W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Kluby „Gazety Polskiej” w całej Polsce organizowały uroczystości, aby uczcić pamięć ofiar tego tragicznego okresu w historii kraju.
W Tychach kombatanci Solidarności oraz przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” w tym mieście zorganizowali uroczystość uczczenia pamięci wszystkich ofiar stanu wojennego. Spotkanie odbyło się w miejscu, gdzie w 1981 roku mieścił się Międzyzakładowy Komitet Założycielski „Solidarności”. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach Janusz Jabłoński powiedział: „W intencji ofiar odmawiamy modlitwę »Wieczny odpoczynek«, a w intencji obecnych świadków tak trudnych i bulwersujących wydarzeń w kraju – wezwanie »Pod Twoją obronę«”. W obchodach wzięli udział m.in. Andrzej Służalec, kombatant Solidarności, więzień polityczny; kombatanci Ryszard Skałecki i Marian Kubic oraz Andrzej Czech, członek Komisji Zakładowej FSM w latach 80. minionego wieku. Nie zabrakło też przedstawicieli stowarzyszeń osób represjonowanych w stanie wojennym i porozumienia katowickiego.
Gest zapalenia „Światełka Wolności”, zainicjowany przez Instytut Pamięci Narodowej, był jednym z najważniejszych elementów obchodów rocznicy. W całej Polsce zapłonęły świece w oknach domów. Ten prosty, lecz niezwykle wymowny gest miał przypominać o tych, którzy walczyli i cierpieli w czasach stanu wojennego, a także jednoczyć Polaków w refleksji nad znaczeniem wolności i praw człowieka. Udział w tej akcji wzięły zarówno osoby prywatne, jak i różne organizacje, w tym Kluby „Gazety Polskiej”. Światło zapalane w grudniowy wieczór to nie tylko wyraz hołdu, lecz także symbol przetrwania, niezłomności i dążenia do wolności w najtrudniejszych momentach polskiej historii.
W tym samym czasie, gdy jedni oddawali hołd ofiarom stanu wojennego, inni wyrażali swoje obawy wobec sytuacji politycznej w kraju. W Warszawie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się protest pod hasłem „Stop totalitaryzmowi”. Organizatorami manifestacji były Kluby „Gazety Polskiej”, Roty Niepodległości oraz Stowarzyszenie Wolnych Polaków. Uczestnicy zgromadzili się, by wyrazić sprzeciw wobec polityki obecnego rządu. Przemówienia wygłosili m.in. znani działacze społeczni i polityczni. Adam Borowski, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Warszawie, powiedział: „Ten rząd jest antypolski. Jak Jaruzelski był podporządkowany Moskwie, tak Tusk jest podporządkowany Berlinowi i Brukseli!”. Adam Borowski wspominał również o spacyfikowanych górnikach z kopalni „Wujek” oraz innych opozycjonistach, którzy stracili życie z rąk komunistycznego reżimu.
Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej rozpoczęły się sądeckie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, w których licznie uczestniczył Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego. Po nabożeństwie została poświęcona tablica kapelana Solidarności – błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego bestialsko przez komunistów w 1984 roku. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik NSZZ „Solidarności” przy Moście 700-lecia Nowego Sącza. Głos zabrał m.in. Andrzej Szkaradek, legenda sądeckiej „S”, internowany w stanie wojennym, więzień polityczny PRL w latach 80., inwigilowany i prześladowany przez zbrodniczą peerelowską bezpiekę. Andrzej Szkaradek wyjątkowo, jak sam zaznaczył, nie wspomniał tym razem stanu wojennego i jego ofiar, lecz odniósł się w swoim wystąpieniu do tragicznej sytuacji społeczno-politycznej, w której znalazła się Polska po roku rządów koalicji 13 grudnia pod przewodnictwem Donalda Tuska.
Przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” Głogów uczestniczyli w manifestacji, która odbyła się w tym mieście w związku z 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i pierwszą rocznicą powołania obecnej koalicji rządzącej. Przed manifestacją, podczas uroczystości zorganizowanej przez NSZZ ,,Solidarność”, klubowicze z przewodniczącym Janem Rzepą złożyli kwiaty przy pomniku postawionym przez mieszkańców Głogowa Ofiarom Totalitaryzmu i Stanu Wojennego w Polsce.
Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn, na zaproszenie Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”, uczestniczył w obchodach 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W Olsztynie upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia rozpoczęto Mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w intencji ofiar stanu wojennego odprawił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Solidarności, pod Pomnik Wolności Ojczyzny. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Anna Niszczuk, więźniarka okresu stanu wojennego, oraz Józef Dziki – przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Olsztynie.
Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa uczcił 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Mszą św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, odprawioną przez ks. Ryszarda Umańskiego, kapelana Solidarności. W obchodach udział wzięły liczne środowiska patriotyczne. Częstochowskie uroczyste obchody zostały zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” region częstochowski.
Klub Gazety Polskiej Oświęcim II w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oddał hołd ofiarom reżimu komunistycznego przy tablicy upamiętniającej pracowników, którzy podjęli strajk okupacyjny w Zakładzie Górniczym Brzeszcze w grudniu 1981 roku. W obchodach wzięli udział uczestnicy strajku w ZG Brzeszcze – Mirosław Szot, Jerzy Siwiec, Marian Centkiewicz, a także zaproszeni goście z Klubu „Gazety Polskiej” Libiąż . Po złożeniu kwiatów przyszła chwila na rozmowy, wspomnienia,
refleksje.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego członkowie wrocławskiego klubu „Gazety Polskiej” oddali hołd jednemu z najważniejszych bohaterów polskiej walki o wolność – gen. Ryszardowi Kuklińskiemu. Pod jego pomnikiem we Wrocławiu złożono kwiaty i zapalono znicze, symbolicznie upamiętniając zarówno jego postać, jak i wszystkie ofiary reżimu komunistycznego. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w intencji ojczyzny oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie wolności i niepodległości Polski.
W Krakowie odbyło się wyjątkowe spotkanie członków i sympatyków środowiska Klubów „Gazety Polskiej”, zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” w Oświęcimiu. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić biuro Klubów „GP” w Krakowie, które stanowi serce działalności klubowej. Podczas wizyty w biurze klubowicze zapoznali się z jego funkcjonowaniem oraz omówili plany i inicjatywy podejmowane przez kluby „Gazety Polskiej”. Była to także okazja do wymiany doświadczeń i wzmocnienia współpracy między klubami. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” Oświęcim II, Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Przeciszów, Libiąż, Sucha Beskidzka oraz Klub „Gazety Polskiej” Kraków. Wspólne rozmowy dotyczyły wielu tematów – od działań lokalnych po sprawy ogólnokrajowe. Klubowicze dyskutowali o swojej misji i roli w budowaniu wspólnoty narodowej opartej na wartościach patriotycznych. Wieczorem do uczestników spotkania dołączył Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. W swoim wystąpieniu mówił o kluczowej roli mediów w dzisiejszym świecie. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem, podczas którego klubowicze kontynuowali rozmowy w atmosferze wzajemnego wsparcia i zaangażowania.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
LĄDEK ZDRÓJ – reaktywacja Klubu „Gazety Polskiej”, przewodniczącą została Janina Busz, tel. +48 663 857 451, e-mail klubgp.ladekzdroj@gmail.com
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z red. nacz. „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, prezesem Telewizji Republika – Tomaszem Sakiewiczem – oraz bardem Strefy Wolnego Słowa – Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia 2025 roku, godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
Ryszard Kapuściński