Tydzień w Klubach „GP” – 29.08.2018 r.
Polska młodzież z Białorusi ponownie w Polsce
Z inicjatywy Krystiana Frelichowskiego, przewodniczącego bydgoskiego klubu „GP”, do Polski na wakacyjny wypoczynek po raz kolejny przyjechała kilkunastoosobowa grupa młodych Polaków ze wschodniej Białorusi, głównie z regionu Mozyrza i Narowli – terenów zabranych Rzeczypospolitej podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Kiedy nastał Związek Sowiecki, w ciągu jednej nocy zaginęli tam wszyscy nauczyciele języka polskiego, a katolicki kościół został zamknięty na 75 lat. Wprowadzono zakaz nadawania polskich imion. Jakby tego było mało, mieszkańców dotknęła katastrofa czarnobylska. Mozyrz miał zostać wysiedlony, jednak ze względu na dużą liczbę mieszkańców pozwolono pozostać tym, którzy chcieli. Dopiero od niedawna działa tam katolicki kościół. Dzieci mówią po polsku, wiedzą, kim był Mickiewicz, Sienkiewicz, Piłsudski czy Jan Paweł II. Modlą się w języku ojczystym. Po powrocie z Polski stają się ambasadorami polskości na terenach przez siebie zamieszkanych. Intensywnie przeżywają wszystko, czego doświadczają u nas, nawiązują kontakty z rówieśnikami. Będąc na Białorusi, dalej szkolą znajomość języka ojczystego, pozostając w kontakcie mailowym z Polakami poznanymi podczas wizyty i rówieśnikami, z którymi się zaprzyjaźnili. W poprzednich latach młodzież podczas pobytu w Polsce miała okazję zobaczyć kraj swoich przodków, zapoznać się z kulturą i językiem rodziców, dziadków i pradziadków. W tym roku zwiedzili Bydgoszcz, Toruń, Sopot, Niedzicę, Czorsztyn, Krościenko, Szczawnicę. Uczyli się jazdy konnej, pływali statkami, gondolami, tratwami, zażyli przyjemności jazdy kolejką linową jak i letnim torem saneczkowym. Byli w parkach rozrywki w Myślęcinku i Solcu Kujawskim. To wszystko dzięki ofiarności wielu z darczyńców. Była to niezwykła nagroda dla tych , którzy mimo lat represji nadal przyznają się do polskości. Krystian Frelichowski dziękuje swoim wychowankom, wolontariuszom, absolwentom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Złejwsi Wielkiej: Ewelinie Wysockiej, Marcinowi Pieńkowskiemu, Beacie Szwed, Kasi Suchowieckiej, Wojtkowi Trajdowskiemu. Ta pomoc była bezcenna – mówi Frelichowski, który zaraz po zakończeniu akcji wakacyjnej rozpoczyna zbiórkę środków na transport darów, które pragnie przywieść im na święta Bożego Narodzenia. Termin wydaje się być odległy. Przypomina jednak, że poprzedni konwój z darami dotarł tam na przełomie stycznia i lutego tego roku, a więc już po świętach, właśnie ze względu na brak środków na koszty transportu. Liczę na to, że wśród czytelników znajdą się ludzie dobrej woli i zechcą co miesiąc na ten cel wpłacać jakąś drobną kwotę np. 10 zł czy 15 zł. Wpłat można dokonywać na konto: Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości, nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303. Tytułem: Darowizna na cele statutowe pomoc polskim dzieciom z Białorusi.
Klubowicze gliwickiego Klubu „GP” pielgrzymowali do Sanktuarium p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Najpierw odwiedzili „Radio Maryja”, gdzie modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego w kaplicy radiowej. Przedstawiciele grupy zostali zaproszeni do radiowego studia. Wieczorem uczestniczyli we mszy św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Modlili się za ojczyznę, o dary Ducha św. dla rządzących, dla całego narodu i o błogosławieństwa dla ministra Antoniego Macierewicza w 70. rocznicę jego urodzin. Klubowicze byli urzeczeni pięknem, duchem wiary i patriotyzmu tego wspaniałego kościoła oraz Kaplicą Pamięci upamiętniającą ofiarę życia Polaków ratujących Żydów. Następnego dnia po mszy św. i śniadaniu, klubowicze zwiedzali z przewodnikiem Stare Miasto.
Klub „GP” w Obornikach Śląskich zorganizował otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta. Temat „Niezwykłe życie profesora Józefa Zwierzyckiego (1888-1961)“ przedstawił inż. Kazimierz Bednarek.
Na wniosek klubu „GP” Będzin II w wyniku kwerendy z archiwum oddziałowego IPN w Katowicach zostały uzyskane bardzo ważne informacje o plutonowym Stefanie Jaworskim, który był naczelnikiem Obozu Pracy UB w Będzinie przy ul. Małobądzkiej 6. Najpierw działało tam więzienie hitlerowskie, później obiekt przejęli komuniści. Z ankiety personalnej dowiadujemy się, że Jaworski ukończył siedem oddziałów szkoły powszechnej, nabył fach rzeźnika. W Służbie Bezpieczeństwa działał od 12 stycznia 1945 r. Najpierw był naczelnikiem Obozu Pracy UB, potem kierownikiem Kolonii Rolnej w Będzinie. Nigdy nie służył w wojsku. Od 1947 r. był członkiem PPR. Jako współpracownik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zobowiązał się służyć wiernie „sprawie wolnej, demokratycznej i niepodległej Polski i zdecydowanie zwalczać wrogów demokracji”, sumiennie wykonując swoje obowiązki i zachowując tajemnicę służbową (źródło: GPC).
Z okazji 70. rocznicy urodzin Antoniego Macierewicza klub „GP” Tychy przygotował upominek w postaci pięknie wydanych pieśni patriotycznych i złożył specjalną dedykację Klubowicze zrobili wspólne zdjęcia przed pomnikiem Smoleńsk 2010, który znajduje się przy parafii pw. Św. Krzysztofa. Pomnik powstał w roku 2013; inicjatywa jego budowy powstała na jednym z zebrań klubu „GP” w Tychach, które wtedy odbywały się jeszcze przy parafii św. Rodziny. Na jednym z zebrań zawiązał się wtedy komitet, który za cel przyjął budowę i odsłonięcie pomnika. W realizację tego zamierzenia, zbiórkę pieniędzy i inne różne działania techniczne zaangażowało się wielu klubowiczów oraz mieszkańców i patriotów. Pomnik odsłonięto w 2013 roku. Na czarnym kamieniu widnieje fragment wiersza Artura Oppmana: „Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny /o Polsko, odmów odpoczynek wieczny.”
Klub „GP” Elbląg II również uczestniczył w Jubileuszu 70. rocznicy urodzin ministra Antoniego Macierewicza. Klubowicze złożyli życzenia, wręczyli prezent oraz identyfikator klubowy, dzięki któremu został przyjęty do naszego klubu jako członek honorowy Klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego. Członkostwo w klubie minister przyjął z entuzjazmem. Jak mówią klubowicze: „Dla takich chwil chce się żyć.”
Ryszard Kapuściński