Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] 74. miesięcznica tragedii smoleńskiej

Tydzień w Klubach „GP” – 15.06.2016 r.

74. miesięcznica tragedii smoleńskiej

Wszędzie tam gdzie działają Kluby „Gazety Polskiej”, w setkach miast w Polsce i na świecie, odbyły się kolejne uroczystości związane z 74. miesięcznicą największej tragedii, jakiej doświadczyli Polacy po II wojnie światowej. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach rozbił się pod Smoleńskiem. Po raz pierwszy od sześciu lat jest szansa na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej. Powołanie przez min. Antoniego Macierewicza podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej gwarantuje rzetelne śledztwo i daje nadzieję na ukaranie winnych.

W archikatedrze wawelskiej w Krakowie odprawiona została msza św. w intencji Pary Prezydenckiej oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Następnie pod Krzyżem Narodowej Pamięci (Krzyżem Katyńskim) odbyła się uroczystość patriotyczna. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono 96 biało-czerwonych zniczy. Ważnym punktem uroczystości było odczytanie listu od wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, który napisał:

Po raz kolejny pokazujemy, że Kraków i Małopolska pamiętają o rocznicy katastrofy smoleńskiej. Chcemy spotkać się dziesiątego każdego miesiąca, by oddać hołd ofiarom, przywołać wspomnienia o nich. Pragniemy również wyrazić solidarność z rodzinami, które straciły swych bliskich. Wielu z nas przywołuje obrazy przyjaciół, którzy zginęli pod Smoleńskiem, pozostawiając po sobie niezapełnioną pustkę. To dla nas wszystkich bardzo trudne chwile. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dawali wspólnie dowody pamięci o tym, jak ogromną stratę ponieśliśmy 10 kwietnia 2010 roku. Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu pozostanie miejscem szczególnym, niepozwalającym zapomnieć o tamtej tragedii. Te spotkania przy Krzyży Katyńskim pozostaną wyrazem naszej pamięci i naszej woli bycia razem. Jestem przekonany, że dzięki wspólnej modlitwie pamięć tę uda nam się ocalić i dać jej właściwy wymiar.”

Relacje z uroczystości: http: www.klubygazetypolskiej.pl

W dniach 20-22 maja 2016 odbyła się pielgrzymka do sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie. Patronat honorowy nad wyjazdem objął Senator RP Waldemar Bonkowski. W wyprawie udział wzięli członkowie i sympatycy Klubów „GP” Gdańsk II, Gdańsk i Tczew oraz Koła Radia Maryja z Kościerzyny. Podróżni zwiedzili miejsce urodzenia świętego Andrzeja, tzw. „Bobolówkę”, Duklę, Komańczę – klasztor, w którym był internowany prymas Stefan Wyszyński, tamę nad Soliną i muzeum rodziny Ulmów w Markowej. W sobotę wieczorem ksiądz Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, przybliżył wszystkim postać świętego Andrzeja Boboli i odprawił nabożeństwo ku Jego czci.

Z inicjatywy sulęcińskiego Klubu „GP” odbyło się spotkanie, w trakcie którego zawiązano Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Sulęcinie. Ustalono, że w roli inwestora występować będzie Fundacja Klubów „GP”. Fundusze na ten cel zbierane będą na specjalnym koncie założonym przez Fundację: Numer rachunku: 63 2490 0005 0000 4600 5341 6222. Pomnik ma powstać przy zbiegu ulicy Kilińskiego z ulicą  Żeromskiego.

W Rypinie Klub „GP upamiętnił 81. rocznicę śmierci pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, składając wiązankę kwiatów.

Klub „GP” Rypin: delegacja młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkól nr 2 im. Unii Europejskiej upamiętniła 68. rocznicę bestialskiego zamordowania  rtm. Witolda Pileckiego.

Klub „GP” w Raciborzu miesiąc maj spędził bardzo aktywnie, m.in. 3 maja część klubowiczów uczestniczyła w  uroczystościach  uczczenia aktu suwerenności Polski na Jasnej Górze w Częstochowie. Odbyło się również spotkanie zorganizowane przez Klub „GP” Racibórz i Księgarnię Sowa z Raciborza z Witoldem Gadowskim, który przedstawił swoją nową książkę pt. „Lokal dla awanturnych”. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miasta i klubowicze z Jastrzębia, Wodzisławia, młodzieżówka PIS z Raciborza i Rybnika. Klubowicze wzięli również udział w Raciborskim Marszu dla Życia i Rodziny. Organizowany przez Księdza Proboszcza Najśw. Serca Pana Jezusa, z którą Klub GP Racibórz bardzo owocnie współpracuje.

Dęblin – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącą została Izabela Mądra, tel.: 730 004 299, e-mail: deblinklubgp@wp.pl

Gorzyce – powstał 400. Klub GP, przewodniczącym został: Wacław Porębski, tel.:  602 299 009, mail: klubgazetypolskiej.gorzyce@interia.pl

Nowy Jork – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Maciej Rusiński, tel. +1-917-607-9774, e-mail:  klubGPny@gmail.com, lub e-mail: ny@klubGP.com. Witoldowi Rosowskiemu bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę.

___________________________________________________________________________

Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, dziękujemy współorganizatorowi GAZECIE POLSKIEJ oraz w szczególności dziękujemy wspierających nas partnerom: Grupie Azoty S.A., PKN Orlen S.A., PKP S.A., PKP CARGO S.A. oraz Jeronimo Martins Polska – właścicielowi sieci sklepów Biedronka.

 Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk