwestii Okrągłego Stołu, lustracji, WSI i rządom Tuska.

PARYŻ | Jak zwykle na początku roku członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu spotkali się w zaprzyjaźnionej restauracji „Mazurka” w samym sercu Paryża u stóp wzgórza Montmartre. W tym roku gościem honorowym był ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski. Życzono sobie owocnej, dobrej pracy w klubie, omówiono przyszłą współpracę z ambasadą, konkretne plany na ten rok, bieżące sprawy dotyczące Polonii paryskiej i obecną sytuację w Polsce. Właścicielki restauracji przygotowały pyszny poczęstunek, było dobre wino, skrzypce,pianino, śpiewy, a przede wszystkim fantastyczny nastrój, dużo uśmiechu i zadowolenia z możliwości bycia razem, co ostatnio z powodu pandemii i związanych z tym ograniczeń administracyjnych zdarzało Się nieczęsto.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Klub „Gazety Polskiej” Na Twitterze – powstał 500. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącą została Małgorzata Bojko, nick na Twitterze @malbojko, e-mail klubgp.twitter@gmail.com

Zaproszenie na koncerty Jana Pietrzaka „Dziękuję, Ci Polsko” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– 24 lutego 2023 godz. 18:00 – Aula I LO w Miliczu ul. 11 listopada 5;
– 25 lutego 2023 godz. 16:00 – Sala GCKiS w Trzebnicy ul. Prusicka 12;
– 26 lutego 2023 godz. 11:00 – parafia św. MM Kolbe Krośnice.

Prosimy o przybycie minimum 30 minut przed koncertami.

Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2023:
– godz. 12:45 – oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym na cmentarzu w Jawiszowicach;
– godz. 13:00 – msza święta w kościele pw. św. Marcina oraz przemarsz pod pomnik w Jawiszowicach-Kółku, złożenie kwiatów, koncert;
– godz. 16:00 – wykład historyczny Marcina Dziubka nt. Żołnierzy Niezłomnych: „Sosienki lokalni bohaterowie – OSP Jawiszowice”.

Na koniec degustacja żołnierskiej grochówki.

 


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl