TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 21.12.2022 r.
Wybieramy naszego laureata
Jak co roku Kluby „Gazety Polskiej” wybiorą swojego Człowieka Roku – za rok 2022.
Czternaście lat temu powołana została kapituła, której zadaniem jest wybór Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” z osób nominowanych przez kluby oraz dochowanie szczególnej troski podczas obliczania głosów. W skład kapituły wchodzą: Katarzyna Gójska, Tomasz Sakiewicz, Ryszard Kapuściński oraz dotychczasowi laureaci.
Wybór Człowieka Roku przeprowadzamy na dotychczasowych zasadach, tzn. przewodniczący klubów „Gazety Polskiej” proszeni są o wysyłanie propozycji swoich klubów na adres: klubygp@gazetapolska.pl. Każdy klub „Gazety Polskiej” dysponuje jednym głosem! Respektować będziemy tylko głosy wysłane z adresu mejlowego przewodniczącego klubu. Przed przesłaniem propozycji prosimy zastanowić się zwłaszcza nad nazwiskami osób, które w szczególny sposób zasłużyły się w 2022 roku dla Polski, dla Strefy Wolnego Słowa, dla klubów „Gazety Polskiej”. Proszę nie głosować na osoby związane z redakcją „Gazety Polskiej”; nikt z redakcji nie może kandydować.
Terminem ostatecznym na oddanie głosu jest 20 stycznia 2023 roku.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody laureatowi nastąpi na uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa, która odbędzie się w Warszawie.
Bardzo ważne!!! Obowiązkiem każdego Klubu „Gazety Polskiej” jest oddanie głosu: ZA (proszę podać kandydata), PRZECIW (jeżeli jakiś klub nie zgadza się z jakąś kandydaturą; wtedy proszę to merytorycznie uzasadnić), WSTRZYMUJĘ SIĘ (na przykład jakiś klub nie znajduje kandydata, który zasłużyłby na to zaszczytne wyróżnienie). Do tych przewodniczących, od których nie otrzymamy oddanego głosu, będziemy dzwonić.
Przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” w Polsce i za granicą uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Ramię w ramię z represjonowanymi i organizatorami strajków w tamtych ponurych czasach stanęli ludzie, którzy chcieli pokazać, że pamiętają o tragedii, jaką w tym dniu przygotowali Polakom twórcy stanu wojennego. Podczas uroczystości przypomniano nie tylko nazwiska ofiar, lecz także nazwiska zdrajców Polski, którzy do dnia dzisiejszego nie ponieśli żadnej kary za swoje haniebne czyny i do dzisiaj nie zmyli ze swoich rąk krwi zamordowanych Polaków. Wszystkim uczestnikom manifestacji jesteśmy winni szacunek i podziękowanie, za przypomnienie tych strasznych dni. Bo zawsze będziemy pamiętać i przypominać nazwiska bohaterów i ich morderców!
SUWAŁKI | „W czasie stanu wojennego założyłem tajną grupę studentów z czterech warszawskich uczelni, która przez ponad rok malowała antykomunistyczne hasła i kolportowała ulotki oraz patriotyczne gazetki w Warszawie” – wspominał Grzegorz Kubaszewski, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, podczas organizowanych w tym mieście uroczystości. Po Mszy świętej w konkatedrze św. Aleksandry w Suwałkach, pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pod dawną siedzibą NKWD i UB, zapalono biało- czerwone znicze z patriotycznym logo: „Bóg–Honor– Ojczyzna. Klub »Gazety Polskiej« – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, Strefa Wolnego Słowa”. Po uroczystościach podzielono się opłatkiem w Archiwum Państwowym w Suwałkach.
LEGIONOWO | W Legionowie, na zaproszenie tamtejszego klubu „Gazety Polskiej”, Stowarzyszenia Nowoczesność i Tradycja oraz Nowa Generacja Patriotyzmu, odbył się polsko-ukraiński wieczór autorski. Gośćmi byli: red. Tomasz Sakiewicz oraz prof. Bohdan Hud, autor książki „Od Unii Lubelskiej do umowy warszawskiej”. Spotkanie rozpoczęło się występem grupy rekonstruktorów, którzy w strojach szlachciców z XVII wieku stoczyli pojedynek na szable. Następnie Tomasz Sakiewicz przedstawił swoją publikację „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” – książkę, którą po raz pierwszy wydano 8 lat temu, a w najnowszym wydaniu uzupełniono o wojnę na Ukrainie. Profesor Bohdan Hud, politolog, historyk pochodzący z Ukrainy, zaprezentował swoją książkę „Od Unii Lubelskiej do umowy warszawskiej. Trzy eseje o historii polsko – ukraińskiej”, która stanowi kompendium wiedzy o skomplikowanej historii polsko-ukraińskiej na przestrzeni wieków, zwłaszcza w kontekście zmiennych relacji społecznych i ekonomicznych. Spotkanie poprowadził Kamil Kobyliński, prezes Nowa Generacja Patriotyzmu, przy współpracy Leszka Szlagi, przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Legionowie.
MIĘDZYLESIE, DZIERŻONIÓW, STRZELIN | Klubowicze z ziemi dolnośląskiej, m.in. przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Międzylesiu Krzysztof Rusinek, oraz przedstawiciele i sympatycy klubów „Gazety Polskiej” z Dzierżoniowa i Strzelina, uczestniczyli w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wyjazd odbył się na zaproszenie europoseł Anny Zalewskiej z PiS, która pełniła także funkcję przewodnika grupy. To nie pierwsza tego typu inicjatywa europoseł Zalewskiej, na przykład klubowicze skorzystali już z jej zaproszenia do Strasburga.
LUBLIN | Na zaproszenie lubelskiego klubu „Gazety Polskiej” odbyło się spotkanie z red. Jakubem Maciejewskim, korespondentem TVP relacjonującym przebieg wojny na Ukrainie oraz autorem książki „Wojna. Reportaż z Ukrainy”. Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania osobistego świadectwa red. Maciejewskiego, opisującego życie codzienne oraz wysiłek wojenny narodu ukraińskiego.
GLIWICE | Gliwicki klub „Gazety Polskiej” gościł delegację sąsiednich klubów: z Zabrza, Knurowa, Tarnowskich Gór i Pyskowic. Przedstawiciele poszczególnych klubów zaprezentowali swoją działalność i plany na najbliższe miesiące. „Wspominaliśmy spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, który mobilizował nas do pracy dla silnej Polski, jaką możemy teraz zbudować lub stracić historyczną szansę” – powiedziała Marta Święcicka, koordynator śląskich klubów „Gazety Polskiej”.
NOWY TARG | Klubowicze z Nowego Targu uczestniczyli w koncercie „Jesienne Melancholie” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Wykonawcami byli soliści oraz zespół wokalny PSM. Podczas wydarzenia można było wysłuchać utworów m.in. Janiny Garści, Józefa Deszczyńskiego oraz znanych pieśni, m.in. „Rota” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Zapowiedzi wykonawców były poprzedzane poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Ryszard Kapuściński